Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Тако је, наравно. Тако се и учи, али у јавности имамо сасвим другачија објашњења, чак и од историчара.
Одговори

(28-12-2019, 02:28 PM)Бенито Пише:  Тако је, наравно. Тако се и учи, али у јавности имамо сасвим другачија објашњења, чак и од историчара.

Мислим да су по сриједи лаичка или злонамерна тумачења. Сваки иоле озбиљнији историчар који познаје прилике даће објашњење слично г-дину Динчићу. Наравно, уколико нема неке покварене мотиве.
Одговори

Драго ми је.
Једноставно, мислим да историчари показују високи проценат непрофесионализма тиме што наивно наседају на бачене мамце а проблем шире не сагледавају.
На пример, зашто Срби баш користе прилику док нема руског представника да сврше ствар? Тако испада да су Срби 1914. године желели унију са Хрватима а ови им онако вратили. Ко је на крају крив? Срби, наравно. Криви су јер су им наивно поверовали. Врло интелигентно и вешто подметнуто. Шта више, имало је ефекта у историјској науци и код историчара свих генерација. Као и код списатеља.

Слично је Дража Михаиловић на послератном суђењу бацио комунистима „свица у недра“, када је рекао како му је Вилијам Бејли саопштио да треба да уз њихову подршку уништи комунисте и остане једини војни фактор у земљи. Другим речима, да би их завађао, поручио им је дословно: изволите Југословени и историчари - разматрајте после моје смрти шта су савезници за време рата желели да чине са једним делом вашег народа. Ја ту, пак, посредно видим и Дражино видно огорчење према Британцима, па самим тим и њихову умешаност у његовом заробљавању.
Одговори

Добро, да не разводњавамо сад тему на друге историјске личности и времена. Довољно је оно што си написао о Нишкој декларацији и само се тако може тумачити, јер на то јасно указују документа.
Одлична је илустрација колико су неки историчари поткупљиви јер причају глупости да би се додворили владајућем идеолошком концепту.
Одговори

Остао сам дужан треће питање из триптиха о примању имовине СПЦ у Црној Гори ( а могло би на хиљаде да их се постави):
Митрополит Амфилохије Радовић био је 1990. године епископ банатски. Када је постао митрополит у Црној Гори како се тачно звала његова титула?
Одговори

(27-12-2019, 12:44 AM)Шумадинац Пише:  
(26-12-2019, 11:43 PM)ЈВуО-КГ Пише:  Који политичар са простора екс Југославије је играо једну мању улогу усташе у домаћем филму? Који политичар,који филм?

Бата Животиња?

Да није Милан Штрљић. Филм Лордана Зафрановића "Окупација у 26 слика"?
Одговори

Одговорио је негде, не могу да тражим.
Стипе Месић у филму "Не окрећи се сине" играо је епизодну улогу.
Одговори

(28-12-2019, 03:57 PM)Бенито Пише:  Остао сам дужан треће питање из триптиха о примању имовине СПЦ у Црној Гори ( а могло би на хиљаде да их се постави):
Митрополит Амфилохије Радовић био је 1990. године епископ банатски. Када је постао митрополит у Црној Гори како се тачно звала његова титула?
Његово првосвештенство архиепископ цетињски и митрополит црногорско-приморски.
Одговори

Има још нешто. Баја
Одговори

(28-12-2019, 05:28 PM)Бенито Пише:  Има још нешто. Баја

Ух да, помињу се још неке територије... Вјероватно оних које нису биле у саставу државе Црне Горе прије уједињења 1918. Али, допунићеш ме... Smile
Одговори

Aрхиепископ цетињски, митрополит црногорско-приморски, зетско-брдски и скендеријски и егзарх свештеног трона пећког.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Тако је, Граде од старина!
Нема Те 100 година.
Ајде сад објасни зашто је се тако титуларно назива.
Одговори

Ја мислим да је и М.Штрљић једно краће време био политичар у Хрватској и чак управник Сплитског казалишта.
Дао ми је новинар Србија Глобала добар материјал.
Дакле, који је први ослобођени град-варош у Краљевини Југославији у 1941. години?
Одговори

(28-12-2019, 06:15 PM)Бенито Пише:  Тако је, Граде од старина!
Нема Те 100 година.
Ајде сад објасни зашто је се тако титуларно назива.

Ту сам ја,уживам у Вашим питањима и одговоримаSmile

Слабљењем Пећке Патријаршије, нарочито после сеобе под Патријархом Арсенијем Чарнојевићем 1690 г.,а касније и и њеним укидањем 1766 г., улогу егзарха и заступника хришћанских народа у Отоманском царству преузимају Цетињски и Карловачки митрополити. Код црногорских митрополита та улога је постала још израженија.
Патријарх Пећки Атанасије који је и рукоположио Митрополита Василија доделио му је ту титулу 1750 г.и дао му назив Митрополит Црногорски-Скендеријски-Приморски и Егзарх Светог Престола Словеносрпске Патријарсије у Пећи.
Имајући у виду укидање Пећке Патријаршије од 1766г.може се закључити да је Митрополија Црногорска очувала континуитет Српске Православне Цркве до данашњих дана а пуни назив црногорског митрополита данас је МИТРОПОЛИТ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКИ-ЗЕТСКО-БРДСКИ И СКЕНДЕРИЈСКИ И ПЕЋКОГ ТРОНА ЕГЗАРХ.
Ту титулу имао је још и Митрофан Бан (од 1885. до 1920. године),
a Амфилохије од 1991.год.
Извор за све ово је:http://www.rastko.rs/rastko-cg/povijest/istorijat/index_c.html

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 49 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним