.
КОМЕ СЕ ПРЕВИЂА РАСКОЛ У АМЕРИЦИ?
https://politikon.rs/wp-content/uploads/...inej-1.jpg
У сенци хришћанске побуне у Црној Гори, насталој након усвајања Закона о слободи вероисповести, и без претераног интереса јавности, која практично нема где да се истинито информише, у Патријаршијском двору у Београду покренута је операција уклањања три епископа на територији САД. Операцијом руководи бачки епископ Иринеј Буловић, који шаље патријарха у САД са задатком да се у Београд не враћа без три њему драгоцена гласа у Сабору. Те гласове, разуме се, неће добити, уколико Лонгин, Иринеј Добријевић и Максим „преживе“ посету из Београда, најављену за сам крај фебруара.
У сенци хришћанске побуне у Црној Гори, насталој након усвајања Закона о слободи вероисповести, и без претераног интереса јавности, која практично нема где да се истинито информише, у Патријаршијском двору у Београду покренута је операција уклањања три епископа на територији САД. Операцијом руководи бачки епископ Иринеј Буловић, који шаље патријарха у САД са задатком да се у Београд не враћа без три њему драгоцена гласа у Сабору.
Те гласове, разуме се, неће добити, уколико Лонгин, Иринеј Добријевић и Максим „преживе“ посету из Београда, најављену за сам крај фебруара. Иако друштвене мреже, посебно опскурни портали врве од дезинформација о српским владикама у САД и наводним проблемима у СПЦ, најугледнији чланови Цркве из САД отвореним писмом патријарху и Синоду стају у заштиту својих епископа и јединства Цркве. За потребе дисквалификације епископа у САД ишло се дотле да су на различитим порталима измишљани интервјуи са личностима које не постоје.
Наше информације говоре да су те измишљене личности у комуникацији и са Синодом СПЦ, што ће, докаже ли се као истинито, бити прворазредни скандал. Иако никада званично није објављена ниједна информација из врха СПЦ о „проблемима у СПЦ у Америци“, бачки епископ Иринеј Буловић је преко митрополита Порфирија селективно избацивао информације, које су биле у функцији више збуњивања него информисања јавности. Паралелно са пласирањем оних информација, које би требало да баце сумњу на српске владике у Америци, таблоиди, по налогу, у јавни дискрус уводе реч раскол, чиме је јавна пресуда за ова три епископа написана.
https://i.postimg.cc/xqDZFtm0/irinej-bulovic.jpg
Тројици владика у САД се на душу ставља да су усвојили нови Устав СПЦ у САД , и од њих се тражи да га повуку. Чак их и Свети архијерски синод позива да то учине , иако чувени синодалац Буловић и остали чланови Синода одлично знају да у САД није усвојен нови Устав СПЦ. Знају сви у СПЦ да Лонгин, Максим и Иринеј Добријевић нису донели нови Устав СПЦ.
Чему онда проблематизација стања у Цркви у САД , посебно у ситуацији када је готово сва хришћанска Црна Гора на ногама, ко су епископи СПЦ у САД и коме су се још замерили? Тројица српских православних епископа у САД, Лонгин, Иринеј и Максим, пример су транспарентног вођења својих епархија. Једино они имају епархијске скупштине на којима се јавно, у присуству на стотине делегата, дискутује о животу Цркве, претресају се питања везана за мисију и финансије, епископи подносе извештај, као и све парохије. У тим црквеним срединама, не само да се зна где одлази и последњи цент, него и које су бриге и проблеми свештеника и њихових породица, са којим изазовима се суочава монаштво, како сачувати вернике у вери и Цркви, који модел парохијске управе приличи Цркви у 21. веку.
Из ових епархија највећи прилози стижу у отаџбину, посебно на Косово и Метохију. Владике слове за велике патриоте: Иринеј као борац за српску истину посебно пред америчким институцијама, Максим као предани борац за Косово у најтежим временима 1998-2002, који је, поред тога, објавио преко стотину књига на енглеском језику популаризујући српску духовност и теологију. Лонгин као најстарији и најискуснији међу њима успешан је координатор између нашег народа у матици и дијаспори.
Сва тројица су били изузетно активни на дипломатском пољу. Само током 2018. године упутили су десетину дописа америчкој администрацији везаних за Косово и Метохију (против разграничења и унутар граница Србије), али и за Републику Српску.
Наши извори говоре да њихово оглашавање није било по вољи режиму у Београду, који је управо последњих година активно радио на разграничењу са Косовом и Метохијом. Удар на три епископа у САД без иједног ваљаног разлога, у тренутку када је СПЦ изложена отовореном прогону у Црној Гори, упућени у црквене прилике виде као нестрпљење бачког епископа, који би да три гласа у Сабору „реши“ пре одржавања мајског заседања Сабора СПЦ.
Патријарх Иринеј је на најозбиљнијем испиту од ступања на патријаршијски трон. Хоће ли деловати по својој савести или ће остати под утицајем свог имењака из Новог Сада биће познато за неколико дана. Историја ће памтити само извршиоца тог недела, и о томе би Патријарх Иринеј свакако могао да размисли пре лета у САД!
.