Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Ово је занимљив документ.
Изјава о бекству ова два авијатичара је врло штура, овде има више детаља.

Поруке са 15ААФ - мислим да су то телеграми које су слали ACRU, имам их у документима.
Могуће да је био у групи са Американцима који су били код Драже (спомиње га), али морао бих да проверим да ли су били заједно.

Спомиње да је видео четнике са Немцима и са усташама - то спомињу и други авијатичари у том периоду.

Занимљива ми је ова утакмица са Немцима на Вучјаку крајем марта 45-те. Један наш истраживач ми је то спомињао да се то десило, али није имао записан документ. Препричао ми је да су Енглези у једно тренутку запевали нешто на енглеском, што је могло да изазове инцидент.
Ово је већ озбиљно откриће!
Значи да је четничка олимпијада на Вучјаку била међународна!
Немци са фудбалским тимом, а Енглези навијају. Нешто као домаћа верзија "Бега у победу" (филм са Пелеом, Сталонеом, Мајклом Кејном итд).

Самарџићу, почели сте да се бавите филмом.
Шта мислите о идеји домаће верзије "Бега у победу"?
Одговори

Домаћа верзија већ постоји - "Више од игре". Сад треба да се направи римејк, са мањом променом - уместо у шуму, комунисти беже у кафану, где их дочекају Немци у заседи, и ту у неравноправном окршају сви попадају под столове.
Одговори

Ватра,

ја нешто не видим да се помиње да је авијатичар видео четнике са усташама. Пише само да је у једном случају склопљено примирје а у другом да понуда за примирје није прихваћена. Да ствар буде компликованија, Стивенсон мисли да су борбе са партизанима авијатичарима представљене као борбе против усташа, што би даље значило да пилоти тешко да су могли да знају разлику између партизана,усташа или неких трећих наоружаних у пролазу.
Одговори

(16-02-2023, 11:38 PM)ватхра Пише:  Ово је занимљив документ.
Изјава о бекству ова два авијатичара је врло штура, овде има више детаља.

Поруке са 15ААФ - мислим да су то телеграми које су слали ACRU, имам их у документима.
Могуће да је био у групи са Американцима који су били код Драже (спомиње га), али морао бих да проверим да ли су били заједно.

Спомиње да је видео четнике са Немцима и са усташама - то спомињу и други авијатичари у том периоду.

Занимљива ми је ова утакмица са Немцима на Вучјаку крајем марта 45-те. Један наш истраживач ми је то спомињао да се то десило, али није имао записан документ. Препричао ми је да су Енглези у једно тренутку запевали нешто на енглеском, што је могло да изазове инцидент.
Ово је већ озбиљно откриће!
Значи да је четничка олимпијада на Вучјаку била међународна!
Немци са фудбалским тимом, а Енглези навијају. Нешто као домаћа верзија "Бега у победу" (филм са Пелеом, Сталонеом, Мајклом Кејном итд).

Самарџићу, почели сте да се бавите филмом.
Шта мислите о идеји домаће верзије "Бега у победу"?

Где пише да је то било на Олимпијади 27. марта? Где пише да су Немци играли фудбал?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Ватра, џаба труд, нема еквивалента за комунистичко-немачку утакмицу у Чачку 1941.
Одговори

(16-02-2023, 11:53 PM)Ђорђе Ивковић Пише:  Домаћа верзија већ постоји - "Више од игре". Сад треба да се направи римејк, са мањом променом - уместо у шуму, комунисти беже у кафану, где их дочекају Немци у заседи, и ту у неравноправном окршају сви попадају под столове.

Јок
Одговори

(17-02-2023, 12:47 AM)Chicot Пише:  Ватра,

ја нешто не видим да се помиње да је авијатичар видео четнике са усташама. Пише само да је у једном случају склопљено примирје а у другом да понуда за примирје није прихваћена. Да ствар буде компликованија, Стивенсон мисли да су борбе са партизанима авијатичарима представљене као борбе против усташа, што би даље значило да пилоти тешко да су могли да знају разлику између партизана,усташа или неких трећих наоружаних у пролазу.

Американци не могу да склопе исправну слику о дешавањима у Југославији јер се ту бори више од 20 војних формација. Самим тим, сви њихови искази не могу да се узимају као 100% тачни, нарочито тамо где спомињу војне формације.
Одговори

Dinča,
Koji Amerikanci?
Smile
Одговори

Конкретно мислим на изјаве америчких ваздухопловаца.
Одговори

Zato te i pitam. Jesi li čitao dokument?
Одговори

(17-02-2023, 03:58 PM)Александар Динчић Пише:  
(17-02-2023, 12:47 AM)Chicot Пише:  Ватра,

ја нешто не видим да се помиње да је авијатичар видео четнике са усташама. Пише само да је у једном случају склопљено примирје а у другом да понуда за примирје није прихваћена. Да ствар буде компликованија, Стивенсон мисли да су борбе са партизанима авијатичарима представљене као борбе против усташа, што би даље значило да пилоти тешко да су могли да знају разлику између партизана,усташа или неких трећих наоружаних у пролазу.

Американци не могу да склопе исправну слику о дешавањима у Југославији јер се ту бори више од 20 војних формација. Самим тим, сви њихови искази не могу да се узимају као 100% тачни, нарочито тамо где спомињу војне формације.

Овде се ради о авијатичарима који су провели више месеци на терену, и видели из близине непријатељске војнике.

Шико,
имам неколико изјава где су авијатичари ишли путем где су биле и усташе.
У овом документу наводе да мисли да су имали некакво примирје. Како мислиш да је могао да дође до таквог закључка? Само ненападање није довољно. То што су били једни поред других је молго да га наведе на такав закључак.
Одговори

Четници су користили термин усташе за муслимански зелени кадар, а тада су са њима били у примирју. Неке јединице су, такође, стале под команду четника.
Одговори

(17-02-2023, 08:35 PM)Chicot Пише:  Zato te i pitam. Jesi li čitao dokument?

Уопште на изјаве које дају Американци.
Одговори

(17-02-2023, 09:38 PM)Милослав Самарџић Пише:  Четници су користили термин усташе за муслимански зелени кадар, а тада су са њима били у примирју. Неке јединице су, такође, стале под команду четника.

Тачно, и управо тако нешто не могу да схвате Американци. Те сложене и замршене односе.
Њихови су искази најбољи по следећим питањима:
-Место пада авиона
-Јесу ли спашени под борбом или не (евентуално опис борбе)
-Ко их је одвео након што их је нашао
-Да ли је и колико преживело пад авиона (име, презиме и јединица)
-Циљ њиховог лета
-Време колико су остали и када су отишли.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним