Древни врт пронађен на месту сахране Исуса Христа, чиме се потврђује библијски извештај
Археолози који су копали испод цркве Светог гроба у Јерусалиму ископали су налаз који пружа снажне доказе за значајан детаљ из Новог завета: присуство врта у близини места распећа и сахране Исуса Христа. Откриће даје снажну потврду Јеванђељу по Јовану 19:41, где се каже: „На месту где је разапет био је врт, а у врту нови гроб у који још нико није био положен".
На челу са професором Франческом Романом Стазолом са Универзитета Сапиенца у Риму, тим за ископавање је пронашао остатке стабала маслина и винове лозе старе око 2.000 година. Ови остаци биљака — семе и полен — откривени су археоботаничком анализом која је извршена на узорцима тла који су извађени испод каменог пода цркве.
„Археоботаничка открића су била посебно занимљива за нас, у светлу онога што се помиње у Јеванђељу по Јовану“, рекао је Стасола за Тајмс оф Израел. „Јеванђеље помиње зелену површину између Голготе и гроба, а ми смо идентификовали ова обрађена поља".
Ископавање, које је почело 2022. године, најобимније је археолошко ископавање у Цркви Гроба Господњег у периоду од скоро 200 година. Ископавање је у оквиру ширег пројекта рестаурације који су одобриле три верске заједнице које управљају црквом — Православна патријаршија, Кустодија Свете земље и Јерменска патријаршија — и лиценцирано од стране Израелске управе за антиквитете.
Место где се данас налази црква некада је био каменолом, који је касније био култивисано поље и на крају место за сахрањивање у 1. веку нове ере, рекао је Стасола.
Археолози су такође открили налазе попут грнчарије, уљаних лампи, стакла и ниских камених зидова који раздвајају баштенске парцеле, од којих неки датирају још из гвозденог доба. Све ово сведочи о распрострањеном људском присуству и ходочашћу на том месту које обухвата дугу историју.
Док ботанички записи чврсто указују да је заиста постојала древна башта, радиокарбонско датирање је још увек у току како би се потврдила тачна старост остатака.
Саграђена 335. год. нове ере од стране римског цара Константина Првог, верује се да је црква Светог гроба место и Исусовог распећа (Голгота) и сахране. Историјски записи показују да су, током изградње, Константинови радници открили стару гробницу, за коју су многи мислили да је Исусов гроб. Повећавајући мистерију, археолози су недавно открили кружну мермерну основу испод Едикуле - светилишта у коме се налази гробница - која ће бити даље испитана како би се утврдило њено порекло.
Без обзира на теолошке расправе у вези са правом локацијом Исусове сахране, ово археолошко откриће означава важну прекретницу у потврђивању топографије Светог Писма.
https://archaeologymag.com/2025/04/ancie...rial-site/