Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ајде да пробам да одговорим, рецимо Душан Симовић.
Одговори

Smile nesto se poremetilo u tastaturi.
Tacan je odgovor. Teraj dalje.

Сва тројица су 1915. године унапређена у пуковнике због битке на Мачковом камену.
Ова двојица потпуковника постхумно, а Симовић за чак два чина.
Одговори

Био је генерал српске војске, имао је ћерку јединицу, која је била удата за још једног генерала српске војске, њих двоје су имали седморо деце, једна од њихових ћерки била је удата за једног генерала југословенске војске. Питање је која су то тројица генерала из те породице?
Одговори

Вељковићи? Генерал Љубомир Марић је њихов зет.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јесте, терај даље!
Одговори

Цитат:Средњег раста, темељне телесне грађе, широких прећа, челичних мускула и орловског погледа. Под оружје које блиста и погледом који стреља раван је Станоју Главашу. Неустрашив у сваком мегдану, првоборац каквог је само могла зањихати српска сељанка
Јок

Цитирани текст је објављен у једним четничким новинама и односи се на команданта корпуса. О ком команданту је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Кондор или Калабић?
Одговори

Нису они.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(23-10-2017, 08:19 PM)Перун Пише:  Вељковићи? Генерал Љубомир Марић је њихов зет.

Дај извор за ово. Који Вељковићи? Дај потпун одговор.
Одговори

(23-10-2017, 09:16 PM)Бенито Пише:  
(23-10-2017, 08:19 PM)Перун Пише:  Вељковићи? Генерал Љубомир Марић је њихов зет.

Дај извор за ово. Који Вељковићи? Дај потпун одговор.

А ми кад теби тражимо извор? Smile

Ево сад сам нашао на нету има лепо објашњено:

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%92%D0...1%9B%D0%B8

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Нисам рекао да не верујем, него ме изненадило, пошто знам да нико од мушких Вељковића није био ђенерал.
Дакле, Љубица , супруга ђенерала Марића, била је ћерка ђенерала Павла Бошковића и унука ђенерала Милутина Јовановића.

(23-10-2017, 08:40 PM)Перун Пише:  
Цитат:Средњег раста, темељне телесне грађе, широких прећа, челичних мускула и орловског погледа. Под оружје које блиста и погледом који стреља раван је Станоју Главашу. Неустрашив у сваком мегдану, првоборац каквог је само могла зањихати српска сељанка
Јок

Цитирани текст је објављен у једним четничким новинама и односи се на команданта корпуса. О ком команданту је реч?

Да ли се ради о официру који се докопао емиграције или је овај текст неко сећање?
Одговори

Текст је објављен у корпусним новинама. Официр је убијен након рата.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Калаит?
Одговори

,,Три стуба" Пожешког одреда чинили су Вучко, Глишић и Милош Марковић. Последње поменутом одговара онај цитат.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 63 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним