Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Е бре поручниче, није први уредник, није часопис, нису прве новине... Smile
Па како да потрефимо.
Одговори

Иначе имао сам годинама сабрана дела Јаше Игњатовића, ал никако да их прочитам, па сам их поклонио библиотеци... Тако да не знам одговор.
Одговори

Добро, пусти то. Реци ти мени, економисто, шта ће трговцима она четворка на грбу?
Одговори

(29-07-2017, 12:15 AM)Бенито Пише:  Добро, пусти то. Реци ти мени, економисто, шта ће трговцима она четворка на грбу?
Немам појма.
Одговори

Па, тај су им порез издејствовали српски вођи код цара у Бечу. Дакле, имали су обавезу да Бечу плате 4%од укупног промета. Наравно, ни царство више није имало обавезу према Сент Андреји.
Дубља идеја је била следећа: да су Срби неспособни и премали да се снађу у " мору " Мађара, па ће да се обрате за помоћ цару и да ће тако доћи до германизације Срба у Угарској. Унијаћење и католичења се подразумевало.
Међутим, Срби су се, макар у прво време, држали себе и своје вере. Од велике трговине и велике зараде направљен је прелеп градић, сазидано је на десетине православних храмова, а Срби из Сент Андреје почели су играти значајну улогу и у Пешти и у Бечу, и у верском, војном, културном, трговачком и политичком животу.
На жалост, каснија велика гибања у самој царевини одвела су Србе у асимилацију. У томе није мала кривица и тих трговаца који су битно, додуше не пресудно ,утицали на одлуку Срба у Угарској да стану на страну Беча, а не Мађара.
Дакле, ово је било још једно питање о конформизму.
Одговори

ОК. 4% је баш мали порез, овде никад није био тако мали порез.
Ајде још једно о конформизму.
Карађорђе је лета 1803. слао Петра Јокића, као поверљивог човека, код кнезова, да их обавештава да се спремају на устанак. На то му је један кнез рекао: ''Ја имам добре фермане за трговину са Турцима, посао добро иде, не треба ми устанак, а Ђорђу ако треба - нека ратује''.
Предомислио се тек после претње.
Који је то кнез био?
Одговори

Кнез Милан Обреновић?

Ајде и треће, док не разјасни Милослав. Треће питање о Сент Андреји.
На једном од тргова Сент Андреје налази си споменик у облику крста.
Питање гласи зашто су Срби из Сент Андреје подигли овај споменик и шта се налази испод њега?
Одговори

Јесте, кнез Милан.
Одговори

(29-07-2017, 09:50 PM)Бенито Пише:  Кнез Милан Обреновић?

Ајде и треће, док не разјасни Милослав. Треће питање о Сент Андреји.
На једном од тргова Сент Андреје налази си споменик у облику крста.
Питање гласи зашто су Срби из Сент Андреје подигли овај споменик и шта се налази испод њега?

Ево да одговорим, да не би задржавао квиз.
Крст је подигнут за време једне од највећих епидемија куге у Европи. Сентандрејци су на тај начин желели да умоле Господа да их заштити од ове пошасти. Патријарх је освештао тај крст и све би то било нормално, али...
Сентандрејци су , кријући од црквених лица, пре постављања крста- споменика донели једно мртво мушко тело и сахранили у рупу испод споменика. То тело су положили у усправном положају и затрпали. Наиме, то је један пагански, предхришћански обичај.
Тако су , и овог пута, сентандрејци одлуке доносили на бази синтагме:" Добро јутро чаршијо , на све четири стране!"
Ко жели, може следеће.
Одговори

Карађорђе је у јесен 1813. неко време боравио у Манастиру Фенек, а после су га Аустријанци држали под стражом у Петроварадину, па у Грацу.
У Грацу су му дали једну службену понуду, коју је он одбио.
Како је гласила та понуда?
Одговори

Положај у њиховој војсци?

Кад је Бенито дао одговор на ово претходно питање, сјетих се једног из исте области.
У једном мјесту са ових простора у средњем вијеку дошло је до великог напретка у медицини, па су спроведене двије важне ствари, једна прва у свијету а друга је међу првим. Данас се не може замислити медицина без тога а тада је за циљ имало спрјечавање епидемија. Шта је то измишљено и гдје, и кад?
Одговори

Није положај у њиховој војсци.
Нешто у вези са прокувавањем. Smile
Одговори

Аустријски цар је Карађорђу понудио имање у Влашкој.
Ово са " прокувавањем" је ваљда нека гора у вези печења ракије.
Одговори

Није имање...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 31 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним