Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Помогни онда мало.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(06-05-2017, 12:07 AM)Бенито Пише:  Ево прилике, након неколико страница, за друго питање из триптиха.
Када се савременим Србима каже Француска 7, помисле на УКС, на Андрића, Црњанског, Ћопића, Пекића, Киша, Михиза, Ћосића, Павића, Капора... На дане када су Драшковић и Шешељ скинули Брозову фотографију са зида да би почела седница УКС-а , а када су се окренули, у сали није било половине писаца који су нагрнули на врата... Неки, пак, кад се помене та адреса, сете се прво Иве и Буде и њиховог чувеног ресторана.
Међутим, то је била кућа чувеног српског политичара. Питање није ко је он, него ко му је пројектовао ту кућу?
А чија кућа беше?
Одговори

Кад и где су комунисти први пут масовно рушили цркве и убијали свештенике?
Није директно српска историја, али индиректно свакако јесте.
Одговори

(06-05-2017, 05:23 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(06-05-2017, 12:07 AM)Бенито Пише:  Ево прилике, након неколико страница, за друго питање из триптиха.
Када се савременим Србима каже Француска 7, помисле на УКС, на Андрића, Црњанског, Ћопића, Пекића, Киша, Михиза, Ћосића, Павића, Капора... На дане када су Драшковић и Шешељ скинули Брозову фотографију са зида да би почела седница УКС-а , а када су се окренули, у сали није било половине писаца који су нагрнули на врата... Неки, пак, кад се помене та адреса, сете се прво Иве и Буде и њиховог чувеног ресторана.
Међутим, то је била кућа чувеног српског политичара. Питање није ко је он, него ко му је пројектовао ту кућу?
А чија кућа беше?
Милана Пироћанца
Одговори

(06-05-2017, 05:51 PM)Милослав Самарџић Пише:  Кад и где су комунисти први пут масовно рушили цркве и убијали свештенике?
Није директно српска историја, али индиректно свакако јесте.

Шпанија, грађански рат ?
Одговори

Доста пре тога у Русији а вероватно је било случајева који су се раније догодили.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да, пре Шпаније и пре Русије.
Одговори

Последње питање из триптиха:
Он је личност која својим делом повезује Руског Цара, Николу Теслу и 27. март 1941. године.
Ко је овај великан српске науке и уметности?
Одговори

(05-05-2017, 11:17 PM)Перун Пише:  Одговор је пуковник Бранко Божанић, Дражин класни друг. Извор: Ж. Грујичић. Божанићи су Златиборци, Бранко је официр са највећим чином из Јабланице. Верујем да је ово тачно. Шта мислите?
Не знам да ли му је био кум, али Грујичић је изгледа погрешио, Божанић није био на класи са Дражом, иначе је свршио 3. класу коњичке подофицирске школе 1909. године, официрски чин је добио током рата 1914. године.
Одговори

(06-05-2017, 01:03 PM)Перун Пише:  Помогни онда мало.

Због тога му је одузет чин, па је балкански и Велики рат започео као редов, касније му је враћен чин. Убијен од комуниста током рата.
Одговори

(06-05-2017, 10:31 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(05-05-2017, 11:17 PM)Перун Пише:  Одговор је пуковник Бранко Божанић, Дражин класни друг. Извор: Ж. Грујичић. Божанићи су Златиборци, Бранко је официр са највећим чином из Јабланице. Верујем да је ово тачно. Шта мислите?
Не знам да ли му је био кум, али Грујичић је изгледа погрешио, Божанић није био на класи са Дражом, иначе је свршио 3. класу коњичке подофицирске школе 1909. године, официрски чин је добио током рата 1914. године.

Не знам за класу. Грујичић је причао са његовом броћом који су робијали након рата. Класу могу да погреше али ово главно, не би требало.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(06-05-2017, 05:51 PM)Милослав Самарџић Пише:  Кад и где су комунисти први пут масовно рушили цркве и убијали свештенике?
Није директно српска историја, али индиректно свакако јесте.
Милославе, одговори на своје питање.

(06-05-2017, 09:04 AM)Романија Пише:  Убацићу једно питање док не дође Вуле.
Који четнички командант је у младости провео 5 година у затвору?

Романија, за тебе исто важи.
Одговори

У Паризу, Париска комуна 1871. Гледао сам деокументарац где има и слике како стрељају. Каже се у том америчком документарцу да су комунисти тада убили чак 80.000 ''народних непријатеља''. Ако је то тачно, оних 8.000 убијених, којима се хвале, с краја 1944, док Де Гол није завео ред, су мачји кашаљ.
Одговори

Блажо Ђукановић, робијао 1907-12 због бомбашке афере, био редов у Балканским ратовима, 1915. му враћен чин

Ево још једно:
Шта је био повод да краљ Драгутин преда власт Милутину?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 39 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним