Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(13-05-2019, 09:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  Када су српски манастири имали најмање монаха, која декада?
Укључујући Хиландар.
Када највише, у новијој историји?
Можда да се и претходно питање односи на новију историју; у сваком случају, немам одговоре за перид турске окупације.

Најмање монаха је било у време краља Милана а највише кад су Руси белогардејци дошли у Србију.
Одговори

Није ни једно ни друго. Јуче сам причао са једним монахом, одговори су изненађујући.
Одговори

Официр отац, официр син(ови) који су страдали као четници у ДСР. Набројте пар примера.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Мајор Бошко Тодоровић.
Одговори

(14-05-2019, 10:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мајор Бошко Тодоровић.

Бошков и Валтеров отац, генерал Петар Тодоровић, није настрадао за време рата.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Милан и Никола Калабић

Дража и његов син Војислав
Одговори

(14-05-2019, 10:28 PM)Mitic Пише:  Милан и Никола Калабић

Дража и његов син Војислав

Тачно, ајмо даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(13-05-2019, 09:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  Када су српски манастири имали најмање монаха, која декада?
Укључујући Хиландар.
Када највише, у новијој историји?
Можда да се и претходно питање односи на новију историју; у сваком случају, немам одговоре за перид турске окупације.

Још на ово питање да одговори гдин Милослав.

Можда је најмање монаха било крајем деветнаестог или почетком двадесетог века.
Одговори

Најмање је монаха било у време после устава из 1974. године. Дакле, на самом крају владавине Броза и у време Стамболића- Петра и Ивана.
Одговори

У ствари, да. А почетком двадесетог века је било највише монаха. Сигурно је током 70-година био врхунац кад је било најмање монаха. Ево неких података које сам негде нашао, али не знам колико су тачни

Krajem dvadesetih godina prošlog veka profesor Bogoslovskog fakulteta dr Radoslav Grujić beleži da je u 213 manastira SPC pobrojano 442 monaha i 70 monahinja (podaci o iskušenicima ili iskušenicama nisu navedeni ili ih nema).

Godine 1996. objavljen je Šematizam SPC u kom se, pored ostalog, navode i svi manastiri, monahinje i monasi koji im pripadaju, poimence i u svojim držećim činovima. Ako se presavije tabak i prilježno proberu podaci, izlazi da je u 207 manastira 1996. godine bilo 233 monaha, 706 monahinja, 56 iskušenika i 74 iskušenice.

Od 1945. do osamdesetih godina prošlog veka, muško monaštvo je u Srbiji prolazilo kroz ozbiljnu krizu, mnogi muški manastiri postali su ženski. Zanimljiv je podatak da početkom 20. veka ženskog monaštva nije ni bilo i da su sad najnapušteniji vojvođanski manastiri tada bili najpuniji; u proseku sedam-osam monaha na jedan manastir, dok su južno od Save i Dunava u proseku bila tri monaha na jedan manastir.
Одговори

(15-05-2019, 09:06 AM)Бенито Пише:  Најмање је монаха било у време после устава из 1974. године. Дакле, на самом крају владавине Броза и у време Стамболића- Петра и Ивана.
Тако је. Најмање монаха, па и у Хиландару, било је 1970-тих, у време највеће експанзије комунизма.
Тада су они градили нешто на све стране, а појавила се телевизија те је народ индоктриниран највише у дотадашњој историју. По цену живота нико није смео да каже да се гради задуживањем земље, а камоли да и тако - нерационално.
Највише монаха има данас.

У центру ког града су комунисти спалили цркву 1955?
Обновљена је.
Одговори

(15-05-2019, 11:37 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(15-05-2019, 09:06 AM)Бенито Пише:  Најмање је монаха било у време после устава из 1974. године. Дакле, на самом крају владавине Броза и у време Стамболића- Петра и Ивана.
Тако је. Најмање монаха, па и у Хиландару, било је 1970-тих, у време највеће експанзије комунизма.
Тада су они градили нешто на све стране, а појавила се телевизија те је народ индоктриниран највише у дотадашњој историју. По цену живота нико није смео да каже да се гради задуживањем земље, а камоли да и тако - нерационално.
Највише монаха има данас.

У центру ког града су комунисти спалили цркву 1955?
Обновљена је.

Можда у Нишу?
Одговори

Не. У Ужицу.

Који је први, а који за сада последњи филм у коме је глумио Емир Кустурица?
Одговори

1. Валтер брани Сарајево
2. На млечном путу
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним