Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Моја грешка, мислио сам чин а не одликовање. Чин наредника тј. разводника

Мада ми се чини да се и године разликују у изворима а овде се наводи тек 1917.
Одговори

Ма не верујем да је ово тачно. Није Хитлер ратовао на нашем фронту.

Калиновик.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Хитлер је био њемачки војник, иако је Аустријанац, а орден је добио у фебруару 1915. а у то вријеме Њемачка још није послала своју војску на Балкан.
Одговори

(22-07-2017, 03:21 PM)Перун Пише:  Ма не верујем да је ово тачно. Није Хитлер ратовао на нашем фронту.

Калиновик.

Ма да, та тврђава је на врло тешком положају, бар тако кажу, па су војници Јна служење тамо сматрали као казну, а и кружиле су приче о Хитлеру на том мјесту, што је повећавало "страхоту" тог мјеста. Такође се тврди о његовом службовању у Билећи. Ал све то не умањује нашу неспособност за туризам, ето шта католици направише од Међугорја.
Одговори

Ајде да наставимо мало о устанку.

Након ослобађања једног града следила је подела ратног плена. Три ножа, истакнути устаник, требао је даровати тројици најзаслужнијих за остварени успрех. Са друге стране, један од војсковођа сматрао је да заслужује награду али она њему није уручена. Након овог догађаја дошло је до несугласица која ће касније прерасти у инцидент већих размера. Ово, вероватно, није била њихова прва ,, чарка " али је још више погоршала односе између њих двојице.

О којим, познaтим, устаницима је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Добрњац, Стојковић и Вељко?
Одговори

(22-07-2017, 05:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  Добрњац, Стојковић и Вељко?

Мало више је чарки било тако да није баш лагано питање. За Вас би требало да буде лакше, писали сте књигу о особи блиској једном од њих.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Онда остаје онај рођак Вука Караџића. Smile
Али не знам одговор.

А било би фер да Ватра одговори на питање о потомцима Карађорђевог брата и његовог првог сарадника, Јокића, током ДСР, 7 мушких глава...

Ајде још неко питање:
- Који је највећи пораз Срба у Карађорђевом устанку, пре 1913?
- Који је главни узрок пропасти Турске, видљив још од краја 16. века? Иначе, да није било општег опадања Турака, тешко да би Први српски устанак био онолико масован и успешан.
Одговори

(21-07-2017, 10:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  У Крћевцу су остали да живе Маринковићи - потомци Карађорђевог млађег брата Маринка. Тројица су били старији, један од њих био не на служби у Пожаревцу и Београду, као окружни начелник, један је био наредник, 1941. вратио се у село, трећи угледни домаћин. И била су још двојица млађих Маринковића.
Шта је било са овом петорицом до краја рата?

Карађорђеве комшија и најбољи пријатељи уочи устанка били су Јокићи. Са њима се прво и договорио за устанак, у оном забрану, код чесме, које сам споменуо.
На почетку Другог светског рата у Тополи су живела тројица мушких Јокића, потомци Карађорђевих пријатеља.
Шта је било са њима 1945?

Све их је задесила иста судбина? Знате ли њихова имена? Пронашао сам Милутина Маринковића из Крћевца на листи коју је радила комисија. Одговорите на ово, опет смо загужвали са питањима.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Кад смо већ у том периоду од пре 200 година имам ја једно питање. Током српске историје колико је Србија имала особа са титулом Велики вожд или Вожд?

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

(22-07-2017, 08:10 PM)Snake Пише:  Кад смо већ у том периоду од пре 200 година имам ја једно питање. Током српске историје колико је Србија имала особа са титулом Велики вожд или Вожд?

Свети Сава, још неколико Немањића, Стефан Лазарев, Карађорће, Ђорђе Стратимировић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

1. Змијино питање је било. Не понављајте питања.
2. Не затрпавајте са питањима. " Да научимо нешто..."
А не учи се ништа са милион нагомиланих информација.
Одговори

Било је питање за првог и последњег вожда, ово не.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(22-07-2017, 07:44 PM)Перун Пише:  
(21-07-2017, 10:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  У Крћевцу су остали да живе Маринковићи - потомци Карађорђевог млађег брата Маринка. Тројица су били старији, један од њих био не на служби у Пожаревцу и Београду, као окружни начелник, један је био наредник, 1941. вратио се у село, трећи угледни домаћин. И била су још двојица млађих Маринковића.
Шта је било са овом петорицом до краја рата?

Карађорђеве комшија и најбољи пријатељи уочи устанка били су Јокићи. Са њима се прво и договорио за устанак, у оном забрану, код чесме, које сам споменуо.
На почетку Другог светског рата у Тополи су живела тројица мушких Јокића, потомци Карађорђевих пријатеља.
Шта је било са њима 1945?

Све их је задесила иста судбина? Знате ли њихова имена? Пронашао сам Милутина Маринковића из Крћевца на листи коју је радила комисија. Одговорите на ово, опет смо загужвали са питањима.

Да, имам имена, има их на списку жртава комуниста, овде на сајту.
Смао, првог са списка сам избрисао. Комунисти су записали да су га убили, али неко ми рече да је ипак смртна пресуда замењена дугогодишњем робијом.
Други и трећи убијени су још крајем 1941. у Крћевцу.
Четврти и пети су нестали у Босни као четници.
И Јокиће су побили.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Никола95, 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним