Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(13-06-2017, 05:26 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(13-06-2017, 03:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како се презивао војвода Воја Танкосић?

Танкосић је илегално презиме, по родном селу оца на Космету, Танкосићи, то је опште познато. Smile
Дакле, када је постао четник користио је то илегално презиме ради безбедности фамилије.
Војислав Воја Јовановић

Е, не могу да верујем Smile
Де си то ископао? Ја нигде то никад нисам чуо.
А данас ми рече један њихов рођак.
Само он рече ду су била два презимена? Дакле Јовановић и...

Још једно питање: С којим познатим владиком је војвода био у роду?
Одговори

(13-06-2017, 01:04 PM)Перун Пише:  Ајде ја да се убацим.

Био је политичар, новинар, као и савременик, земљак и страначки пријатељ са др Живком Топаловићем. Такође, први председник једне партије која ће касније прерасти у забрањену. Као и др Живко, и он је напустио партију јер се није слагао са политиком осталих чланова.

Ко је овај политичар?

Мислио сам да је ово лако. О ком познатом ужичком социјалисти је реч?

Наравно, није реч о Туцовићу.

(13-06-2017, 06:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Још једно питање: С којим познатим владиком је војвода био у роду?

Владика Николај је рођен у истом крају одакле је и војвода. Обојица су из околине Ваљева.

Је ли он?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(13-06-2017, 01:04 PM)Перун Пише:  Ајде ја да се убацим.

Био је политичар, новинар, као и савременик, земљак и страначки пријатељ са др Живком Топаловићем. Такође, први председник једне партије која ће касније прерасти у забрањену. Као и др Живко, и он је напустио партију јер се није слагао са политиком осталих чланова.

Ко је овај политичар?

Радован Драговић.
Одговори

Не. Он је раније преминуо.

Након Вуковарског конгреса се разишао са тадашњим партијцима, исто као и др Живко.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Драгиша Лапчевић.
Милославе, да ли је тачан одговор за владику?
Одговори

Јесте, еп. Николај и војвода Јовановић били у рођаци.
А пуно презиме треба да је било Јовановић-Бранковић.
Одговори

Током 1930-тих била је велика полемика у вези питања у ком стилу да се гради Храм Светог Саве на Врачару. Најзад је одлучено да буде у српско-византијском стилу и ево видимо тако је направљен.
Али, главни стручак ког смо имали тада, највећи познавалац архитектуре средњег века, и уопште живота у средњем веку, био је против. Он је тврдио да се један живот не може живети два пута, да ни кнез Лазар није градио као краљеви Драгутин и Милутин, итд, а у основи да свако време треба да носи свој печат и да не треба да се праве копије.
Како се звао тај великан?
Одговори

Момир Коруновић
Одговори

Поред браће Штурм, Лужичких Срба, био је најпознатији Прус у српској војсци, учествовао је у српско-турским ратовима 1876-1878 и рату са Бугарском 1885. године, био је и познати масон, он је?
Одговори

(14-06-2017, 02:59 PM)Вукашин Петковић Пише:  Поред браће Штурм, Лужичких Срба, био је најпознатији Прус у српској војсци, учествовао је у српско-турским ратовима 1876-1878 и рату са Бугарском 1885. године, био је и познати масон, он је?

Зах?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(14-06-2017, 12:52 AM)Бенито Пише:  Момир Коруновић
Није.

П.С.
Вукашине, реци где си оно ''ископао'', баш ме занима?
Одговори

(14-06-2017, 07:42 PM)Перун Пише:  
(14-06-2017, 02:59 PM)Вукашин Петковић Пише:  Поред браће Штурм, Лужичких Срба, био је најпознатији Прус у српској војсци, учествовао је у српско-турским ратовима 1876-1878 и рату са Бугарском 1885. године, био је и познати масон, он је?
Зах?
Није Зах, овај је догурао до чина пуковника и био је имењак ђенерала Штурма.

(14-06-2017, 08:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(14-06-2017, 12:52 AM)Бенито Пише:  Момир Коруновић
Није.
П.С.
Вукашине, реци где си оно ''ископао'', баш ме занима?
Пре пар година у ревији "Историја" био је текст о Воји Танкосићу, ево тог текста на овом сајту http://www.bastabalkana.com/2014/04/cove...-tankosic/

(14-06-2017, 12:37 AM)Милослав Самарџић Пише:  Током 1930-тих била је велика полемика у вези питања у ком стилу да се гради Храм Светог Саве на Врачару. Најзад је одлучено да буде у српско-византијском стилу и ево видимо тако је направљен.
Али, главни стручак ког смо имали тада, највећи познавалац архитектуре средњег века, и уопште живота у средњем веку, био је против. Он је тврдио да се један живот не може живети два пута, да ни кнез Лазар није градио као краљеви Драгутин и Милутин, итд, а у основи да свако време треба да носи свој печат и да не треба да се праве копије.
Како се звао тај великан?
Александар Дерок?
Одговори

Није Дерок.
А рођак ми рече да је до промене презимена дошло касније, када је почео да одлази у четничку акцију.
Одговори

На ВА је примљен као Војислав Танкосић, мислим да рођак ту греши.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 41 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним