Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Кажу да је током посете Немачкој јануара 1938. године, обећао да ће штитити немачку националну мањину, а одмах по повратку у земљу је наредио "да се најенергичније примене најстроже законске мере како би се и најмањи покрет национал-социјалиста уништио".
Одговори

(18-03-2018, 04:00 PM)Вукашин Петковић Пише:  Кажу да је током посете Немачкој јануара 1938. године, обећао да ће штитити немачку националну мањину, а одмах по повратку у земљу је наредио "да се најенергичније примене најстроже законске мере како би се и најмањи покрет национал-социјалиста уништио".
Да, тачан одговор.

Унамо за стереотип да су после Првог светског рата рањени српски војници, инвалиди, просили, јер се држава није бринула за њих.
Међутим, постојала је државна установа баш за старање о војним инвалидима. Који роценат инвалида је био обухваћен, тј. који проценат инвалида је добијао помоћ од државе?
Може оквирно.
Одговори

У сваком случају ради се о изразито доминантном броју. Прича о војницима- просјацима је надувана измишљотина " Прве Србије", односно кругова око Добрице Ћосића, како је то Филиповић приметила у критици серије Сенке над Балканом. Та прича је потребна српским комунистима да би се етаблирали као интелектуална елита Срба и предводили тај исти народ, тј да му се никад не скину са грбаче.
Одговори

100% инвалида је добијало помоћ, дакле сви, рече ми један човек који истражује тај период.
Али реч је о српским инвалидима, док инвалиди аустроугарске војске нису били обухваћени овим програмом.
Одговори

(18-03-2018, 05:15 PM)Бенито Пише:  У сваком случају ради се о изразито доминантном броју. Прича о војницима- просјацима је надувана измишљотина " Прве Србије", односно кругова око Добрице Ћосића, како је то Филиповић приметила у критици серије Сенке над Балканом. Та прича је потребна српским комунистима да би се етаблирали као интелектуална елита Срба и предводили тај исти народ, тј да му се никад не скину са грбаче.

Ја мислим да се не ради о "доминтном броју" збринутих богаља ветерана из Великог рата. Такво збрињавање је постала традиција. Ко ми не верује нека погледа ветеране из 1998-1999. Тужан
Одговори

Написао ти је човек изнад. А ти мисли шта мислиш да треба да се мисли.
Одговори

(18-03-2018, 12:15 PM)Бенито Пише:  Др Драган Херцог стрељан је у Бијафри 60-их година. Био је лекар у мисији УН. Родитељи су му 1941. године били затворени у Топовским шупама. Погубили су их Немци због тога што су били Јевреји. Отац му је такође био лекар.
Једна школа за децу са специјалним потребама носи име по др Драгану Херцогу.
Друго питање:
Један чувени српски лекар рођен је у Галицији , прешао у Србију и постао српски држављанин. Много је задужио српство.
Како се звао?

Аћим Медовић, био је и председник Српског лекарског друштва.
Одговори

Треће:
И овај трећи лекар није био Србин. Дошао је у Србију и био један од само 37 лекара у земљи тог доба. Имао је развијен смисао за учење језика, па је поред још 7-8 језика, српски говорио као матерњи. Нарочито је помогао један мали градић у Србији, који је тек излазио из вишевековног турског ропства. Поред медицине бавио се и повртарством и пчеларством. Продао је сву очевину у родној земљи и у овом српском градићу подигао прву болницу. Ништа жени и деци није оставио , осим часног и великог имена кога се мештани данас ретко сете.
Ко је био овај српски лекар?
Одговори

(18-03-2018, 09:31 PM)Бенито Пише:  Треће:
И овај трећи лекар није био Србин. Дошао је у Србију и био један од само 37 лекара у земљи тог доба. Имао је развијен смисао за учење језика, па је поред још 7-8 језика, српски говорио као матерњи. Нарочито је помогао један мали градић у Србији, који је тек излазио из вишевековног турског ропства. Поред медицине бавио се и повртарством и пчеларством. Продао је сву очевину у родној земљи и у овом српском градићу подигао прву болницу. Ништа жени и деци није оставио , осим часног и великог имена кога се мештани данас ретко сете.
Ко је био овај српски лекар?

Вилијам Хантер?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Није, овај је пореклом био Словенац, а личним избором Србин.
Одговори

(18-03-2018, 11:58 PM)Бенито Пише:  Није, овај је пореклом био Словенац, а личним избором Србин.

Онда Фрања Кошпа?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јесте, родом из Идрије, а живот посветио Србији, а нарочито Врању.
Може даље, Еро!!
Одговори

Није тешко али ред је да се помене.

Једно певачко друштво основано је крајем 19-ог века на БУ. Чинили су га нејугледнији музичари тога времена. Након доласка комуниста ово друштво добија име по једном народном хероју и шпанском борцу. 90-их година прошлог века враћа свој стари назив.

О ком друштву или хору је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Академски хор " Обилић".
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 40 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним