Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(24-12-2021, 02:26 PM)Vlad Alekš Пише:  
(24-12-2021, 02:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, сећам се да смо причали о томе тада, око Земуна, али рекох да утврдим градимо.
Ком језику је био сродан цинцарски? Значи нема ни један познати случај да га неко говори? Јел има фонски запис, или рецимо писма, књиге и сл?

Давно сам проучавао те ствари. Smile
Сличан је влашком и румунском језику. Има више грчких речи од њих. Био сам на некој промоцији граматике или речника на Коларцу пре петнаестак година
.
Ево ти релативно нова вест:

https://www.rts.rs/page/magazine/sr/stor...ustvo.html

Хвала!
Одговори

Поставио сам на погрешној теми, ево исправљам:
Дакле, за Крагујевчане, а може и ко год хоће да одговори:
Зашто су комунисти забрањивали песму "Плућа су ми болна" аутора Драгише Недовића, коју су доцније снимили Бора Спужић Квака и Нада Мамула?
Одговори

(24-12-2021, 10:31 PM)Бенито Пише:  Поставио сам на погрешној теми, ево исправљам:
Дакле, за Крагујевчане, а може и ко год хоће да одговори:
Зашто су комунисти забрањивали песму "Плућа су ми болна" аутора Драгише Недовића, коју су доцније снимили Бора Спужић Квака и Нада Мамула?

Наводно због великог броја самоубистaва. Пошто је реч о туберкулози, ваљда је због тога што је Јованкa Броз боловала од исте болести. Негде је опширно о томе говорио и музиколог и водитељ Горан Милошевић. Прво је Заим Имамовић отпевао када је била забрањена 50- их година. Вероватно због тога и нема тог снимка на винилу.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(25-12-2021, 12:00 AM)Шумадинац Пише:  
(24-12-2021, 10:31 PM)Бенито Пише:  Поставио сам на погрешној теми, ево исправљам:
Дакле, за Крагујевчане, а може и ко год хоће да одговори:
Зашто су комунисти забрањивали песму "Плућа су ми болна" аутора Драгише Недовића, коју су доцније снимили Бора Спужић Квака и Нада Мамула?

Наводно због великог броја самоубистaва. Пошто је реч о туберкулози, ваљда је због тога што је Јованкa Броз боловала од исте болести. Негде је опширно о томе говорио и музиколог и водитељ Горан Милошевић. Прво је Заим Имамовић отпевао када је била забрањена 50- их година. Вероватно због тога и нема тог снимка на винилу.

Ово је званична верзија, "Ваше право да немате благе везе са благом везом о Вашем трошку", у потпису Ваши медији за дезинформисање. У потпису Докона Удба никада није докона.  Ваистину!
Одговори

Наравно, ово није замерка Гласнику, тј Шумадинцу, који је само пренео оно што читамо годинама, чак и данас.
Одговори

(25-12-2021, 12:31 AM)Бенито Пише:  Наравно, ово није замерка Гласнику, тј Шумадинцу, који је само пренео оно што читамо годинама, чак и данас.
Зато сам написао "новодно" и "ваљда". Оно што је сигурно је да је Заимовa интерпретација забрањена.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(24-12-2021, 10:31 PM)Бенито Пише:  Поставио сам на погрешној теми, ево исправљам:
Дакле, за Крагујевчане, а може и ко год хоће да одговори:
Зашто су комунисти забрањивали песму "Плућа су ми болна" аутора Драгише Недовића, коју су доцније снимили Бора Спужић Квака и Нада Мамула?
У званичној биографији Драгише Недовића, хиљаду пута поновљеној, па самим тим, и опште прихваћеној стоји: "из групе за стрељање октобра 1941. године у Крагујевцу, извукао га је један немачки официр јер га је препознао као познатог кантаутора и композитора."
У времену у ком није било телевизора, у великој гомили људи, неки немачки официр познао је "српског композитора"? Јуче је поред мене стајао голман и капитен Црвене звезде Стеван Стојановић, један од оних који је освојио Куп шампиона 1991. године. Док га други човек није ословио са "Дика" нисам га препознао, иако сам га десетину пута видео уживо, па чак и седео са њим у друштву. Толико о веродостојности приче о препознавању.
Дакле, Недовић је извучен из колоне за стрељање из ко зна ког разлога. 
Друго: по повратку у Југославију, СВИ, али АПСОЛУТНО СВИ заробљеници прошли су кроз проверу ОЗН-е. Нико није одшетао са железничке станице кући као слободан човек без те провере. 
Тако је проверен и Драгиша Недовић. И одведен у ЗАТВОР у Нишу. Нишки затвор је био толико пун, да су после пар месеци, одлучили да један део затвореника пребаце у Забелу код Пожаревца. Ти затвореници су отишли пешице из Ниша у Пожаревац. 
У тој тужној колони био је и Драгиша Недовић. Био је толико слаб да није могао да носи ни оно мало постељине и ствари које је имао у завежљају. Носио је човек који је био до њега, један заробљени четник, који је и оставио ово сећање. Уз пут Недовић је стално певушио тихо "Груди су ми болна", "Плућа су ми болна*, и то све на много различитих начина. Очито је напамет, "на суво" компоновао песму.
После шест месеци у Забели, Недовић је пуштен. По повратку кући, затекао је стан са преврнутим намештајем, покраденим или уништеним рукописима песама.
Дакле, песма "Плућа су ми болна", аутора Драгише Недовића, настала је у брозовском казамату и била је забрањена зато што је била химна сужњева под титоизмом. Каква Јованка, каква самилост Броза, бла, бла, бла трућ...
И још нешто, стално се прича да "Недовић из непознатих разлога није био признат као аутор, па су многи под својим именом ауторизовали његове песме". Он није био признат, нити му је дозвољено да се потписује испод песама, јер је био лице које је имало затворску казну. То је истина. А његови биографи нека овом народу кажу истину, већ једном.
Одговори

Требало је први снимити филм о њему, па о Томи, али, незгодно је за црвендаће...
Одговори

Свака част Бенито! И очекивасмо опширан одговор. Не верујем да је то неко уопште знао. Драгиша Недовић и Обрен Пјејовић су били највећи корифеји Шумадије и шире. Уједно и антикомунисти.

Чувена Чича Обренова песма "Проговори, слико" у интерпретацији Добривоја Топаловића је посвећена некоме? Коме?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(25-12-2021, 11:53 AM)Шумадинац Пише:  Свака част Бенито! И очекивасмо опширан одговор. Не верујем да је то неко уопште знао. Драгиша Недовић и Обрен Пјејовић су били највећи корифеји Шумадије и шире. Уједно и антикомунисти.

Чувена Чича Обренова песма "Проговори, слико" у интерпретацији Добривоја Топаловића је посвећена некоме? Коме?
Генералу Дражи Михајловићу

Причало се да је Обрен и чувену песму 'Проговори, слико' посветио Дражи. 'Проговори, слико, да још једном чујем драги глас,/ Проговори, најмилија моја, у твом гласу да пронађем спас' требало је да се слуша као 'Проговори, слико, да још једном чујем Дражин глас'. Његови су, за време рата, били за генерала Дражу. Једном кад је Добривоје Топаловић ту песму певао у некој кафани у Тополи, упадне милиција, и стргне столњак с једног стола, где је група веселих Срба уживала — кад, испод столњака: Дражина слика. А Обрен је волео Дражу. Тада су претили Добривоју Топаловићу, свашта је могло да буде...

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Браво sagus

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(25-12-2021, 11:52 AM)Милослав Самарџић Пише:  Требало је први снимити филм о њему, па о Томи, али, незгодно је за црвендаће...

Како си Ти невероватно наиван човек. Па, Бјелогрлић да узме да ради филм о Недовићу, мислиш ли да би поменуо једном речју ово што сам написао??!!!!
Одговори

(26-12-2021, 08:38 PM)Бенито Пише:  
(25-12-2021, 11:52 AM)Милослав Самарџић Пише:  Требало је први снимити филм о њему, па о Томи, али, незгодно је за црвендаће...

Како си Ти невероватно наиван човек. Па, Бјелогрлић да узме да ради филм о Недовићу, мислиш ли да би поменуо једном речју ово што сам написао??!!!!

Па нисам мислио да комунисти снимају.
Одговори

Нисам успио да нађем да ли је било већ, али хајде да поставим. На сједницама Недићеве владе у Београду, поред Милана Недића била је увијек једна празна столица. За кога је била намијењена?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 15 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним