Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

У Сабраним делима.Јок
Знаш ли ти кад сам то читао? Ако је битно, наћи ћу, па ћу тачно цитирати.
У међувремену, постави питање, нема те одавно.
Одговори

Епископ Николја је у једној књизи писао ''србски'' уместо ''српски''. Због тога, вероватно, неки и данас пишу (и говоре) ''србски''.
До које године се званично писало ''србски'', тј. од које године се званично прешло на ''српски''?
Одговори

1870?
Одговори

Није, али си близу, то је било 1869, када је званично гласило државе ''Србске новине'' преименовано у ''Српске новине''.
А зашто је дошло до те промене?
Одговори

Због промене Устава?
Одговори

Ко је у cредњем вијеку cноcио одговорноcт уколико cе кривац не може наћи, нпр. разбојник, убица итд..?
Одговори

Обласни владар, ваљаде.
Одговори

Не. Додуше влаcтелин је био дужан да на cвом влаcтелинcтву чува ред и мир, али није био одговоран за ово.
Одговори

(04-11-2017, 07:56 PM)Бенито Пише:  Због промене Устава?
Не знам да ли је то писало у уставу, па да одговорим: Зато што је 1868. званично усвојена трв. ''Вукова реформа'', па је и ова промена дошла на дневни ред.
Нре знам да ли је било у уставу или неком закону, али кнез Михаило је потписао акт.
Одговори

Устав из 1869. године, тзв Белгијски устав, сматра се првим озбиљним нашим уставом. Између осталог и због тога што је морао бити написан на дефинисаном језику. Увођење Вукове реформе из 1868. године је био припремни део за доношење Устава. Једном речју, званично смо постајали део "европске породице народа",а непуних десетак година касније и нација.
Добро је што си поставио ово питање, јер живимо у периоду када нам се догађају сличне тенденције.
Одговори

Ниcи cтавио тзв. иcпред Вукова реформа, убиће те Милоcлав Кез

одг на моје питање: Cело је cноcило колективну одговорноcт за cвако убиcтво или разбојништво у њиховом атару. Зато је у то вријеме веома важна била међа. Cела cу најчешће плаћала казну за злочин, или би међу cобом нашли кривца..
Одговори

Ајмо нови из групе питања које сам започео:
" Пет је векова како су овај град Османлије од вас отели мачем. Али ратна срећа обрнула се вама, и против османлијског оружја. То што смо мачем узели, мачем и предајемо. Од кога смо узели, томе и дајемо."
Ко је ово изговорио?
Када?
Коме?
Где?
Одговори

Da probam da odgovorim, Sukri pasa, nakon pada Jedrena, 1913. godine, majoru Milovanu Gavrilovicu. Ili Stepi.
Одговори

Не, много већи град. Наш град, док нису ученици авноја, неки Милошевићи и Бјелогрлићи, почели да тумаче српску историју.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 16 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним