Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Прочитах на нету да му је отац оптуживан за разне финансијске малверзације по Јавним предузећима у Н. Саду. Сад колико је веровати таблоидима...

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(30-09-2017, 05:43 PM)Перун Пише:  Код Вас у комшилуку.
Да, диплома Правног факултета у Крагујевцу, рече ми један професор.
Одговори

Је ли завршио тај факс или има ту диплому? Smile

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Има диплому.
За студирање стварно не знам, можда је протеклих година похађао предавања и излазио на испите, у паузама између посета тетки у Канади.
Одговори

Људи, слободно постављајте питања, немојте чекати само Милослава и мене.
Кренућу са новим триптихом, о добрим стварима које су нам стигле из Европе. Прво питање је везано за једну личност која је својом вољом, великим пожртвовањем и знањем, донела у Србију и Краљевину СХС и Југославију, једну важну европску тековину.
Послат је у Европу да учи једну школу, а учио је потпуно другу. Специјализирао је једну област својевољно, за коју у Србији у то време није било стручњака. Кад се вратио из Прага , одмах је направио институцију везану за тај проблем. То је било у последњој деценији 19 века. Институција је радила само неку годину, због недостатка новца. Није одустајао, мештани се из места у место, радећи разне државне послове. Али, није одустајао од своје првобитне намере. Долазило је време ослобођења Старе Србије. Као начелник једног пограничног округа, обавио је огроман посао у обавештајној припреми за ослобођење. Лично је са својом јединицом ослободио Нови Пазар. Одмах је постао и начелник новог новопазарског среза. Прешао је Албанију. После рата начелник новопазарског и призренског среза, управник града Скопља итд....
Али, увек се враћао својем правом занимању и ономе у чему је био први и јединствен. За две деценије у Краљевини СХС и Краљевини Југославији , свој рад и учинак на том пољу је унапредио до невероватних размера. Од ничега, у култури која је често умела да на то питање гледа са ниподаштавањем, овај угледник и великан, направио је праву империју у својој струци и помогао хиљадама Срба.
Ухапсили су га Немци 1941. године, али су га успели извући из логора. Био је противник нациста, и није могао да поднесе да гледа разваљивање свега што је стварао у животу. Тако сломљен , умро је у Београду, 1943. године.
Ко је овај великан? У којој области је био стручњак и коју област је увео и унапредио у нашу културу?
Одговори

Одлично питање, али на жалост не знам одговор.
Једно лакше: Србија је користила авијацију први пут у Првом балканском рату 1912. Колико држава је пре тога користило авијацију у рату?
Одговори

Па, није ни било рата у Европи између Берлинског конгреса и Балканских ратова. Осим грчко- турског рата 1896. године, али не верујем да су имали авијацију.
Једино ако су Британци у Бурском рату користили авијацију?
Једном речју, нико.
Одговори

(01-10-2017, 01:08 PM)Бенито Пише:  Па, није ни било рата у Европи између Берлинског конгреса и Балканских ратова. Осим грчко- турског рата 1896. године, али не верујем да су имали авијацију.
Једино ако су Британци у Бурском рату користили авијацију?
Једном речју, нико.

Ја мислим да је Бурски рат био пре лета од 100 метара браће Рајт.
Можда у некој од француско-немачких криза ? Ни је сигурно у Руско-јапанском рату.
Одговори

(01-10-2017, 01:08 PM)Бенито Пише:  Па, није ни било рата у Европи између Берлинског конгреса и Балканских ратова. Осим грчко- турског рата 1896. године, али не верујем да су имали авијацију.
Једино ако су Британци у Бурском рату користили авијацију?
Једном речју, нико.
Користиле су две државе пре Србије. Ми смо дакле били трећи.
Прво је користила Италија, у неком рату у Африци.
Која је била друга држава?
Одговори

САД?
Одговори

Не, Бугарска, нешто пре нас.

Ајде ново питање:
- Само једна влада у историје Србије и Југославије, од 19. века до данас, није у свом саставу имала ни једног професора универзитета. Која влада? Наравно не рачуна се комунистички период.
Одговори

АВ, АБ..
Зависи да ли хоћеш латиницу или ћирилицу.Smile
Шта ће професор БУ у Влади са министрима који су купили дипломе факултета са адресама на ливадама?
Одговори

Тако је, то је ова влада.
Где и кад је саграђена прва црква у спомен ђенерала Драже?
Била је репортажа на РТС-у о њој, али прескочен је овај ''детаљ''.
Одговори

(01-10-2017, 11:21 AM)Бенито Пише:  Људи, слободно постављајте питања, немојте чекати само Милослава и мене.
Кренућу са новим триптихом, о добрим стварима које су нам стигле из Европе. Прво питање је везано за једну личност која је својом вољом, великим пожртвовањем и знањем, донела у Србију и Краљевину СХС и Југославију, једну важну европску тековину.
Послат је у Европу да учи једну школу, а учио је потпуно другу. Специјализирао је једну област својевољно, за коју у Србији у то време није било стручњака. Кад се вратио из Прага , одмах је направио институцију везану за тај проблем. То је било у последњој деценији 19 века. Институција је радила само неку годину, због недостатка новца. Није одустајао, мештани се из места у место, радећи разне државне послове. Али, није одустајао од своје првобитне намере. Долазило је време ослобођења Старе Србије. Као начелник једног пограничног округа, обавио је огроман посао у обавештајној припреми за ослобођење. Лично је са својом јединицом ослободио Нови Пазар. Одмах је постао и начелник новог новопазарског среза. Прешао је Албанију. После рата начелник новопазарског и призренског среза, управник града Скопља итд....
Али, увек се враћао својем правом занимању и ономе у чему је био први и јединствен. За две деценије у Краљевини СХС и Краљевини Југославији , свој рад и учинак на том пољу је унапредио до невероватних размера. Од ничега, у култури која је често умела да на то питање гледа са ниподаштавањем, овај угледник и великан, направио је праву империју у својој струци и помогао хиљадама Срба.
Ухапсили су га Немци 1941. године, али су га успели извући из логора. Био је противник нациста, и није могао да поднесе да гледа разваљивање свега што је стварао у животу. Тако сломљен , умро је у Београду, 1943. године.
Ко је овај великан? У којој области је био стручњак и коју област је увео и унапредио у нашу културу?
Не могу да сетим имена и презимена, али знам да има везе са слепом и глувонемом децом?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 67 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним