Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Четници су љотићевце називали и крџалије. Који још надимак су им наденули?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(30-12-2017, 05:34 PM)Перун Пише:  Четници су љотићевце називали и крџалије. Који још надимак су им наденули?

Очигледно нико не зна. Љотићевци су још називани и сателити.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ком команданту бригаде је пала бугарска граната на сред стола док је ручао?

Том приликом погинуло је и рањено преко 10 његових четника.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ти си, Перуне, наш подмладак. Соколска омладина.
Ето, рецимо, знамо ми за овог команданта бригаде, али нико не може да се сети ко је.
Одговори

Кент?
Одговори

(30-12-2017, 09:42 PM)Перун Пише:  Ком команданту бригаде је пала бугарска граната на сред стола док је ручао?

Том приликом погинуло је и рањено преко 10 његових четника.

Сад тек видех да нисам баш лепо појаснио питање. Жртва бугарске гранате био је и сам командант бригаде. Дакле, не може бити Кент.

Пробајте још једном.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не вреди, решавај ово.
Одговори

Потпоручник Добросав Ордагић, командант Прве рачанске бригаде. Том приликом погинуло је још 5 његових четника док је 7 рањено. Ово није потврђено али постоји прича да је Добросав покушао да ступи у контакт са Бугарима како би се огребао за који сандук муниције. Бугари су му изашли у сусрет и са суседних брда послали једну гранату која му је пала пред трпезу. Иначе, Добросава су и Немци и Бугари добро знали јер је 43. зауставио њихове камионе и ослободио сељаке који су били послати на принудни рад у рудник. Том приликом погинуло је и 8 Немаца.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Који командант бригаде је разоружао и поскидао највише бугарских војника у једној борби?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

А који ти је извор да упоредиш разне четничке команданте? Ово би једино Милослав могао да одговори.
Одговори

(31-12-2017, 02:12 PM)Бенито Пише:  А који ти је извор да упоредиш разне четничке команданте? Ово би једино Милослав могао да одговори.

Не мора да значи да знам одговор на питање. Питање сам поставио јер сумњам на једног команданта али ви сте ту да ме исправите ако грешим.

Пре него што су срушени мостови у околини Вишеграда требало је разоружати бугарску посаду на Мокрој Гори. Коларевић је био одређен за тај посао. Након успешне акције четници у бугарским униформама прикључили су се заклетви у селу Јабланици. Овако одевени уплашили су чланове савезничке војне мисије који су се ту нашли.

Мислим да је о овом догађају писао и мајор Тодоровић. Број разоружаних и поскиданих војника креће се преко 100 у зависности од извора. Пронашао сам извештај кап. Коларевића који свог команданта батаљона предлаже за унапређење и притом наводи да је разоружао 105 бугарских војника.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Идемо даље док ово не прокоментарише Милослав.
Ново питање:
" Треба служит чести и имену.
Нека буде борба непрестана-
Нека буде што бити не може-
Нек ад прождре, покоси сатана!
На гробљу ће изнићи цвијеће
за далеко неко покољење."
Ове чувене стихове ПП Његоша написане у Горском Вијенцу, поновио је у поруци српском народу, један српски црквени великодостојник поводом једног изузетно важног историјског догађаја.
Ко је ово изјавио и када?
Одговори

Највише Бугара разоружао је Оцокољић, септембра 1944, свакако преко 500, у Петровцу на Млави.
Патријарх Гаврило, 27. марта 1941?
Одговори

Тачно сам знао да је или Пазарац или Пилетић.
А , ово друго, је тачан одговор. То је патријарх Дожић рекао на Радио Београду у обраћању нацији поводом 27. марта.
Ајде, имаш два форе.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним