Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(21-08-2017, 11:24 AM)Романија Пише:  Ево једно док Самарџић не одговори.
Последњи Хрват који је био наш владар је Броз, а ко је први?
Да није то онај босански краљ који је био псоледњи владар средњовековне Србије и Босне пренего је предао обе државе Турцима ?

Не знам да ли је он био Хрват,али сам се само њега тренутно сетио а да је био наш владар а притом еј дошао из суседне вазалске државе.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Не, мислиш на Стефана Томашевића, он је Котроманић.
Овај је владао касније.
Одговори

(21-08-2017, 10:52 AM)Романија Пише:  Темпо

Да. То сам чуо код Марића у Ћирилици. Међу гостима био је и Самарџић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(20-08-2017, 07:38 AM)Бенито Пише:  
(19-08-2017, 10:35 PM)Милослав Самарџић Пише:  Зашто је Хајдук Вељко најхваљенији јунак Првог српског устанка?
Пикираш на Вука Караџића.
Држао је терен који је најближи видинском и нишком пашалуку.
Да, платио је Вуку Караџићу кесу дуката да га хвали...
То је ваљда први мито ''оца писмености''.
Одговори

(21-08-2017, 12:37 PM)Романија Пише:  Не, мислиш на Стефана Томашевића, он је Котроманић.
Овај је владао касније.
У 16. веку у српској деспотовини у Срему?
Одговори

Тако је. Иваниш Бериславић. Наслиједио га је син Стефан са истом титулом, а 2 године након смрти тог сина, нестала је и она мала нада за слободу српског народа и Срби су обезглављени остали.

(21-08-2017, 04:39 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(20-08-2017, 07:38 AM)Бенито Пише:  
(19-08-2017, 10:35 PM)Милослав Самарџић Пише:  Зашто је Хајдук Вељко најхваљенији јунак Првог српског устанка?
Пикираш на Вука Караџића.
Држао је терен који је најближи видинском и нишком пашалуку.
Да, платио је Вуку Караџићу кесу дуката да га хвали...
То је ваљда први мито ''оца писмености''.

Ау, баш га не волиш Smile
Одговори

Рачунам да је све одговорено. Ако није, питаоци нека дају тачне одговоре.
Идемо на нови триптих- ко тебе хлебом, ти њега каменом.
Обојица су били професори Београдског Универзитета. Онај који је био релативно непознат потпао је под одредбе Закона о заштити државе. Наиме, био је комуниста. Славнији колега је стао у његову одбрану, стављајући поставку своје тезе у темеље слободе научног стваралаштва и аутономије универзитета. Прошао је Други светски рат, и, неочекивано, управо су комунисти дошли у ситуацију да суде и пресуђују. Управо онај који је пре рата требао бити прогнан са БУ због комунизма, сад је био главни егзекутор црвене правде. Један од првих којима је пресудио био је његов предратни бранитељ. Пресуда је гласила- избацивање са БУ.
Ко је комуниста- професор?
Ко је прогнани професор?
Одговори

Доста имена у оптицају али нико у потпуности не одговара опису. Је ли професор један од Дражиних браниоца, Ђоновић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Sa univerziteta je izbacen dr Henrik Barić, redovni profesor Filozofskog fakulteta. Ugledni naučnik, ekspert za lingvistiku indoevropskih jezika, dugogodišnji direktor Balkanološkog instituta. A komunista je bio dr Dušan Nedeljković.
Одговори

(21-08-2017, 09:48 PM)Романија Пише:  Тако је. Иваниш Бериславић. Наслиједио га је син Стефан са истом титулом, а 2 године након смрти тог сина, нестала је и она мала нада за слободу српског народа и Срби су обезглављени остали.

(21-08-2017, 04:39 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(20-08-2017, 07:38 AM)Бенито Пише:  
(19-08-2017, 10:35 PM)Милослав Самарџић Пише:  Зашто је Хајдук Вељко најхваљенији јунак Првог српског устанка?
Пикираш на Вука Караџића.
Држао је терен који је најближи видинском и нишком пашалуку.
Да, платио је Вуку Караџићу кесу дуката да га хвали...
То је ваљда први мито ''оца писмености''.

Ау, баш га не волиш Smile
Јел мислиш да није тачно? Smile
Описао је то мислим Љуба Стојановић пре једно 100 година, далеко најбоља биографија Вука Караџића.
Одговори

(22-08-2017, 12:12 PM)Вукашин Петковић Пише:  Sa univerziteta je izbacen dr Henrik Barić, redovni profesor Filozofskog fakulteta. Ugledni naučnik, ekspert za lingvistiku indoevropskih jezika, dugogodišnji direktor Balkanološkog instituta. A komunista je bio dr Dušan Nedeljković.

Ово је тачан одговор. Браво, Вукашине.
Ајде постави неко лепо питањце, ниси одавно.
Одговори

Други коњички пук је носио назив по ком српском владару и који дан је узео за своју пуковску славу?
Одговори

(23-08-2017, 02:58 PM)Вукашин Петковић Пише:  Други коњички пук је носио назив по ком српском владару и који дан је узео за своју пуковску славу?
Звао се 2. коњички пук Цар Душан,али не знам који је дан узео за пуковску славу.
Да да није 16. април дан пуковске славе ?

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Да, Цар Душан, други део одговора није тачан.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 69 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним