Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Прочитао сам то данас па рек'о да проверим.

Ајде још једно док сам овде.

Као студент пријавио се у четнике где гине у једном окршају са Турцима почетком 20-ог века. Потиче из угледне породице, отац - политичар, добровољац у рату 1876. а ујак један од најпознатијих српсих официра.

Ко је он?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Сања Живановић, син Живана и сестрић Аписа. Погинуо на Караули Лисице код Медвеђе, на почетку ослобођења Старе Србије 1912. године, као прва жртва.
Питао сам већ када сам поставио десетак питања о Првом балканском рату. На жалост, многи на то нисте обратили пажњу, јер се балкански ратови још од 1945. године минимализују и чак бришу. И тако даље и тако ближе.... Љутко
Одговори

Да ниси допингован вечерас? Јок

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Дође ми некад тако, поготово, кад видим шта се ради у овој несрећној земљи.
Ајде једна посластица:
Историчари имају обичај да кажу да су Обреновиће уништиле жене, а Карађорђевиће пријатељи.
У вези Карађорђевића та крилатица је настала због једног човека, а после и пре се све калемило према том примеру.
Ко је тај човек и шта је урадио?
Одговори

Пре тачно 140 година одигравао се један од најважнијих догађаја у историји Србије, трајао је месец дана. Медији о томе уопште не пишу.
О ком догађају је реч?
Одговори

Берлински конгрес.
Него, одговори ово што сам питао.
Одговори

(03-07-2018, 08:58 PM)Бенито Пише:  Берлински конгрес.
Него, одговори ово што сам питао.
Немам представу ко би то могао бити, сем, можда, Апис?
Одговори

Ево да помогнем- зна ли неко ко је био " мајор Аца"?
ПС а није Мишић Smile
Одговори

(02-07-2018, 10:56 PM)Бенито Пише:  Дође ми некад тако, поготово, кад видим шта се ради у овој несрећној земљи.
Ајде једна посластица:
Историчари имају обичај да кажу да су Обреновиће уништиле жене, а Карађорђевиће пријатељи.
У вези Карађорђевића та крилатица је настала због једног човека, а после и пре се све калемило према том примеру.
Ко је тај човек и шта је урадио?

Никако да нађем времена да напишем одговор на ово питање. Извињавам се свима које ово интересује.
" Мајор Аца" је, заправо, извесни Александар Трифковић. Он се појавио у догађајима у српској Војводовини 1848. године, са групом од око 200 добровољаца. Упадали су у мађарска села, и вршили злочине и пљачке. Када се то поновило у неколико случајева, војвода Книћанин га је ухитио и везаног пребацио преко Саве, са све писменим дописом. Државни савет је утврдио да су оптужбе " лажне". Војводи Книћанину је упућена замерка, а он је одговорио забраном да Трифковић пређе реку. После тога, Трифковић је био и управник полиције у Београду, руководилац на скели на Дрини, управник у две вароши у источној Србији... Где год да је био стизало је на десетине жалби у Београд на његово понашање, злоупотребе, малтретирања људи... Он је персонално био главни повод за Светоандрејску скупштину, смену режима уставобранитеља и кнеза Александра Карађорђевића. А, заправо кнез Александар Карађорђевић и Александар Трифковић били су пашенози, обојица ожењени ћеркама Јакова Ненадовића и зато је кнез био Трифковић главни протеже. Од њега је почела прича да Карађорђевиће са власти скидају алави и незрели пријатељи које они штите, и на основу тог калупа је умештен и Младен Миловановић уз Карађорђа, а и сви каснији владари из династије Карађорђевић и неки слични или много мање слични историјски ликови.
Иначе, Аца Трифковић је био инспирација једном великану наше литературе да напише своје ремек-дело.
О ком литерарном делу се ради?
Одговори

Трифковић је био инспирација Јовану Стерији Поповићу за Родољупце.
Одговори

Лука Мичета је написао текст о Мехмед паши Соколовићу, па да замолим Бенита да прокоментарише текст. Ево линка

https://www.danas.rs/kultura/sta-je-mit-...okolovica/
Одговори

(07-07-2018, 09:16 AM)Mitic Пише:  Лука Мичета је написао текст о Мехмед паши Соколовићу, па да замолим Бенита да прокоментарише текст. Ево линка

https://www.danas.rs/kultura/sta-je-mit-...okolovica/

Већ сам поставио тај текст на одговарајућој теми. Rolleyes

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(07-07-2018, 09:16 AM)Mitic Пише:  Лука Мичета је написао текст о Мехмед паши Соколовићу, па да замолим Бенита да прокоментарише текст. Ево линка

https://www.danas.rs/kultura/sta-je-mit-...okolovica/

Оставићу кратак коментар тамо.
Постави неко питање.
Одговори

Ево о једном јунаку, а можда је било питање

Носилац је златног ордена Карађорђеве звезде, руског Георгијевског крста, француске војне медаље са мачевима, две Обилића медаље за храброст, четири споменице за учешће у ратовима од 1912. до 1918, међу којима и Албанске. Био је припадник комитских чета на чијем челу је био војвода Танкосић, као борац Гвозденог пука "Књаз Михаило" рањен је пет пута.

Краљ Александар је, на положају код Црне реке 14. марта 1917. године, са својих груди скинуо Карађорђеву звезду са мачевима и даривао је овом јунаку.

Све се то одигравало пред очима славног војводе Живојина Мишића и других српских јунака. Њему је и француски генерал Гијом, за заслуге у балканским ратовима, лично уручио француско војно одликовање, медаљу "Милитар" која се додељивала најзаслужнијим војницима.

О извршењу смртне казне постоји потврда Одсека унутрашњих послова при ГНО Ниш од 12. 11. 1946. у рејону Горње Топонице код Ниша. Из ње се види да је, према подацима којима располаже Одсек, стрељан од стране НОП-а као припадник и агент организације Драже Михаиловића.

О ком јунаку се ради?

Ево још једно питање. Следећа слика је из периода Краљевине из 1939. године. Слика је настала на улицама Београда. Стрелицом је означен један наш покојни глумац, тада као десетогодишњак. О ком глумцу се ради? Ево слике

[Слика: 33672639_1669253789862485_5422055362595389440_n-1.jpg]

Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 11 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним