Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Напад Марковићевих четника на немачку колону код Лепосавића (Рогозна) новембра 1944.
#1

Да почнемо тему о догађају кад су новембра 1944. четници из Марковићевог 2. косовског корпуса код Лепосавића ослободили савезничке заробљенике.

Прво шта је Авакумовић написао о том догађају:
   

Авакумовић је као извор користио ово писмо једног спашеног заробљеника, Британца Џона Лодвика, које је он послао новинама после рата.
   

Прво треба приметити да је Авакумовић користио један прилично непоуздан извор, без провере са друге стране, да би приказао како су немачки губици у овој акцији били огромни.
Одговори
#2

Следеће можемо да додамо неколико страница из Лодвикових ратних мемоара "Bid the soldier shoot", у којима се описују ови догађаји.
Опис је прилично уметнички, неке ствари нису прецизиране. Али можемо да закључимо да постоји разлика у односу на писмо које је послао.
   
   
   
Одговори
#3

Следеће што имамо је текст из Самарџићеве књиге Борбе четника против Немаца и усташа 1941-1945” страна 165.
Немам при себи књигу. Ако неко може да окачи слику или да постави текст.

Имам текст из новина за који претпостављам да је копиран из књиге.

Цитат:Kolone Nemaca povlačile su se iz Grčke novembra meseca 1944. godine, pored ostalog i preko teritorije 2. kosovskog korpusa kapetana Žike Markovića. Nemci su išli od Kosovske Mitrovice prema Novom Pazaru, najkraćim drumom, koji je vodio preko planine Rogozne, piše Wikipedia.
Četničke izvidnice javile su kapetanu Markoviću da se ka Rogozni kreće kolona od 60 do 70 konjskih kola, na kojima je sedelo po 10 do 12 vojnika. Izvidnice su, takođe, uočile da Nemci sa sobom vode 30 do 35 ratnih zarobljenika, koji su pešačili.
Marković je naredio da se na najpogodnijem mestu postavi zaseda, u dužini od jednog kilometra, tako da obuhvati celu kolonu.
Četnik 2. kosovskog korpusa, učesnik borbe, Mladen Maksimović, piše:
- Kada je kolona ušla u zasedu napali smo ih sa svih strana. Najviše smo ih pobili u kolima. Retko ko da je uspeo iz njih da iskoči. Ostali su se predali. Mi nismo imali ni jednog mrtvog niti ranjenog borca. U vreme napada zarobljenici su legli na zemlju, tako da ni od njih niko nije stradao. Među zarobljenicima bilo je 11 Amerikanaca, tri Engleza, dva Rusa, nekoliko Grka i Bugara… U tovaru ove nemačke kolone bilo je svega i svačega. Opljačkale švabe dosta toga, potovarile i mislile da nose kući, ali ni živu glavu nisu odneli.
- Jedan od trojice spašenih Engleza bio je Džon Lodvik, koji je o ovoj borbi, i potonjim događajima, 7. jula 1946. godine u časopisu "Spektator" objavio sledeći članak:
- U novembru 1944. godine, kao nemački zarobljenik, oslobođen sam od četnika pod komandom majora Markovića, blizu Kosovske Mitrovice u Srbiji. Jednog elitnijeg britanskog oficira, tri vojnika, 11 američkih vazduhoplovaca, 26 Bugara i 380 Rusa oslobodila je ista brigada u istom mesecu… Ni jedan (Nemac) nije zarobljen, već je neprijatelj ostavio u tronedeljnoj borbi ne manje od 800 mrtvih.
- Dalje, znajući da smo mi Britanci razorni ljudi, Marković nam je po Mihailovićevom naređenju dao slobodne ruke na železničkoj liniji koja vodi na sever ka Kraljevu, i više trupnih vozova je bilo izbačeno iz koloseka, a više propusta dignuto u vazduh sa četničkom pomoći. Stavljeno nam je na raspoloženje dve stotine hiljada Nedićevih dinara, da sa njima dopunimo naše već ionako obilne obroke hrane, ovo opet po Mihailovićevom naređenju.
- U decembru, kada su Nemci otišli, mi, takođe (Amerikanci i Britanci), rekli smo da moramo otići i uhvatili vezu sa Bugarima i bili smo prebačeni do Sofije… O partizanima se nikad nije čulo u ovoj oblasti, ali usiljenim maršem od Niša oni su je "oslobodili". Tada su oni počeli napadati Markovića…
- Meštani sela sa Rogozne potvrđuju Lodvikove navode da Nemci nisu zarobljavani, već da su svi likvidirani. To se smatralo kao osveta za zločine koje je Hitlerova soldateska počinila prethodnih godina, u zloglasnim kaznenim ekspedicijama i odmazdama stotinu za jednoga. Naročito se prepričava slučaj jednog Nemca koji je, misleći da su ga zarobili partizani, izjavio da je komunista.
"Njega streljajte dvaput", bile su reči Markovića. Nemac je nastavio da preklinje, pokazujući sliku žene i troje dece, na šta ga je Marković podsetio na streljanje srpske dece u Kragujevcu i Kraljevu. Samo ovaj Nemac je pokopan – leševe ostalih rastrgle su zveri – i to mesto na Rogozni meštani i danas zovu Nemcev grob.
Одговори
#4

Ако може потврда да је ово цитат из књиге, и ако имате да додате још нешто пре него што наставимо даље.
Одговори
#5

Ово је из књиге:

Новембра месеца 1944. године колоне Немаца повлачиле су се из Грчке, поред осталог и преко територије 2. косовског корпуса мајора Жике Марковића. Немци су ишли од Косовске Митровице према Новом Пазару, најкраћим друмом, који је водио преко планине Рогозне. Четничке извиднице јавиле су мајору Марковићу да се ка Рогозни креће колона од 60 до 70 коњских кола, на којима је седело по 10 до 12 војника. Извиднице су, такође, уочиле да Немци са собом воде 30 до 35 ратних заробљеника, који су пешачили.
Мајор Марковић је наредио да се на најпогоднијем месту постави заседа, у дужини од једног километра, тако да обухвати целу колону. Четник 2. косовског корпуса, учесник борбе, Младен Максимовић, пише: „Када је колона ушла у заседу напали смо их са свих страна. Највише смо их побили у колима. Ретко ко да је успео из њих да искочи. Остали су се предали. Ми нисмо имали ни једног мртвог нити рањеног борца. У време напада заробљеници су легли на земљу, тако да ни од њих нико није страдао. Међу заробљеницима било је 11 Американаца, три Енглеза, два Руса, неколико Грка и Бугара... У товару ове немачке колоне било је свега и свачега. Опљачкале Швабе доста тога, потовариле и мислиле да носе кући, али ни живу главу нису однели.“
Један од тројице спашених Енглеза био је Џон Лодвик, који је о овој борби, и потоњим догађајима, 7. јула 1946. године у часопису „Спектатор“ објавио следећи чланак:
„У новембру 1944. године, као немачки заробљеник, ослобођен сам од четника под командом мајора Марковића, близу Косовске Митровице у Србији. Једног елитнијег британског официра, три војника, 11 америчких ваздухопловаца, 26 Бугара и 380 Руса ослободила је иста бригада у истом месецу... Ни један (Немац) није заробљен, већ је непријатељ оставио у тронедељној борби не мање од 800 мртвих. Даље, знајући да смо ми Британци разорни људи, Марковић нам је по Михаиловићевом наређењу дао слободне руке на железничкој линији која води на север ка Краљеву, и више трупних возова је било избачено из колосека, а више пропуста дигнуто у ваздух са четничком помоћи. Стављено нам је на расположење две стотине хиљада Недићевих динара, да са њима допунимо наше већ ионако обилне оброке хране, ово опет по Михаиловићевом наређењу.
У децембру, када су Немци отишли, ми, такође (Американци и Британци), рекли смо да морамо отићи. Ухватили смо везу са Бугарима и били пребачени до Софије... О партизанима се никад није чуло у овој области, али усиљеним маршем од Ниша они су је ‘ослободили’. Тада су они почели нападати Марковића...“
Мештани села са Рогозне потврђују Лодвикове наводе да Немци нису заробљавани, већ да су сви ликвидирани. То се сматрало као освета за злочине које је Хитлерова солдатеска починила претходних година, у казненим експедицијама и одмаздама стотину за једнога. Нарочито се препричава случај једног Немца који је, мислећи да су га заробили партизани, изјавио да је комуниста. „Њега стрељајте двапут“, биле су речи мајора Марковића. Немац је наставио да преклиње, показујући слику жене и троје деце, на што га је Марковић подсетио на стрељање српске деце у Крагујевцу и Краљеву. Само овај Немац је покопан – лешеве осталих растргле су звери – и то место на Рогозни мештани и данас зову Немцев гроб.

П.С.
Ово последње рекао ми је старији колега новинар Ранко Милосављевић, који је рођен тамо (село на Рогозни). Мештани су му причали да је тада убијено много Немаца.
Одговори
#6

Једно питање. У Максимовићевом цитату се наводи број заробљеника који је врло близу другим изворима.

Пре тога се у тексту наводи ово:
'Четничке извиднице јавиле су мајору Марковићу да се ка Рогозни креће колона од 60 до 70 коњских кола, на којима је седело по 10 до 12 војника. Извиднице су, такође, уочиле да Немци са собом воде 30 до 35 ратних заробљеника, који су пешачили.'
Одакле је податак о 30-ак заробљеника? Исто Максимовић или неки други?
И одакле је податак о броју кола са по десетак војника? Да ли и то наводи Максимовић?
Одговори
#7

Да, од Максимовића.
Одговори
#8

Невезано за напад на немачку колону, шта да радимо кад четници нападају Немце, заробљавају Немце, а партизани их ометају у сваком смислу? Четници доводе заробљене Немце, партизани пуцају на четнике, а Немци се разбеже.

Цитат:

U doba kada su četničke jedinice izručivale nemačke zarobljenike obaveštajnom odeljenju 93. divizije, kada su borci JVuO junačkim udarcem probili nemački obruč i spasili jedan sovjetski bataljon, partizanski komandanti nisu mogli da zamisle kompromis sa protivnicima iz građanskog rata.72

Na očigled sovjetskih vojnika i oficira dolazilo je do nemilih scena. Dok su četnici pod oružanom pratnjom sprovodili oko 300 nemačkih zarobljenika, partizani su otvorili vatru tako da su četnički stražari morali da potraže zaklon, a Nemci su pobegli.

„Jednom kada su kod komandanta 93. divizije pukovnika Saličeva stigla dva četnička oficira, potpukovnik, komandant 23. partizanske divizije, koji je bio prisutan pucao je njima direktno u lice i ubio ovu dvojicu bez ikakvog objašnjenja...“73

Tog slučaja se mnogo kasnije sa ponosom sećao komandant 23. udarne divizije Miladin Ivanović, koji je opisao kako su on i komandant 14. korpusa Radivoje
Jovanović lično pobili nekoliko četničkih omladinaca i oficira čim su ih spazili u društvu komandanta 93. divizije.74

https://istorija20veka.rs/wp-content/upl...2010-1.pdf

Izvor: Aleksej Timofejev, "Crvena armija i JVuO tokom jeseni 1944 – nesuđena saradnja", Istorija 20. veka, 1/2010, str. 101 i 102

Кратка напомена: Фусноте 72 и 73 су из руских извора
Одговори
#9

Скоро објављен научни рад на ову тему
https://www.sam.edu.rs/index.php/sam/article/view/56/54
Одговори
#10

(03-01-2024, 09:25 PM)ватхра Пише:  Скоро објављен научни рад на ову тему
https://www.sam.edu.rs/index.php/sam/article/view/56/54

Честитке. 
Гледаћу да прочитам у наредних дан-два.
Одговори
#11

(03-01-2024, 09:25 PM)ватхра Пише:  Скоро објављен научни рад на ову тему
https://www.sam.edu.rs/index.php/sam/article/view/56/54

Ово може да буде научни рад кад неко за свој рад сам каже да је научни рад (то сам видео још само код Немање Девића).
Иначе не може, јер:
- Не признаје се закон епохе, па се користи ЈВуО за ЈВ и ваљда НОВЈ за комунисте.
- Из тога произилази неразумевање епохе: контакти четника са Немцима називају се сарадњом. Сарадња са окупаторима је кривично дело. Контакти ради искоришћавања једних против других су ратна тактика. За сарадњу је поред осталог потребан и мотив, који је немогуће наћи у ситуацији када један непријатељ напушта земљу. Напротив, мотив је да се спаси земља од највећег непријатеља државе и народа у Србији - а то су комунисти. Четници су знали да су они масовне убице, да су обећали Косово Албанцима, итд.
- Још један доказ да се с позиција комунизма не може писати научни рад из области које се дотичу комуниста, јер се непријатељ доживљава као свој (пријатељ).
- Оповргавање сваке грешке на страни четника, деценијама, у рангу је помињања села Вранић кад год се помену четници, а при томе се правити луд за масовне злочине у Београду и другде и уопште пред чињеницом да су комнуисти починили неупоредиво више злочина. То је иста тактика - пропаганда, а не наука. Другим речима, случајева претеривања броја погинулих Немаца код партизана има толико много, да је апсурдно писати ''научни рад'' на ту тему у вези четника.
- Опет се мешају термини спашавање (од стране четника) и евакуација пилота (са територије коју су држали партизани). 
Итд.
Одговори
#12

Ватра, већ смо дискутовали да Авакумовић није прихватио те бројке као апсолутно тачне, већ се оградио примедбом "по њему" (Лодвику), стављајући чак те податке и под наводнике, али ти константно покушаваш да дискредитујеш његов рад.   

Авакумовић лепо каже: 


Цитат:Po njemu, broj ubijenih Nemaca za vreme njegovog tronedeljnog boravka kod boraca Drugog kosovskog korpusa majora Zivojina Markovića "nije mogao biti manji od 800".

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори
#13

Николај,

Лодвиково писмо новинама као извор је прилично непоуздано. Кратко је, не зна се да ли аутор наводи оно што је сам видео или су му рекли итд. Нормално би било да се Авакумовић оградио тако што је навео нешто попут овога "Лодвик у свом писму наводи да је убијено више од 800 Немаца, али за тако велик број нисмо успели да пронађемо потврду у немачким документима". Али не, Авакумовић даље наставља да прави статистику упоређујући овај број са другим губицима за које су дати немачки подаци, чиме очигледно сматра да је податак поуздан. Пропагандна намера је више него јасна.

   
Одговори
#14

(05-01-2024, 05:57 PM)ватхра Пише:  Николај,

Лодвиково писмо новинама као извор је прилично непоуздано. Кратко је, не зна се да ли аутор наводи оно што је сам видео или су му рекли итд. Нормално би било да се Авакумовић оградио тако што је навео нешто попут овога "Лодвик у свом писму наводи да је убијено више од 800 Немаца, али за тако велик број нисмо успели да пронађемо потврду у немачким документима". Али не, Авакумовић даље наставља да прави статистику упоређујући овај број са другим губицима за које су дати немачки подаци, чиме очигледно сматра да је податак поуздан. Пропагандна намера је више него јасна.

Авакумовић је изнео ограду, то што се теби њена формулација не свиђа, то је твоја ствар. А и у наставку, код те статистике, опет је ставио резерву: "Po Lodvikovim podacima ispada da је".

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним