Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ово ,,небитно је да ли су очеви гинули” неко може и другачије да протумачи. У сваком случају се не слажем са тобом.

Случајно сам наишао на податак о капетану (касније мајору) Душан Јовановићу, шефу Шифрантског одељења ВК који је вероватно погинуо маја 1945. год. Његов отац, чије име тренутно не знам, погинуо је у Првом светском рату као капетан у Војсци Краљевине Србије. Самарџићу, имаш ли шта о њима?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не знам. То је Мајор ''Муња''.
Одговори

(11-05-2020, 09:27 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не знам. То је Мајор ''Муња''.

Јесте.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Кога је Херман Нојбахер сматрао „једним од најинтелигентнијих Срба са којима је икада дошао у додир“? У питању је један полицајац који је био изабран за потпредседника Међународне комисије криминалистичке полиције 1936. године.
Одговори

Драги Јовановић?
Одговори

Које године је изашло прво војно правило које је прописала Српска војска?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(12-05-2020, 10:11 PM)Перун Пише:  Које године је изашло прво војно правило које је прописала Српска војска?

Мислим да је донет Војни законик 1863. или 1864. године.

Нека мој одговор буде 1864. година
Одговори

Не, раније.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Претпостављам онда да је прво војно правило донето након хатишерифа из 1833. године.

Можда 1833. година
Одговори

(12-05-2020, 08:29 PM)Mitic Пише:  Кога је Херман Нојбахер сматрао „једним од најинтелигентнијих Срба са којима је икада дошао у додир“? У питању је један полицајац који је био изабран за потпредседника Међународне комисије криминалистичке полиције 1936. године.

(12-05-2020, 09:28 PM)ХраброСрце Пише:  Драги Јовановић?


Кад није Драги Јовановић, онда је Милан Аћимовић Smile

Значи, тачан одговор је Милан Аћимовић. То се може видети у једној монографији Историјског архива Пожаревац.

Погледати стр. 35, фусноту 117 на следећем линку

https://arhivpozarevac.org.rs/Dokumenta/...0ratu2.pdf

Бенито нам је већ објаснио улогу Аћимовића као Дражиног човека и то исто пише у овој фусноти 117 где се излаже кратка биографија Милана Аћимовића:


"Током јесени 1942. године овај „мајстор интрига“ и „реакционар у револуцији“, како су га називали немачки обавештајци, постао је сарадник Југословенске војске у отаџбини што га је постепено дистанцирало од Недићеве струје".


Може Бенито да прокоментарише. И као што је Бенито већ рекао, Аћимовић је сигурно покривао четничке илегалце и њихове акције
Одговори

(12-05-2020, 10:11 PM)Перун Пише:  Које године је изашло прво војно правило које је прописала Српска војска?

Прво правило за српску војску објављено је 1813. год. и носило је назив ,,Војни устав сачињен Јаковом Јакшићем, бив. капетаном регуларне Српске војске”,

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Свака част Перуну за ово. На пољу историје учимо и напредујемо сваког дана
Одговори

(13-05-2020, 11:32 AM)Mitic Пише:  
(12-05-2020, 08:29 PM)Mitic Пише:  Кога је Херман Нојбахер сматрао „једним од најинтелигентнијих Срба са којима је икада дошао у додир“? У питању је један полицајац који је био изабран за потпредседника Међународне комисије криминалистичке полиције 1936. године.

(12-05-2020, 09:28 PM)ХраброСрце Пише:  Драги Јовановић?


Кад није Драги Јовановић, онда је Милан Аћимовић Smile

Значи, тачан одговор је Милан Аћимовић. То се може видети у једној монографији Историјског архива Пожаревац.

Погледати стр. 35, фусноту 117 на следећем линку

https://arhivpozarevac.org.rs/Dokumenta/...0ratu2.pdf

Бенито нам је већ објаснио улогу Аћимовића као Дражиног човека и то исто пише у овој фусноти 117 где се излаже кратка биографија Милана Аћимовића:


"Током јесени 1942. године овај „мајстор интрига“ и „реакционар у револуцији“, како су га називали немачки обавештајци, постао је сарадник Југословенске војске у отаџбини што га је постепено дистанцирало од Недићеве струје".


Може Бенито да прокоментарише. И као што је Бенито већ рекао, Аћимовић је сигурно покривао четничке илегалце и њихове акције

Ко је најглупљи лик у ТВ серији ''Равна Гора''?
Одговори

Цитат:Ко је најглупљи лик у ТВ серији ''Равна Гора'

Претпостављам да циљаш на Аћимовића, мада су у оној серији сви приказани глупи.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 54 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним