Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Не пада ми на памет на кога мислиш.
Одговори

Натко Нодило.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Кад помислим колико само великана нисмо поменули у овом квизу.
Нови триптих:
Један Србин је много учинио за свој народ. Јединствен је по томе што је био вероватно први српски слободни зидар и највише портретисан Србин у историји. Ко је ова важна црквена личност?
Одговори

(02-12-2017, 11:50 PM)Бенито Пише:  Кад помислим колико само великана нисмо поменули у овом квизу.
Нови триптих:
Један Србин је много учинио за свој народ. Јединствен је по томе што је био вероватно први српски слободни зидар и највише портретисан Србин у историји. Ко је ова важна црквена личност?

Гундулић.

То масони кажу да је он први.
Одговори

Право ти кажем, не знам. То око Дубровачке републике и слободних зидара је посебна тема.
Али, нисам мислио на њега.
Овај је био и краљевски саветник, а и живео је век после Гундулића. Посебно је значајан његов утицај за један српски град.

Рођени стриц његов био је патријарх.
Одговори

Владика, Горњокарловачки и Вршачки, Јосиф Јовановић Шакабента.

Друго питање:
Ко је писац прве историје Срба објављене на српском језику?
Одговори

Јован Рајић?
Изглед књиге:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...v_raic.jpg
Одговори

Тако смо и ми учили. Сирома'
Његов савременик га је претекао.
Одговори

Павле Јулинац?
Одговори

Тако је.
Ај
Одговори

Да, "Краткоје в'веденије в историју происхожденија славено-сербскаго народа", 1765.
С обзиром да се иселио у Русију, мора да је његов потомак капетан Преслав Јулинац, командант једне од Топличких бригада, који се код нас води као Рус белогардејац, избеглица. Руски историчар, др Андреј Зубови, рече ми да је Јулинац сигурно пореклом Србин, јер то није руско презиме.
Одговори

Основну и средњу школу завршио је у Србији а факултет у Бечу. Међу првима је објаснио шта значи реч ,,четник" и та реч постаје део назива једног његовог часописа који је издаван пред Велики рат. Оснивајући разна удружења допринео је да велики број омладине изађе на ,,прави пут", да се васпита према православној вери, да поштује и слуша старије, власт, краља и државу. Такође, циљ ових удружења био је да се омладина физички припреми за тешка времена која су управо долазила. Циљ удружења био је и да одврати омладину од свих порока које овај свет пружа.

Пред Балканске ратове формиран је један одред малих добровољаца који нису били у правим борбеним редовима али су своју отаџбину помагали у позадини.

Ко је овај великан?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Мало помози.
Одговори

Милош Поповић?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 33 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним