Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Потпуно заборваљени официр, командант Ибарске бригаде 2. косовског корпуса.
Био је на терену и пре Жике Марковића, остаје је после њега, извршио је самоубиство 1946. на Рогозни.
Био је жандармеријски официр, потпоручник када је почео рат 1941.
Како се звао?
Одговори

Немогуће да нема ништа, споменик неком од Војвода, улица Солунаца или Албанске споменице, име школе неког Солунца или било које институције....?
Одговори

(29-10-2017, 11:41 PM)Бенито Пише:  Немогуће да нема ништа, споменик неком од Војвода, улица Солунаца или Албанске споменице, име школе неког Солунца или било које институције....?
Има споменик војводи Путнику, али не може се рећи да је он био Солунац.
Имена школа су још према комунистима, ту и тамо пробија се Свети Сава, али Солунци, не бих рекао.
Одговори

Има леп споменик Војводи Степи Степановићу у његовм родном селу Кумодражу.
Што има својих предности јер да је споменик у центру Београда био би замњен са Микијем Ракићем или Славком Ћурувијом.
Одговори

(29-10-2017, 11:39 PM)Милослав Самарџић Пише:  Шта има у КГ посвећено Солунцима, нешто не могу да се сетим?

Ма има неколико споменика везаних за ПСР. Што се самих Солунаца тиче , обједињени су са осталим ослободиоцима из претходних ратова у виду оног споменика палим Шумадинцима. Има и снимак откривања споменика ту негде на форуму.

Везано за ПСР, ту су споменици 1300 каплара, па онај топ на Метином брду одакле је Рака скинуо авион. Наравно ту је Вила Чомић, руинирана. Говорило се да да се одатле командовало Колубарском битком. Док су имали живих сведока за то нису марили, сад кад их више нема, причају како немају папир који би доказао да се одатле руководило битком.

Заборавих споменик побуњеним Словацима из ПСР.

Човече, овај ни квиз неће да остави на миру, који бре Мики Ракић овде на историји, шта је са тобом ???



(29-10-2017, 11:43 PM)Милослав Самарџић Пише:  Има споменик војводи Путнику


Има и ону таблу на својој кући.



Имам једну ангдоту за мог поручника да му испричам. Кез

Наиме, некада је у данашњем Великом парку који се некада звао парк народних хероја , било неколико споменика комунистима .Један од њих је био и споменик Спасенији Цани Бабовић, одмах изнад кафића Дучић. Зна Самарџић где је то. И кад сам био дете, отац ме често изводио у парк и научио ме да кад прођемо поред њеног споменика он постави питање " Шта је Цана радила у рату?",а ја да одговорим "Празнила партизанске пиштоље". Наравно, ја нисам тада знао шта то значи. Углавном тај споменик је уклоњен као и сви остали из тог парка сем оног рањеника у фонтани.
Одговори

Да, има све то, али твоје питање се односи на Солунску фронт, а не на цели рат?
Одговори

(29-10-2017, 11:41 PM)Милослав Самарџић Пише:  Потпуно заборваљени официр, командант Ибарске бригаде 2. косовског корпуса.
Био је на терену и пре Жике Марковића, остаје је после њега, извршио је самоубиство 1946. на Рогозни.
Био је жандармеријски официр, потпоручник када је почео рат 1941.
Како се звао?
Тешко је ово, ево:
Жанд. поручник (или капетан) Михајло Закић.
Одговори

Све су то Солунци. Али , један велики српски град је дао доста Солунаца, али тамо о томе нема ни помена.
Значи, Милославе, тамо комунизам " не преовладава", него само он и постоји. То је питање.
Одговори

Бањалука.

Ко је Богдан Стајић?
Одговори

(30-10-2017, 12:11 AM)Бенито Пише:  Све су то Солунци. Али , један велики српски град је дао доста Солунаца, али тамо о томе нема ни помена.
Значи, Милославе, тамо комунизам " не преовладава", него само он и постоји. То је питање.
Ужице?
Одговори

Сад видех Бањалуку, јел се то односи на Солунце?
Одговори

Да.
Знаш ли ко је Богдан Стајић?
Одговори

Не знам. Познато, али не могу да се сетим.
Одговори

Начелник полиције врбашке бановине и Бањалуке. Усташе су прво њега заклале кад су ушли у Бањалуку.

И треће везано за Бањалуку:
Савезници су бомбардовали Бањалуку задњих дана маја 44. године. То бомбардовање је снимио један човек. Како се он звао?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним