Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Када и гдје cу комуниcти донијели одлуку да cе Коcово припоји Албанији, и шта је на то Тито рекао?
Одговори

На (беше) Петој земаљској конференцији КПЈ у Загребу 1940. године. Исту одлуку су донели и за Македонију.
Броз је рекао:" Другови, ја сам против , али ако ви инзистирате..." КидањеКидањеКидање
Шалим се, немам појма шта је рекао.
Одговори

Да идемо даље, пошто ће Романија, по обичају, доћи за једно 7 дана.
Ајде, рецимо:
Један од највећих мисионара православља у модерном времену упокојио се у Жичи 1940. године. Како се он звао?
ПС требало би да је Самарџић био тамо где су данас његове мошти
Одговори

Па не знам за то, ја мислим на нешто друго (касније), када су буквално одредбе састанка биле отцјепљене КиМ и припајање Албанији. Тито је рекао да се не слаже с тим јер то Срби не би схватили у том тренутку, а вођа Албанаца је рекао: "Ако не схватају данас, схватиће сутра."

Помоћ: састанак је одржан током рата.
Одговори

(13-01-2018, 07:39 PM)Романија Пише:  Па не знам за то, ја мислим на нешто друго (касније), када су буквално одредбе састанка биле отцјепљене КиМ и припајање Албанији. Тито је рекао да се не слаже с тим јер то Срби не би схватили у том тренутку, а вођа Албанаца је рекао: "Ако не схватају данас, схватиће сутра."

Помоћ: састанак је одржан током рата.

29. нов. 43.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

У питању је Бујанска конференција јан.1944.
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Bujanska_konferencija

Enver Hodža je prilikom svoje posete Beogradu 1946. godine postavio Titu sledeće pitanje povodom Kosova: "Kosovo i druge oblasti albanskog stanovništva u Jugoslaviji su albanske teritorije koje su velike sile nepravedno otrgle. Sada, kada su naše dve zemlje socijalističke, stvoreni su uslovi da se ovaj problem pravedno reši". Na ovo je Tito odgovorio: "Slažem ce, to je i naša želja, ali u ovom trenutku mi ne možemo ništa da učinimo u tom smislu, jer to Srbi ne bi shvatili". Hodža je na to zaključio: "Ako to ne shvataju danas, shvatiće sutra".
Одговори

(13-01-2018, 07:06 PM)Бенито Пише:  Да идемо даље, пошто ће Романија, по обичају, доћи за једно 7 дана.
Ајде, рецимо:
Један од највећих мисионара православља у модерном времену упокојио се у Жичи 1940. године. Како се он звао?
ПС требало би да је Самарџић био тамо где су данас његове мошти

Његови најбољи поштоваоци и верници, Срби у једној далекој земљи, помињу се у светским медијима сваког Божића због једног обичаја.
Зна ли неко ко је у питању?
Одговори

Свети Севастијан Дабовић

http://www.spc.rs/sr/sveti_sevastijan_dzheksonski
Одговори

(12-01-2018, 10:06 PM)Перун Пише:  
(12-01-2018, 09:51 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-01-2018, 09:00 PM)Бенито Пише:  По дуду.
Да, јагуд - дуд, мислим на влашком.
А Ужице?

Не знам за тачну верзију али, по мени, је најреалнија она да су се у Ужицу израђивача ужад којима су везивани снопови жита и да је по њима град добио име. Друга реална верзија је да је град добио име по уској клисури реке Ђетиње.

А Крагујевац?
Одговори

(13-01-2018, 10:16 PM)Mitic Пише:  Свети Севастијан Дабовић

http://www.spc.rs/sr/sveti_sevastijan_dzheksonski

Браво, Митићу.
Ако је неко био у Џексону или има неког тамо, може овде да напише нешто о томе. Ипак је то први српски монах и светац рођен на тлу Америке и прва наша црква на тлу Америке.
Митићу, цепај даље.
Одговори

Био је адвокат, српски политичар, официр, солунски ратник и пилот. Први је историчар ваздухопловства на просторима бивше Југославије.

Заједно са саборцима из Првог светског рата и својим великим пријатељем Арчибалдом Рајсом, основао је Аероклуб Краљевине Југославије и био његов први секретар (данас Аероклуб, у Узун Мирковој 4, Београд).

Као политичар био је монархиста, кључну улогу је имао у развоју пуча за спречавање Србије да сарађује са нацистима.

У току и после Другог светског рата затваран је три пута: у почетку од стране нациста који су га насилно мучили, а затим два пута од стране комуниста Јосипа Броза Тита, који су му замерали то што је монархиста а не комуниста.

Побегао је после другог затварања, захваљујући шефу затвора, коме је неколико година раније спасао сина. После ове ужасне судбине, дефинитивно је престао да се бави било каквом политиком.

О коме је реч?

(13-01-2018, 10:31 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-01-2018, 10:06 PM)Перун Пише:  
(12-01-2018, 09:51 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-01-2018, 09:00 PM)Бенито Пише:  По дуду.
Да, јагуд - дуд, мислим на влашком.
А Ужице?

Не знам за тачну верзију али, по мени, је најреалнија она да су се у Ужицу израђивача ужад којима су везивани снопови жита и да је по њима град добио име. Друга реална верзија је да је град добио име по уској клисури реке Ђетиње.

А Крагујевац?


Ја знам да је добио по некој птици, а овде се спомиње та птица

http://opusteno.rs/grad-kragujevac-f91/g...16986.html

http://srbijuvolimo.rs/moja-srbija/kultu...o-ime.html
Одговори

Сава Микић.
Одговори

Јесте, може даље
Одговори

(13-01-2018, 10:57 PM)Mitic Пише:  Био је адвокат, српски политичар, официр, солунски ратник и пилот. Први је историчар ваздухопловства на просторима бивше Југославије.

Заједно са саборцима из Првог светског рата и својим великим пријатељем Арчибалдом Рајсом, основао је Аероклуб Краљевине Југославије и био његов први секретар (данас Аероклуб, у Узун Мирковој 4, Београд).

Као политичар био је монархиста, кључну улогу је имао у развоју пуча за спречавање Србије да сарађује са нацистима.

У току и после Другог светског рата затваран је три пута: у почетку од стране нациста који су га насилно мучили, а затим два пута од стране комуниста Јосипа Броза Тита, који су му замерали то што је монархиста а не комуниста.

Побегао је после другог затварања, захваљујући шефу затвора, коме је неколико година раније спасао сина. После ове ужасне судбине, дефинитивно је престао да се бави било каквом политиком.

О коме је реч?

(13-01-2018, 10:31 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-01-2018, 10:06 PM)Перун Пише:  
(12-01-2018, 09:51 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-01-2018, 09:00 PM)Бенито Пише:  По дуду.
Да, јагуд - дуд, мислим на влашком.
А Ужице?

Не знам за тачну верзију али, по мени, је најреалнија она да су се у Ужицу израђивача ужад којима су везивани снопови жита и да је по њима град добио име. Друга реална верзија је да је град добио име по уској клисури реке Ђетиње.

А Крагујевац?


Ја знам да је добио по некој птици, а овде се спомиње та птица

http://opusteno.rs/grad-kragujevac-f91/g...16986.html

http://srbijuvolimo.rs/moja-srbija/kultu...o-ime.html

Први назив је ''Крагујев вас'', што на старом српском значи ''Крагујев трг''. Трг и насеље налазили су се на десној обали Лепенице, где је данас насеље Бресница. А тај човек, Крагуј, добио је име по орлу крагују.
Ово је открио кустос Народног музеја у Крагујевцу Дејан Обрадовић, који је, на жалост, рано преминуо, због чега се његово откриће није примило, већ видим и даље се пише по старом.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 40 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним