Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(20-07-2017, 07:09 AM)Бенито Пише:  Ово је један од најбољих постова који си написао на сајту.
Само да додам кратко да је артиљерија , без сумње, била најважнија од свих " родова" војске у Првом српском устанку. Од тада, уосталом, почела је традиција српске артиљерије и мисао и српског војника , официра и цивила да је најбитније " имати добре топове". Написао сам за коњицу, јер је Карађорђе са собом увек имао мањи или већи број добро обучених коњаника- ратника и са њима је решио неке од најпознатијих битака. Нешто као у стилу Александра Македонског.
Али, ово за гробље је апсолутно фантастично. Нисам знао за то. Чим ми време дозволи, морам отићи да то видим.

Зачуди ме твој одговор за коњицу, јер бих ја то последње рекао. Познато је да је у Европи много прије Карађорђа, пјешадија превагнула у значају у односу на коњанике.
Одговори

Сети се Боја на Мишару. Ту је коњица одиграла значајну улогу.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Хвала, поручниче.
Не, било је теже онда правити муницију. Ти вероватно мислиш на оловни куршум. Али није био такав метак. Метак је био нешто као данас за двоцевке, само без каписле. Дакле то је био патрон, у тврду хартију се мерицом лево стављао барут а десно куршум, то се завијало и везивало у круг канапом. И све то се убацивало у цев. Кокот је цепао врх патрона и истовремено кресао кремен, који би палио барут.
Ђулад је била проста само ако је била пуна. Али шупља је била компликована, имала је и експлозивно пуњење, и убојите елементе и упаљач који се подешавао временски. Упаљач се стављао на лакшу страну, да би током лета био позади. А стављао се и фитиљ позади. Једна страна је била лакша јер се лило тако да она буде тања.
Карађорђева војска је била неупоредиво већа и озбиљнија од партизанске. Партизанска се давала у бежанију при сваком налету окупатора, Карађорђева је побеђивала дест година.
Али главна поента је ово за топове, и то сопствене, док маса и данас зна само за трешњеве топове. То није нормално.
Одговори

Ко је једини дечак који је преживео усташки покољ у Придовици само зато што се није затекао у том селу ?
Одговори

(20-07-2017, 12:51 PM)Ултрадесничар Пише:  Ко је једини дечак који је преживео усташки покољ у Придовици само зато што се није затекао у том селу ?

Благоје Аџић ?
Одговори

(20-07-2017, 06:03 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(20-07-2017, 12:51 PM)Ултрадесничар Пише:  Ко је једини дечак који је преживео усташки покољ у Придовици само зато што се није затекао у том селу ?

Благоје Аџић ?

Да и генерал Благоје Аџић никада од Хашког суда није оптужен за ратне злочине иако је био начелник Генерлштба ЈНА за време рата у Југославији. Занимљиво.
Одговори

Нека поставља ко хоће. Smile

Да ли има неко питање на које није дат одговор ? Ако има може и то.
Одговори

Колико се сећам Самарџићево о издаји устанка.

Ко су двојица издајника који су одговорни за сечу кнезова?

Моје питање из сличне тематике:

Ко је спасао Ђорђија судбине Бирчанина, Ненадовића и осталих истакнутих великана?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Главаш?
Одговори

Да, то о издаји није одговорено.
Што се тиче твог питања, мени се чини да се он сам спасао, јер је био опрезан и имао је јаку групу око себе?

Ево још неколико о Карађорђу:
1. Три рудника су обновљена у Карађорђевој Србији. На којим планинама и које руде су се вадиле?
2. Уочи бојева тада су често били мегдани најбољих са једне и друге стране. Тако је уочи боја на Варварину, 1908, испред Срба изашао кнез Максим. Али, његов коњ није вриштао током мегдана, што је била велика мана, па је тражио ко има таквог коња да му позајми. Позајмио му је један војвода, али коњ је после мегдана, и Максимове победе дакле, крепао, од напора. Тај војвода је на првом скупу старешина после тога, у Тополи, тражио од Карађорђа да натера Максима да му врати таквог коња или да му плати велику суму. Карађорђе му је одговорио: ''А што га ти, курво, ниси јахао''? Рекао му је да ће му лично одсећи главу ако још једном помене тог коња. Ко је био тај војвода?
3. Који је први град - стара престоница Србије, ослобођен у Првом устанку?
4. Колико Турака је учествовало у Боју на Мишару?
Одговори

На Ужичаниново питање, исти одговор као Романија.

(20-07-2017, 11:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  3. Који је први град - стара престоница Србије, ослобођен у Првом устанку?

Крагујевац ?Кез

(20-07-2017, 11:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  4. Колико Турака је учествовало у Боју на Мишару?

35.000-40.000.
Одговори

Личност која је благословила устанике био је протојереј Атанасије Антонијевић. Кажу да је упозорио Ђорђа на време, тако да је избегао црну листу.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

3.Смедерево
4.40000

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Милославе, видим да си се летос вратио на Карађорђа и његов рат. То је одлично и увек се треба враћати, јер можда ћемо са годинама боље разумети прошлост.
Али, понављам, немој постављати много питања одједном, јер се направи бућкуриш и тема не личи ни на шта. Поготово што је свако питање занимљиво само по себи и у одговору треба обратити више пажње на објашњење.
Дакле, прво полако раскрсти са свим одговорима.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 30 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним