Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(23-03-2018, 09:22 PM)Перун Пише:  
(23-03-2018, 07:35 PM)смедерево Пише:  
(23-03-2018, 05:40 PM)Перун Пише:  
(23-03-2018, 04:41 PM)смедерево Пише:  Јел он био родом из тог краја?

Перућац код Бајине Баште.

http://www.vaseljenska.com/misljenja/pre...ajakovicu/

Јел имате податке одкуд он у Смедереву?

Не, више сам се бавио његовим братом Милојем. Али, можда једног дана будуће генерације наших историчара покрену тему ликвидације ,,народних непријатеља” за време УР и ту сазнамо нешто више о жртвама.
И ја нисам ништа пронашао...

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(23-03-2018, 08:15 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(23-03-2018, 07:07 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који је први српски филм у боји?
Други је ''Вежба инжењеријске чете'', ту се појављује и краљ Петар Други, био је линк за тај филм негде на форуму.
А први је...
Филм Драгише Стојадиновића
Сахрана краља Александра (1934);
Поворка сахране краља Александра у Београду. Снимано са једне зграде до "Лондона", према Старом двору. У боји.
Нисам знао за то. Дакле не мислиш на овај филм:
https://www.youtube.com/watch?time_conti...Z36XFY5eiE
Одговори

(23-03-2018, 12:08 PM)Бенито Пише:  
(22-03-2018, 09:27 PM)Бенито Пише:  Познато је да Хрвати нису били ни у једној влади Краљевине Југославије или СХС, до споразума Цветковић-Мачек. Па ипак, један министар из тих влада пре споразума, био је омиљени становник о високи дужносник НДХ-а.
О коме се ради?

Ово је требало да буде лагано питање.
У две од три владе Милана Стојадиновића, министар без портфеља, а у једној од њих и заступник министра саобраћаја, био је Џафер Куленовић. Од новембра 1941. године па до распада био је потпредседник НДХ-а. Пацовским каналима се извукао из земље, а касније добио азил у Сирији, где је и умро 1956. године. И у емиграцији објавио више текстова на тему босанских муслимана као " исламизираних Хрвата". И син му је био значајан припадник усташке емиграције. Убила га је удба у Немачкој 1969. године.


Џафер - бег Куленовић! Нисам био сигуран али мислио сам на њега или брата. Знам да је он био после 39. двије владе, мислим, министар, али нисам сигуран за раније био.
Одговори

(24-03-2018, 12:01 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-03-2018, 08:15 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(23-03-2018, 07:07 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који је први српски филм у боји?
Други је ''Вежба инжењеријске чете'', ту се појављује и краљ Петар Други, био је линк за тај филм негде на форуму.
А први је...
Филм Драгише Стојадиновића
Сахрана краља Александра (1934);
Поворка сахране краља Александра у Београду. Снимано са једне зграде до "Лондона", према Старом двору. У боји.
Нисам знао за то. Дакле не мислиш на овај филм:
https://www.youtube.com/watch?time_conti...Z36XFY5eiE
Тај црно-бели је из британског филмског архива.
Нисам сигуран да ли је овај Стојадиновићев сачуван, ако јесте вероватно је у Кинотеци.
Одговори

(22-03-2018, 09:27 PM)Бенито Пише:  Познато је да Хрвати нису били ни у једној влади Краљевине Југославије или СХС, до споразума Цветковић-Мачек.

Бенито, да ли је у питању лапсус при састављању реченице?
Колико ја знам, Стјепан Радић је био министар просвете након пуштања из затвора 1925 године. Остало ми је у сећању да је један од његових потеза док је био министар било окретање оцена наглавачке. Дакле, најбоља оцена је била јединица, а најлошија петица. То је важило док је био министар, а после је враћено на старо.
Исправи ме ако грешим.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

У праву си, хтео сам да кажем да као странка нису били, али су појединачно улазили у владе. У праву си и зато плус. Хвала на исправци.
Одговори

(24-03-2018, 01:44 AM)Бенито Пише:  У праву си, хтео сам да кажем да као странка нису били, али су појединачно улазили у владе.

Бенито, шта је са тобом вечерас? Ја тебе ништа не разумем. Ако су те киднаповали, дај знак левим оком. Smile
Стјепан Радић није ушао у владу као нестраначка личност, већ као председник и представник ХСС-а. Дакле, није могла у владу ући цела ХСС, то јест сви њени чланови, или не дај Боже гласачи.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Нормално, него говорим о владама Краљевине Југославије, а не СХС.
Одговори

(24-03-2018, 02:06 AM)Бенито Пише:  Нормално, него говорим о владама Краљевине Југославије, а не СХС.

Споменуо си и СХС. Smile
За казну мораш да одговориш на питање.
ДСР су провели у Банату. Ишли су у исто одељење након ДСР. Један је заглавио робију, а други је био у СКОЈ-у. Овај први никада није завршио факултет, а овај други је постао професор универзитета. Како су се звали?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Први је Пекић.
Други не знам, ајде овако на брзину, Никола Милошевић.
Одговори

(24-03-2018, 02:34 AM)Бенито Пише:  Први је Пекић.
Други не знам, ајде овако на брзину, Никола Милошевић.

Јесте.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Сви знамо да је Шантић узвикнуо " Остајте овде", али нико нас није учио какви су резултати те чувене песме. Један Србин мухамеданске вере је кренуо да се са породицом исели из Босне под аустроугарском влашћу, али се предомислио у последњем тренутку. Његов син постао је познати песник у своје доба. Данас је заборављен у широј јавности, иако САНУ чува 29 оригиналних записа његових песама.
Ко је био овај српски песник?
Одговори

Осман Ђикић?
Одговори

Не.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 10 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним