Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(27-05-2017, 02:14 PM)Бенито Пише:  Срби су , између два рата, извозили један пољопривредни производ у САД. У годинама пред ДСР, производња и извоз тог производа су се драстично увећали.
Који је то производ? Како се паковао и транспортовано?
ПС Ово је прво питање из триптиха посвећеног историји српске пољопривреде

Мислим да је била сува шљива, ако се добро сећам да са прочитао да је вредност извоза био износ од милион долара годишње...

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Сува шљива је била нус- производ, а главни је била мармелада. Паковало се у велику бурад од јаворовог или храстовог дрвета. Изнутра се стављао тер- папир који је могао да се купи у сваком дућану. Тер папир је био храпав са једне стране и та страна се стављала до зида бурета, а унутрашња је била глатка. Транспортовано се возовима до луке у Солуну, а оданде бродовима. Велетрговине у САД су продавале целу бурад или бачве, средње трговине су секле на " ваљкове", а од њих су куповале мале продавнице које би муштеријама секле мармелада као парче колача.
Ајде даље, Смедеревац.
Одговори

Шта је краљ Милан Обреновић урадио са метком који га је промашио у Саборној цркви током атентата 1882?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Претворио га у иглу за кравату.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(27-05-2017, 03:45 PM)Перун Пише:  Претворио га у иглу за кравату.

И обложио рубинима. Терај даље.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Ајде неко други. Идем да тучем партизане.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(27-05-2017, 03:08 PM)Бенито Пише:  Сува шљива је била нус- производ, а главни је била мармелада. Паковало се у велику бурад од јаворовог или храстовог дрвета. Изнутра се стављао тер- папир који је могао да се купи у сваком дућану. Тер папир је био храпав са једне стране и та страна се стављала до зида бурета, а унутрашња је била глатка. Транспортовано се возовима до луке у Солуну, а оданде бродовима. Велетрговине у САД су продавале целу бурад или бачве, средње трговине су секле на " ваљкове", а од њих су куповале мале продавнице које би муштеријама секле мармелада као парче колача.

Да ли је неко покушао да превесла Амере у тој трговини или је то неистина?
Одговори

Који празник за вријеме комунизма је био државни а вјерски празник?
Одговори

(27-05-2017, 05:23 PM)Романија Пише:  Који празник за вријеме комунизма је био државни а вјерски празник?

7. јул,
Одговори

Нисте ме разумјели,један светац је био државни празник, као што је Божић данас.
Одговори

Видовдан и Савиндан.

(27-05-2017, 05:15 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(27-05-2017, 03:08 PM)Бенито Пише:  Сува шљива је била нус- производ, а главни је била мармелада. Паковало се у велику бурад од јаворовог или храстовог дрвета. Изнутра се стављао тер- папир који је могао да се купи у сваком дућану. Тер папир је био храпав са једне стране и та страна се стављала до зида бурета, а унутрашња је била глатка. Транспортовано се возовима до луке у Солуну, а оданде бродовима. Велетрговине у САД су продавале целу бурад или бачве, средње трговине су секле на " ваљкове", а од њих су куповале мале продавнице које би муштеријама секле мармелада као парче колача.

Да ли је неко покушао да превесла Амере у тој трговини или је то неистина?
Немачки елемент. Откупљивали су скоро сву јабуку из Србије, па су хтели да ставе шапу и на мармеладу. Колико знам, мада треба проверити, мармелада је наставила да се извози у САД, све док они нису ушли у рат. Наравно, смањеним интензитетом,пре свега због устанка који је избио у касно лето у Србији.
Комунисти су , после рата, наравно, упропастили овај извоз.
Одговори

Упропастили су тај извоз падом квалитета, као и извоз многих других производа, па се држава поново вратила на извоз сировина. Финални производи из социјалистичких земаља служили су на Западу само за прављење вицева.
Ајде нек буде питање да се наведу барем три производа, финална, из области пољопривреде/исхране, која су се извозила до црвеног тајфуна.
Одговори

Немој да ми узурпираш питања, баш сам се наоштрио.Smile
Иначе: мармелада, суве шљиве, вино, вињак, ракију шљивовицу, ракију крушковачу, бело брашно, црно брашно, кисели купус итд.....
Одговори

Да додам конзерве из тада једине фабрике конзерви на Балкану - ''Стефановић'' у Крагујевцу.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 43 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним