Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(08-10-2017, 12:43 AM)Перун Пише:  Црни, Бели, Велики, Мали и Рзав.Smile

Не знам за конак.

Јел стварно има пет Рзава?
Опиши токове, као што сам описао за Тимок.
Одговори

(08-10-2017, 11:56 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(08-10-2017, 12:43 AM)Перун Пише:  Црни, Бели, Велики, Мали и Рзав.Smile

Не знам за конак.

Јел стварно има пет Рзава?
Опиши токове, као што сам описао за Тимок.

Има их и више.

Река Рзав настаје на подручју нац. парка Тара спајањем Белог (настаје спајањем Караклијског (извире на Тари) и Батурског (извире на Тари) Рзава) и Црног Рзава (на коме је изграђено Рибничко језеро) код Вардишта (граница РС и БиХ). Рзав се улива у Дрину. Дакле, црноморски слив.

Велики Рзав извире у подножју пл. Мучањ и тече обронцима Златибора кроз Љубиш, Сирогојно ка Ариљу. Његова притока је Мали Рзав који се улива код села Сврачкова. Велики Рзав се улива у Моравицу. Дакле, црноморски слив.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

У вези видинске афере, то је сукоб Дубровника и деспота Стефана Лазаревића око трговине наравно. Деспот је наредио да се велики караван сребра (1200 литара) заплијени 1419, који је путовао из Видина и који су Дубровчани сматрали својим, на шта су се Дубровчани и жалили, али никад није утврђено ко је у праву, и ко је све имао робу у каравану. Ускоро је и деспот умро па ствар није ни разјашњена а односи са Дубровником су се драстично погоршали.

-Питање: Познате су драстичне казне у средњевјековној Србији за лоповлук. Уколико би лопов крао у виноградима и воћњацима, казна би била одсјецање руке (или блажа казна батина). Међутим, постојала је и могућност да прође некажњен и да га пусте без икаквих посљедица.
Када је примјењивана казна одсјецања руке а када су лопови пролазили некажњено?
Одговори

„Ви сте бандит. Ви сте осрамотили словенску расу и ја вам пљујем у лице!”Ко је ово изговорио и где?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(08-10-2017, 12:34 PM)Перун Пише:  
(08-10-2017, 11:56 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(08-10-2017, 12:43 AM)Перун Пише:  Црни, Бели, Велики, Мали и Рзав.Smile

Не знам за конак.

Јел стварно има пет Рзава?
Опиши токове, као што сам описао за Тимок.

Има их и више.

Река Рзав настаје на подручју нац. парка Тара спајањем Белог (настаје спајањем Караклијског (извире на Тари) и Батурског (извире на Тари) Рзава) и Црног Рзава (на коме је изграђено Рибничко језеро) код Вардишта (граница РС и БиХ). Рзав се улива у Дрину. Дакле, црноморски слив.

Велики Рзав извире у подножју пл. Мучањ и тече обронцима Златибора кроз Љубиш, Сирогојно ка Ариљу. Његова притока је Мали Рзав који се улива код села Сврачкова. Велики Рзав се улива у Моравицу. Дакле, црноморски слив.
То значи да их ипак има шест.
Одговори

(08-10-2017, 07:49 PM)смедерево Пише:  „Ви сте бандит. Ви сте осрамотили словенску расу и ја вам пљујем у лице!”Ко је ово изговорио и где?
Spalakovic, Lenjinu, nakon Oktobarske revolucije.
Одговори

(09-10-2017, 09:00 AM)Вукашин Петковић Пише:  
(08-10-2017, 07:49 PM)смедерево Пише:  „Ви сте бандит. Ви сте осрамотили словенску расу и ја вам пљујем у лице!”Ко је ово изговорио и где?
Spalakovic, Lenjinu, nakon Oktobarske revolucije.

Браво!

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Био је у пратњи Краља Александра у Марсељу 1934. године, био је командант корпуса током Другог светског рата. Он је?
Одговори

(09-10-2017, 07:54 PM)Вукашин Петковић Пише:  Био је у пратњи Краља Александра у Марсељу 1934. године, био је командант корпуса током Другог светског рата. Он је?
Може помоћ ?
Мислиш ли на корпус у АР или неки четнички корпус током ДСР ?

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Четнички корпус током ДСР.
Одговори

Милош Радојловић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Negde sam ranije procitao da je rec o Miloradu Popovicu, ne mogu da se setim koliko je pouzdan izvor. Neka postavi pitanje, ko hoce...
Одговори

Како се звао Његош?
Световно име.
Одговори

Раде.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 23 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним