Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(13-10-2017, 06:58 PM)Романија Пише:  Па јесте необично, можда "чудно" звучи прегрубо. Ипак је то период много после Немањића и те традиције. Исто као што би било чудно да су се краљ Петар или Александар замонашили. Не слажем се да је то било најбоље решење. Тада је пријетила опасност да Срби буду обезглављени, што се и десило 30 година касније, тако да је сваки вођа био преко потребан.
Ајде људи поставите нешто. Ево да се надовежем на моје претходно питање. Који јунак из тих ослободилачких борби са Турцима има најдужи стаж?
Обезглављени?
Значи, не рачунаш духовне вође. Деспот Ђурађ је видео да физичка борба води у пропаст, па је кренуо стопама Немањића - определио се за дугорочну, борбу на духовном плану. Обновио је култове Немањића, стварао нове, оснивао фрушкогорске манастире. То јест, он се истакао највише, а то су радили сви последњи Брнаковићи. Фрушкогорски манастири су сачували народну свест током наредних векова таме. Да није било њих...
Из чије књиге је претпоследња реченица? (Препричао сам је).
Одговори

(13-10-2017, 08:35 PM)Романија Пише:  Ама поставио сам био слику, не знам ђе се изгуби
[Слика: 20232765_10155295389756628_5505836692069261820_o.jpg]

Јел има у књизи извора за ове податке?
Одговори

Ко је био први српски етнолог?
Средио је Ужице по Пе-еСу.
Дакле не мисли м на кнеза Милоша, за њега то понекад кажу, јер је донео први закон о шумама.
Одговори

Где се налазио највећи римски рудник у Србији, а уједно и у Европи?
Одговори

(14-10-2017, 11:45 AM)Милослав Самарџић Пише:  Ко је био први српски етнолог?
Средио је Ужице по Пе-еСу.
Дакле не мисли м на кнеза Милоша, за њега то понекад кажу, јер је донео први закон о шумама.

Какве везе има етнологија са законом о шумама?
Одговори

(15-10-2017, 12:19 AM)Бенито Пише:  
(14-10-2017, 11:45 AM)Милослав Самарџић Пише:  Ко је био први српски етнолог?
Средио је Ужице по Пе-еСу.
Дакле не мислим на кнеза Милоша, за њега то понекад кажу, јер је донео први закон о шумама.

Какве везе има етнологија са законом о шумама?
То и кажем. Зато је први српски еколог Ристо Тешић, има улицу у Ужицу.
Остаје ово за римски рудник.
Одговори

Да си рекао ЕКОЛОГ, па ајде. Знамо за Ристу Тешића, али он није био етнолог, а први српски етнолог је био Јован Ердељановић. Било је и пре њега, али Јован је утемељивач те науке у Срба.
Што се тиче рудника, постављао си то питање, али се не сећам одговора.
Ново Брдо?
Сребреник?
Рудник?
Одговори

Да, мислио сам на еколог, тако сам и написао други пут.

Највећи руднук у Римском царству, и Европи, у 2. и 3. веку нове ере, био је на Космајју. Космај је био готово потпуно без шуме, а и данас на великим површинама ове планине не може ни травка да никне, због отровне јаловине из тих рудника.
Били су рудници сребра и олова. Топионице су биле на врховима, а јаловина је ишла низбрдо. И данас постоје наводно на хиљаде јама - рударких окана, хоризонталних. На врху Космаја су остаци великог утврђења, а споменици из тог доба пренети су одавно на Калемегдан.
У рудницима је радило на хиљаде робова, довођених из целог царства, постојало је утврђење за око 1.500 војника који су их чували, и постојало је насеље за Римљане. Рудници су били у власништву цара.
Космај би могао да буде велики туристичлки центар због овага, ако би се та окна обезбедила и учинила доступним за туристе, ако би се стари град ископао, вратили споменици са Калемгдана, итд. Јер дакле не постоји нешто слично толико старо у Европи.

Ново питање:
- Ко је био први Србин номинован за награду Оскар за филм и када?
Одговори

Карл Младен?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Питер Богдановић ?
Одговори

Не, то је био Славко Воркапић, за документарни филм ''Војник Смит'', 1942. године.
Номинован је за још један филм, 1944.

Тај човек је још 1926, у листу ''Време'' у Београду, објавио чланак о томе како треба да изгледа будући домаћи филм, ''наш народни филм'', како је писао (а писао је из Холивуда). Писао је да акценат мора бити на поштењу и јаком карактеру главних јунака, на романтици, лепоти у сваком смислу речи, док с друге стране никако не сме бити морбидности, црних прича, зла, победе зла и уопште ружноће.
Под комунистима десило се све супротно са нашим филмом. Славе се филмови попут ''Скупљача перја'', а да не помињем изузетно морбидне попут ''Тајванске канастве''.
Одговори

Ево од мене једно.

Који Дражин потчињени је, у исто време када и он, предавао Тактику на ВА?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Кондор?
Одговори

(13-10-2017, 09:21 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(13-10-2017, 06:58 PM)Романија Пише:  Па јесте необично, можда "чудно" звучи прегрубо. Ипак је то период много после Немањића и те традиције. Исто као што би било чудно да су се краљ Петар или Александар замонашили. Не слажем се да је то било најбоље решење. Тада је пријетила опасност да Срби буду обезглављени, што се и десило 30 година касније, тако да је сваки вођа био преко потребан.
Ајде људи поставите нешто. Ево да се надовежем на моје претходно питање. Који јунак из тих ослободилачких борби са Турцима има најдужи стаж?
Обезглављени?
Значи, не рачунаш духовне вође. Деспот Ђурађ је видео да физичка борба води у пропаст, па је кренуо стопама Немањића - определио се за дугорочну, борбу на духовном плану. Обновио је култове Немањића, стварао нове, оснивао фрушкогорске манастире. То јест, он се истакао највише, а то су радили сви последњи Брнаковићи. Фрушкогорски манастири су сачували народну свест током наредних векова таме. Да није било њих...
Из чије књиге је претпоследња реченица? (Препричао сам је).
Из књиге академика Радована Самарџића.

Још јендо питање: Чијих војника је највише сахрањено на Зејтинлику, а чијих најмање?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 38 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним