Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Тако је, Коло српских сестара.
Чувени говор одржала је Надежда Петровић. То је био , кажу, први говор који је неко у Београду одржао , а да је говорник у даху, без читања, говорио 90 минута.
Такође, први је отворено женски скуп. И први пут да је нека жена , Српкиња, јавно говорила.

Да додам , скуп је одржан у Кнез Михаиловој улици, негде преко пута данашње зграде САНУ, свега четири дана, после убиства краља Александра и краљице Драге.
Смисао питања је у томе, зашто су ову организацију комунисти- титоисти тако темељно уништили и колико би данашњих Српкиња приступило таквој женској групи, а колико онима које сваки дан виђамо по медијима и представљају нам се као репрезентативне.

(24-07-2017, 10:49 PM)Милослав Самарџић Пише:  2. Ако се сећам, према Душану Баранину, нису се састајали много пута... Вељко је избегавао... А био је премлад за Кочину крајину, имао је 9 година на почетку Крајине...
3. С кне стране Дунава...

Ајде и 4:
Карађорђе је прележао цело одсудно лето 1813. Од чега је био болестан?

Да није Коло српских сестара?
Избегавао је јер је био бећар и хајдук, а Карађорђе је био прек. Ваљаде је само њему дозвољавао одређени ниво недисциплине. Али, постоји низ бојева где су обојица учествовала.
Да није у питању црква Светих Архангела Михаила и Гаврила у Ковину?
Имао је запаљење плућа.
Одговори

(24-07-2017, 10:52 PM)Перун Пише:  Одговорите и за другог вожда. Да није Ђурађ Бранковић?
Милош Обреновић од 1815 до 1817. године када се одрекао титуле да бих постао владар и изео владарску титулу кнез. То се крило у државним архивама док један трећи човек није хтео поново да узме ту титулу али у виду војног чина. Како се звао тај човек?

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

Крајње је време да одговориш.Smile
Ако нису кнез Сима Марковић или Арсеније Лома, реци ко је.
Одговори

(24-07-2017, 11:08 PM)Бенито Пише:  Тако је, Коло српских сестара.
Чувени говор одржала је Надежда Петровић. То је био , кажу, први говор који је неко у Београду одржао , а да је говорник у даху, без читања, говорио 90 минута.
Такође, први је отворено женски скуп. И први пут да је нека жена , Српкиња, јавно говорила.

Да додам , скуп је одржан у Кнез Михаиловој улици, негде преко пута данашње зграде САНУ, свега четири дана, после убиства краља Александра и краљице Драге.
Смисао питања је у томе, зашто су ову организацију комунисти- титоисти тако темељно уништили и колико би данашњих Српкиња приступило таквој женској групи, а колико онима које сваки дан виђамо по медијима и представљају нам се као репрезентативне.
Одлично!
Иначе све женске организације су биле код Драже, организовано, у ДСР.
После рата била је драстична подела на госпође и госпођице са једне и другарице са друге стране...

(24-07-2017, 11:08 PM)Бенито Пише:  
(24-07-2017, 10:49 PM)Милослав Самарџић Пише:  2. Ако се сећам, према Душану Баранину, нису се састајали много пута... Вељко је избегавао... А био је премлад за Кочину крајину, имао је 9 година на почетку Крајине...
3. С кне стране Дунава...

Ајде и 4:
Карађорђе је прележао цело одсудно лето 1813. Од чега је био болестан?

Да није Коло српских сестара?
Избегавао је јер је био бећар и хајдук, а Карађорђе је био прек. Ваљаде је само њему дозвољавао одређени ниво недисциплине. Али, постоји низ бојева где су обојица учествовала.
Да није у питању црква Светих Архангела Михаила и Гаврила у Ковину?
Имао је запаљење плућа.
- Наводно су се видели само једном, и то са 100 корака, није смео Вељко ближе да приђе... Није му Карађорђе давао слободу, него је Вељко био далеко... Не знам за бој у коме су заједно учествовали?
Кад смо код овога:

- Колико је Карађорђе имао војвода? Вељко је био војвода.

Јеси ли сигуран за запаљење плућа?
Одговори

Знаш где сам, све пишем из главе, без консултације са литературом. Скоро сам сто посто сигуран да је запаљење плућа или нешто врло слично. Био је у тешком здравственом стању сво време турске офанзиве. Било је то први пут да није први испред свих.
Битка код Пожаревца, Варварина итд....
Да ли је тачно за цркву?
Одговори

Није тачно за цркву, ни за град.
Одговори

(21-07-2017, 12:38 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(21-07-2017, 09:12 AM)Перун Пише:  Ја бих пре предложио да ове занимљиве и корисне податке Милослав постави на новој теми. Очигледно је да не владамо материјом, тако да, у већени питања, можемо само да нагађамо одговор.


Написаћу чланак, ионако је сад један велики јубилеј, ког ће се вероватно мало ко сетити.

200 година од убиства Карађорђа. Јесте ли на то мислили?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да, ''Двеста година без Карађорђа'', можда баш тај наслов.
Одговори

Остала су ова питања:
1 - Колико је Карађорђе имао војвода?
2 - У којој цркви је последњи пут био на служби?

И ево још једно:
3 - С ким је Карађорђе дочекао нову 1817. годину?

На данашњи дан пре 200 година убијен је Карађорђе. Баш ме занима како ће ово пропратити медији. Да ли ће бити 5% од сваког 4. маја...
Одговори

Видиш да чекамо одговор, а ти постављаш већ следеће.
Добио си одговоре, нису тачни, ајде разјасни.
За Нову годину са Карађорђем је био Рига од Фере.
Одговори

(26-07-2017, 12:17 AM)Милослав Самарџић Пише:  На данашњи дан пре 200 година убијен је Карађорђе. Баш ме занима како ће ово пропратити медији. Да ли ће бити 5% од сваког 4. маја...

Па Тито је отац нације а не Карађорђе Кез
Одговори

1. Карађорђе је имао око 160 војвода. Много више од Драже, али много мање него данас. Smile
2. Карађорђе је последњи пут био на служби у српској цркви у Вршцу.
3. Нову 1817. годину Карађорђе је дочекао са руским царем Александром Првим, као гост на двору у Санкт Петербургу. Ту је дворски сликар насликао најпознатији Карађорђев портрет: очи сетне, али види се и исцрпљеност. Тада је запаљење плућа било смртоносна болест, а ко га прегура, остану последице. Погледати нпр. слике капетана Живана Лазовића из лета 1944, и оне од раније...

Данас сам у ''Новостима'' видео да се двестота годишеица Карађорђеве погибија помиње у пет редова. На сајту ''Политике'' нема ништа. Да ли је ико видео ма шта?
Одговори

(26-07-2017, 01:10 PM)Милослав Самарџић Пише:  Данас сам у ''Новостима'' видео да се двестота годишеица Карађорђеве погибија помиње у пет редова. На сајту ''Политике'' нема ништа. Да ли је ико видео ма шта?

Једно од тежих питања. Не читам новине уопште али погледах сад да неко случајно не помену Карађорђа. Веће су шансе да би Ђиласова борба посветила један чланак овом јунаку него ови данашњи тзв. новинари. Срамота за целу нацију. Сирома'

Када ће Ваш чланак?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не знам тачно. Поставићу на овој теми што је отворио поручник.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Никола95, 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним