Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(23-10-2023, 01:12 AM)Potporucnik1 Пише:  Кад смо већ код ордења, иде једно слично. 
Који Србин је на грудима имао четири ордена Светог Георгија, што је тада био јединствен случај у Русији? Орден Светог Георгија је највеће стриктно војно и друго највише одликовање Руске федерације, испод ордена Светог Андреја Првозваног, ког су добила само шесторица Срба.
Владиславић?
Ако није, онда кнез Арсен.
Одговори

(23-10-2023, 02:47 AM)Mitic Пише:  
(23-10-2023, 01:12 AM)Potporucnik1 Пише:  Кад смо већ код ордења, иде једно слично. 
Који Србин је на грудима имао четири ордена Светог Георгија, што је тада био јединствен случај у Русији? Орден Светог Георгија је највеће стриктно војно и друго највише одликовање Руске федерације, испод ордена Светог Андреја Првозваног, ког су добила само шесторица Срба.

Генерал Михаил Милорадовић?

Није. Мислим да је Михаило имао 2 ордена Светог Георгија. 
Михаило је добио и орден Светог Андреја, орден Светог Владимира и орден Александра Невског, али није на грудима имао 4 Ђорђијевска крста.
Одговори

(23-10-2023, 08:27 AM)sagus Пише:  Ако није генерал Милорадовић, онда је Краљ Никола Први Петровић

Мислим да је и Никола имао 2.
Одговори

(23-10-2023, 11:02 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-10-2023, 01:12 AM)Potporucnik1 Пише:  Кад смо већ код ордења, иде једно слично. 
Који Србин је на грудима имао четири ордена Светог Георгија, што је тада био јединствен случај у Русији? Орден Светог Георгија је највеће стриктно војно и друго највише одликовање Руске федерације, испод ордена Светог Андреја Првозваног, ког су добила само шесторица Срба.
Владиславић?
Ако није, онда кнез Арсен.

За вријеме Саве, орден Светог Георгија није био установљен.
Није ни Арсен, он је имао 1.
Одговори

Јован Поповић Липовац је Србин који је имао 4 ордена Светог Георгија. 
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%...0%B0%D1%86
Одговори

(22-10-2023, 11:08 PM)Potporucnik1 Пише:  
(22-10-2023, 10:30 PM)Бенито Пише:  Један официр Српске краљевске и ВКЈ имао је на грудима чак четири Карађорђеве звезде. Његов ађутант био је Миодраг Палошевић, доцнији командант 1.јуришног (четничког) батаљона и први високи официр ВКЈ који је стао и остао уз Дражу Михаиловића.
Ко је био официр коме је Палошевић био ађутант пре Другог светског рата?
Војислав Воја Томић?
Да наставимо трилинг, другим питањем:
Подофицир у пуку којим је за време Првог светског рата командовао Војислав Томић, био је носилац три Карађорђеве звезде. Тај човек био је официр ВКЈ после Првог светског рата. Пред сам Други светски рат налазио се на једној изузетно важној функцији у хијерархији ВКЈ.
Ко је био овај велики јунак?
Одговори

(23-10-2023, 06:49 PM)Бенито Пише:  
(22-10-2023, 11:08 PM)Potporucnik1 Пише:  
(22-10-2023, 10:30 PM)Бенито Пише:  Један официр Српске краљевске и ВКЈ имао је на грудима чак четири Карађорђеве звезде. Његов ађутант био је Миодраг Палошевић, доцнији командант 1.јуришног (четничког) батаљона и први високи официр ВКЈ који је стао и остао уз Дражу Михаиловића.
Ко је био официр коме је Палошевић био ађутант пре Другог светског рата?
Војислав Воја Томић?
Да наставимо трилинг, другим питањем:
Подофицир у пуку којим је за време Првог светског рата командовао Војислав Томић, био је носилац три Карађорђеве звезде. Тај човек био је официр ВКЈ после Првог светског рата. Пред сам Други светски рат налазио се на једној изузетно важној функцији у хијерархији ВКЈ.
Ко је био овај велики јунак?


Божидар Нектаријевић?
Одговори

Тако је.
Божидар Ђ. Нектаријевић (Дивостин, 1899 - Ниш, 1944)био је троструки носилац ордена Карађорђеве звезде. За време Првог светског рата подофицир у 11. пуку "Карађорђе" Шумадијске дивизије, чији командант је био Војислав Томић.
Пред сам Априлски рат био је начелник штаба Обавештајног одељења Ђенералштаба ВКЈ, а у Априлском рату у Оперативном одељењу Друге армије. Логично, са Дражом Михаиловићем је био врло близак. Цело лето 1941. године на Равној Гори. Организатор везе са браћом Тодоровић, пре свих Валтером у Београду, и осталим обавештајним официрима који нису били заробљени. Доцније, био официр у Чегарском корпусу.
Стрељали га комунисти у Нишу, 5. новембра 1944. године.
Одговори

(23-10-2023, 09:19 PM)Бенито Пише:  Тако је.
Божидар Ђ. Нектаријевић (Дивостин, 1899 - Ниш, 1944)био је троструки носилац ордена Карађорђеве звезде. За време Првог светског рата подофицир у 11. пуку "Карађорђе" Шумадијске дивизије, чији командант је био Војислав Томић.
Пред сам Априлски рат био је начелник штаба Обавештајног одељења Ђенералштаба ВКЈ, а у Априлском рату у Оперативном одељењу Друге армије. Логично, са Дражом Михаиловићем је био врло близак. Цело лето 1941. године на Равној Гори. Организатор везе са браћом Тодоровић, пре свих Валтером у Београду, и осталим обавештајним официрима који нису били заробљени. Доцније, био официр у Чегарском корпусу.
Стрељали га комунисти у Нишу, 5. новембра 1944. године.

Ко је имао највише Карађорђевих звезда са мачевима?
Занимљиво је да је Нектаријевић имао 3 војничке Карађорђеве звезде и ниједну официрску. Дакле, све 3 је добио док је био подофицир, као и крст Светог Георгија.
Одговори

(23-10-2023, 09:19 PM)Бенито Пише:  Тако је.
Божидар Ђ. Нектаријевић (Дивостин, 1899 - Ниш, 1944)био је троструки носилац ордена Карађорђеве звезде. За време Првог светског рата подофицир у 11. пуку "Карађорђе" Шумадијске дивизије, чији командант је био Војислав Томић.
Пред сам Априлски рат био је начелник штаба Обавештајног одељења Ђенералштаба ВКЈ, а у Априлском рату у Оперативном одељењу Друге армије. Логично, са Дражом Михаиловићем је био врло близак. Цело лето 1941. године на Равној Гори. Организатор везе са браћом Тодоровић, пре свих Валтером у Београду, и осталим обавештајним официрима који нису били заробљени. Доцније, био официр у Чегарском корпусу.
Стрељали га комунисти у Нишу, 5. новембра 1944. године.

Никад нисам чуо за њега, занимљиво...
Одговори

(23-10-2023, 10:03 PM)Potporucnik1 Пише:  
(23-10-2023, 09:19 PM)Бенито Пише:  Тако је.
Божидар Ђ. Нектаријевић (Дивостин, 1899 - Ниш, 1944)био је троструки носилац ордена Карађорђеве звезде. За време Првог светског рата подофицир у 11. пуку "Карађорђе" Шумадијске дивизије, чији командант је био Војислав Томић.
Пред сам Априлски рат био је начелник штаба Обавештајног одељења Ђенералштаба ВКЈ, а у Априлском рату у Оперативном одељењу Друге армије. Логично, са Дражом Михаиловићем је био врло близак. Цело лето 1941. године на Равној Гори. Организатор везе са браћом Тодоровић, пре свих Валтером у Београду, и осталим обавештајним официрима који нису били заробљени. Доцније, био официр у Чегарском корпусу.
Стрељали га комунисти у Нишу, 5. новембра 1944. године.

Ко је имао највише Карађорђевих звезда са мачевима?
Занимљиво је да је Нектаријевић имао 3 војничке Карађорђеве звезде и ниједну официрску. Дакле, све 3 је добио док је био подофицир, као и крст Светог Георгија.

Ово питам из радозналости, јер не знам. Не спада у квиз. 
За Нектаријевића нисам чуо до сада.
Одговори

Ако ми дозвољавате, поставићу једно питање преко реда.
Која су четворица Карађорђевих војвода боравила на територији данашње Црне Горе за вријеме Првог српских устанка? У питању су људи из Србије.
Надам се да ми нећете замјерити.
Одговори

Милош и Милан Обреновић, Хаџи Продан, не знам четвртог.
Одговори

(24-10-2023, 06:20 AM)пек. Пише:  Милош и Милан Обреновић, Хаџи Продан, не знам четвртог.

Милош није, колико ја знам. Он је био болестан. 
Чолак Анта, Хаџи Продан, Милан Обреновић и Рако Левајац су били у Црној Гори.

ПС. Био је и Вујица Вулићевић, њега сам некако заборавимо.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 56 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним