Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(16-10-2017, 07:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Кондор?

То је било 1926. Дакле неко са вишим чином.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Миодраг Дамјановић?
Одговори

Тако је. Дража је тада био мајор а Дамјановић потпуковник.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Шта би са овим:
- Чијих војника је највише сахрањено на Зејтинлику, а чијих најмање?

Ево још једно:
- Једна страна армија, због великог броја Срба, имала је војног свештеника Србина, православног, у чину мајора. Реч је о периоду после 1945. Која армија?
Одговори

УК Аrmy?
Зејтинлик: највише Бугара, најмање Срба?
Одговори

Ja sam negde čuo da ima najviše sahranjenih Srba,a najmanje Rusa na Zejrinliku.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Потиче из чувене војничке породице, стриц му је био генерал српске војске, а рођени брат током Великог рата је био ађутант регента Александра Карађорђевића, он је као резервни потпоручник током балканских ратова био ордонанс официр кнеза Арсена. у Краљевини Југославији бавио се дипломатијом, тако да је у другој половини тридесетих година догурао до места југословенског краљевског посланика. Када је именован у једном посланству на место војног аташеа је затекао ђенералштабног потпуковника Драгољуба Михаиловића, ту су сарађивали само два месеца, када је Дража отишао на нову дужност, о коме се ради?
Одговори

Вуле, капа доле. Како си га формулисао, неће гарант нико знати. Да пробам онако напамет, Војислав Вујанац?
Вероватно није, па одговори, пошто нико неће ни покушати.
Одговори

Ради се о резервном потпуковнику Момчилу Е. Јуришићу, синовцу генерала Павла Јуришића Штурма. Био је југословенски посланик у Софији у периоду 1936-1940, тада одлази на нову дужност, посланика у Швајцарској.
Колико сам успео да сазнам имао је два брата, Петра и Павла, Павле је био за време рата ађутант регента Александра, извршио је самоубиство 1925. године. Чини ми се да смо раније писали да су једног од двојице Јуришића стрељали Немци јер је за време рата био код Драже, па ако нешто може од тога да потврди.
Одговори

Њихов отац и брат ђенерала Штурма, такође, је био официр. Заборавих име, ако неко зна нека напише.
Одговори

Евгеније Јуришић
Текст о браћи Штурм из Политикиног забавника http://politikin-zabavnik.co.rs/pz/tekst...nasa-semla
Одговори

Прешло је 50000 прегледа, како је Милослав још на почетку ове теме проценио.
Хвала свима који су учествовали и даље питају и одговарају.
Идемо даље.Smile
Одговори

Ево једно лепо питање за мали јубилеј.
Треће питање трилинга шта смо дали Европи:
Средњевековна Србија имала је нешто велико што Апенинско полуострво није уопште у то време имало. Ради се о 11 и 12 веку. Због тога нам многи, а Италијани нарочито, и данас " скидају капу".
Која је то вечита вредност европске културе коју смо ми до савршенства развили у 11, 12, 13 , 14 и 15 веку ?
Одговори

(16-10-2017, 10:12 PM)Бенито Пише:  УК Аrmy?
Зејтинлик: највише Бугара, најмање Срба?
Јесте, био је српски војни свештеник у британској армији.
С тим у вези: Зашто је после 1945. године толико много Срба ступило у британску армију?

Који бре Бугари, сконцентриши се поручниче. Smile
То је савезничко гробље.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 44 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним