Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Слава династије Карађорђевић, Свети Андреј Првозвани?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Који град у Србији је први добио хидроцентралу? Ко је подигао?
Одговори

(23-08-2017, 03:43 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који град у Србији је први добио хидроцентралу?

Мој град и моја струка. 1900-те године, само пет година након оне на Нијагариним водопадима. Мислим да је следећа изграђена у околини Ниша. Једина старија од ужичке изграђена је у данашњој Хрватској - ХЕ Јаруга. Имала је једна и у Ваљеву изграђена можда неки месец пре ове ужичке. Али, колико ми је познато, ужичка је прва по Теслиним принципима.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(23-08-2017, 03:41 PM)Перун Пише:  Слава династије Карађорђевић, Свети Андреј Првозвани?
Није Свети Андреј Првозвани, догађај има везе са Душаном, само да помогнем, није дан рођења, смрти, крунисања.
Одговори

(23-08-2017, 03:47 PM)Перун Пише:  
(23-08-2017, 03:43 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који град у Србији је први добио хидроцентралу?

Мој град и моја струка. 1900-те године, само пет година након оне на Нијагариним водопадима. Мислим да је следећа изграђена у околини Ниша. Једина старија од ужичке изграђена је у данашњој Хрватској - ХЕ Јаруга. Имала је једна и у Ваљеву изграђена можда неки месец пре ове ужичке. Али, колико ми је познато, ужичка је прва по Теслиним принципима.
Па чекај, јел твој град или није? Smile
На жалост, није, прва је била та у Ваљеву, изграђена три месеца раније, а обе дакле 1900. године. Да, та је била са једносмерном струјом, ваљевска, али ипак била је прва.
Изградили су је Ненадовићи. Шта ли је било са том фамилијом, не чујем ништа о њима?
Ново питање: Каква је била судбина те прве ваљевске хидроцентрале, шта је било с њом?
Одговори

Ваљевска је старија али је у њој коришћен генератор једносмерне струје, динама. Ужичка је прва изграђена по Теслиним принципима.

Е за судбину ваљевске ХЕ не знам али имам осећај да су црвени умешани у то чим постављате овако питања и серији.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тачно. Срушили су је 1975. године и на том месту направили зграду за електродистрибуцију Ваљева, управну зграду. Као да није могло поред. Чак су и језеро затрпали. Остао је само један део централе, испред те зграде, као споменик.

- Који град у Србији је први осветљен сијалицама (оно у смислу барем 20-так)?
- Који град у Србији је први осветљен масовно (у смисли десет трафостаница и много сијалица)?
Одговори

(23-08-2017, 06:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  - Који град у Србији је први осветљен сијалицама (оно у смислу барем 20-так)?
- Који град у Србији је први осветљен масовно (у смисли десет трафостаница и много сијалица)?

1. Крагујевац

2. Београд

Нисам најсигурнији у одговоре али ајде да пробам. Smile
Одговори

(23-08-2017, 03:48 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(23-08-2017, 03:41 PM)Перун Пише:  Слава династије Карађорђевић, Свети Андреј Првозвани?
Није Свети Андреј Првозвани, догађај има везе са Душаном, само да помогнем, није дан рођења, смрти, крунисања.

Битка код Велбужда је била на Светог Пантелејмона.
Да ли је то тачан одговор?

(23-08-2017, 06:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  Тачно. Срушили су је 1975. године и на том месту направили зграду за електродистрибуцију Ваљева, управну зграду. Као да није могло поред. Чак су и језеро затрпали. Остао је само један део централе, испред те зграде, као споменик.

- Који град у Србији је први осветљен сијалицама (оно у смислу барем 20-так)?
- Који град у Србији је први осветљен масовно (у смисли десет трафостаница и много сијалица)?

Немој понављати питања.
Одговори

Мислим да сам раније питао где је упаљена прва сијалица. То је било у КГ. Али ово је друго, градска расвета, улична расвета.
Није КГ и није БГ.
Одговори

(23-08-2017, 06:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  Тачно. Срушили су је 1975. године и на том месту направили зграду за електродистрибуцију Ваљева, управну зграду. Као да није могло поред. Чак су и језеро затрпали. Остао је само један део централе, испред те зграде, као споменик.

- Који град у Србији је први осветљен сијалицама (оно у смислу барем 20-так)?
- Који град у Србији је први осветљен масовно (у смисли десет трафостаница и много сијалица)?

2.Ваљево

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(23-08-2017, 06:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  Тачно. Срушили су је 1975. године и на том месту направили зграду за електродистрибуцију Ваљева, управну зграду. Као да није могло поред. Чак су и језеро затрпали. Остао је само један део централе, испред те зграде, као споменик.

- Који град у Србији је први осветљен сијалицама (оно у смислу барем 20-так)?
- Који град у Србији је први осветљен масовно (у смисли десет трафостаница и много сијалица)?

1. Већ сте питали.

2. Постојала је и ТЕ у БГ-у која је била старија од ове две ХЕ горе поменуте. Али рекосте није БГ. Преносом једносмерне струје остварују се велики губици снаге и падови напона тако да она није погодна за уличну и кућну расвету. Не знам колико је сијалица могло да светли пуном снагом напајајући се из ваљевске ХЕ али сам сигуран да то није ни приближан број у односу на Ужице само неки месец касније. Ужичка ХЕ дању је напајала ткачку радњу а ноћу је коришћена за расвету. Ако се не варам, краљ је тада долазио у посету тако да је вероватно Ужице светлило у његову част.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(23-08-2017, 11:26 PM)Бенито Пише:  
(23-08-2017, 03:48 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(23-08-2017, 03:41 PM)Перун Пише:  Слава династије Карађорђевић, Свети Андреј Првозвани?
Није Свети Андреј Првозвани, догађај има везе са Душаном, само да помогнем, није дан рођења, смрти, крунисања.
Битка код Велбужда је била на Светог Пантелејмона.
Да ли је то тачан одговор?
Да слављена је победа у бици на Велбужду, 28. јула, Свети Пантелејмон је падао дан раније, 27. јула по старом календару. Може даље!
Одговори

Ово би требало да буде анегдота иначе.
Овако;
Након ДСР принц Томислав је отишао у Португалију у један ресторан.
Гледа мени и ту све пише на португалском па принц Томислав упита конобара "има ли превода ?"
Конобар каже да нема.
Принц Томислав упита бар да ли има на неглеском,али није ни тога било.
Онда принц Томислав самахне кажипрстом и убоде нешто у менију и рече да ће то да једе.
Конобар одговара на српском "Е то не може да једеш"
Принц Томислав сав збуњен упита "А што ?"
Конобар одговара ....

Е то је питање,шта је конобар рекао принцу Томислацу,тј. шта је Томислав када је показао прстом наручио да једе ?



Е сада,ово би требало да је анегдота коју сам чуо од једног епископа,предпостављам да је истинита.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 63 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним