Оцена Теме:
  • 8 Гласов(а) - 4.5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Са Јутјуб канала ''Погледи''

Трошио је много више, али су то неупоредиве категорије, јер су краљу Александру Карађорђевићу и приходи били знатно виши него његовом оцу.
Поента није у томе колико су трошили, него за шта су трошили. Што је добро објаснио Самарџић у овом филму, мада би био још радикалнији да објасним разлику између та два света.
Краљ Александар је, као и његов отац, имао једног официра ордонанса, и једног обичног, који је био нека врста телохранитеља, а којем је често знао да побегне управо као и његов отац. Док је Броз имао посебну јединицу за заштиту у оквиру КНОЈ-а, што је после пребачено у оквире МУП-А, па плус посебну јединицу у оквиру војске. Претече ових Кобри, које су чувале и Коштуницу, Тадића и сада Овај. 
Уосталом, не могу се упоређивати трошкови краља који је иза себе оставио задужбине које се српски историчари до данас нису удостојили да преброје, и једног аустроугарског каплара који је Србима оставио "Ђорђа Марјановића"....
Одговори

Колики су били Александрови приходи?
Одговори

Прво: ниси лепо и јасно објаснио приходе краља Петра Првог Карађорђевића. Његово краљевање било је под потпуном контролом Парламента. Парламент му је одобравао "цивилну листу", коју је сам краљ предлагао сваке године, и која је била део буџета. "Цивилна листа" подразумевала је све ставке које су потребне да Двор нормално функционише. У оквиру те "цивилне листе" била је и краљева плата. 
"Цивилна листа" постојала је и раније, али су муке биле Танталове, које су уложили српски политичари да уведу краља Милана у "цивилну листу", коју је он стално кршио, а и његов син, краљ Александар Обреновић, имао је великих проблема са "цивилном листом". Ти си лепо напоменуо да је краљ Петар Први Карађорђевић успевао да скоро 30% од своје плате уштеди, иако му је плата била мања него његовим претходницима, а "цивилна листа" знатно мања. Чак и неколико пута.... Међутим, ниси напоменуо да је Карађорђевићима одузета сва имовина у Краљевини Србији, после побуне из 1877. године, а да су накнадно и у Уставу проглашени неуставним лицима, која се имају ухапсити чим пређу границу.
Наравно да је краљ Петар Први Карађорђевић, при разговорима о повратку у Краљевину Србију, као једини услов тражио да му се врати дедовина. То се, пре свега, односило на Карађорђев град у Тополи и неке њиве по Опленцу и околини. У прво време, по повратку, то имање му је задавало више трошкова него прихода, али како је успео да их приведе намени, односно посади или обнови винограде, почела су да доносе приход. Такође, ниси напоменуо, а то код Живојиновића имаш до у детаље, да је кнез Петар у егзилу, такође штедео и мислио на будућност своје деце. Увек је улагао у хартије од вредности, обвезнице и акције француских предузећа. Чак и у нека за које су му сви тврдили да ће пропасти. Доцније, испоставило се да су те акције порасле и одатле је имао извесне дивиденде, а при крају живота су оне биле значајан део његових прихода. 
Ово сам Ти све написао зато што је цела јавност српска оптерећена умотворинама ових "стручњака" са Бањице и спољних сарадника који протежирају причу да је краљ Пера дошао као голаћ у Србију, а онда се обогатио. Књигу нису прочитали у животу, а кроје српску историју како одговара никад умрлом режиму ЈБТ, а што је још горе режиму калемара из Дренове.
О краљу Александру Карађорђевићу у следећој поруци.
Одговори

Колико се сећам, Живојиновић пише да је краљ куповао обвезнице по доласку на власт, а не пре, није имао од чега.
И то куповао је пре свега српске, а француске симболично. Куповао је да би подстакао развој новоотворених акционарских друштава и новчаноих фондова, јер кад купи краљ, више купују и други. Из истог разлога ишао је практично у све бање.
Пошто је развој привреде био изузетан, захваљујући и њему, пре свега њему у ствари, то су те обвезнице донеле велике приходе. Тако да је на крају имао три милиона динара уштеђевине. То је наследио Александар и наставио је да улаже.
Одговори

Наравно, али када се вратио. Уштеди од плате и одмах купује акције српских предузећа. Људима је то тешко данас објаснити, јер морају да схвате то време. Рецимо, неко има много свиња, а Аустроугарска уведе, по ко зна који пут, Царински рат. Међутим, овог пута Влада Краљевине Србије не иде, као време владавине Обреновића, да испуни све захтеве бечког Двора, него тражи алтернативна тржишта. Да би се та тржишта нашла, морао се променити систем производње. Односно, извозити у свињским залеђеним полуткама. Ту је струка, али права струка, одиграла кључну улогу у српској историји. 
Наравно, да би неки приватник то направио, требао му је новац, па је морао своје предузеће ставити на Берзу. И ту је краљ куповао акције и помогао домаћу привреду. Има, наравно, и других примера.
Што се тиче Француске, јесте куповао хартије од вредности, кад год је имао неки новац. Кад погледаш његов дневник, који је сачувао, а у Архиву Србије пронашао га је Живојиновић и публиковао, па је после претресао све могуће изворе да би написао велику монографију, види се како је кнез Петар водио личну економију. И са тим куповањем хартија од вредности у Француској, показивао је колико је био искрени и до сржи франкофил. Што, наравно, никакве везе није имало са његовим националним осећањем. Него, показује колико је добро схватио куда свет иде и ко су највећи противници Срба. А то је била смрдљива Аустроугарска и њихов млађи и већи брат Немачка.
Наравно, његова улагања у француске вредносне папире и у српске акције не могу се мерити, јер је српска привреда процветала, посебно после тихе, али убедљиве победе у Царинском рату, када је раст српског, што би данас рекли, БДП био и преко 17%. 
И тако даље....
Одговори

Био је много преко 17%...
Раст индустријске производње био је 7 пута од 1906. до 1912.
Одговори

(26-08-2024, 03:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  Био је много преко 17%...
Раст индустријске производње био је 7 пута од 1906. до 1912.
Много је добро што си поменуо јеловник. Требало је још више то да нагласиш, поготово што је краљ најчешће јео туршију.
То треба данашњим Србима, који су навикли на другу врсту хране. Ту, наравно, укључујем и себе, јер волим туршију, али не смем много да је једем због желудца 
Туршију су често јели људи у том добу, а посебно војска, чак и највиши ђенерали, попут Мишића, Бојовића, Павловића.... Погледај те равне стомаке, а погледај шта је произвела ЈНА, и како су изгледали вођа и његови војсковође у ратовима за заоставштину СФРЈ. 
Небо и земља.
Одговори

Милославе , драго ми је да си се јасно опредјелио по питању династија у овом видеу.Могао си да кажеш да су нас обојица коштали сличан број српских глава и да су им биографије пре трона са много мање разлика.

Карађорђевићи
Дужина владавине : 67 година
Број српских жртава : ~ 2.1 милион

Обреновићи
Дужина владавине : 72 године
Број српских жртава : ~ 10 500
Одговори

(26-08-2024, 05:53 PM)Ocaus41 Пише:  Милославе , драго ми је да си се јасно опредјелио по питању династија у овом видеу.Могао си да кажеш да су нас обојица коштали сличан број српских глава и да су  им биографије пре трона са много мање разлика.

Карађорђевићи
Дужина владавине : 67 година
Број српских жртава : ~ 2.1 милион

Обреновићи
Дужина владавине : 72 године
Број српских жртава : ~ 10 500

Нисам те баш разумео?
За Обреновиће: 2. српски устанак, 1. српско-турски рат, 2. српско-турски рат, сукоби попут оног у Београду (Чукур чесма) и рат са Бугарима - то је укупно 10.500 погинулих Срба?
Одговори

(26-08-2024, 05:53 PM)Ocaus41 Пише:  Милославе , драго ми је да си се јасно опредјелио по питању династија у овом видеу.Могао си да кажеш да су нас обојица коштали сличан број српских глава и да су  им биографије пре трона са много мање разлика.

Карађорђевићи
Дужина владавине : 67 година
Број српских жртава : ~ 2.1 милион

Обреновићи
Дужина владавине : 72 године
Број српских жртава : ~ 10 500
По Вашој рачуници сада ни живело 9 милиона Аустријанаца и Мађара више + демографски прираст, а Ви би пост писали приближно овако:

Цитат:Miloslav, ich bin froh, dass du in diesem Video eine klare Entscheidung über die Dynastien getroffen hast. Man hätte sagen können, dass sie uns beide ähnlich viele serbische Köpfe gekostet haben und dass ihre Biografien mit viel weniger Unterschieden vor dem Thron verlaufen sind.
Karađorđevići
Regierungsdauer: 67 Jahre
Zahl der serbischen Opfer: ~ 2,1
Millionen Obrenovics
Regierungsdauer: 72 Jahre
Zahl der serbischen Opfer: ~ 10.500
Одговори

Тема видеа је "Краљ Петар или Тито"!
Зашто кажеш љубав, а мислиш на секс.
Одговори

То су у грубо цифре да се разумје деструктивност политике , ако будемо прецизно рачунали разлика ће бити само гора по Карађорђевиће.
Одговори

А теби Ивковићу свака част , пошто си сопствени народ у Босни назвао "турском рајетином" тако да ни ова провокација на њемачком није ништа ново.
Одговори

Пусти Ивковића, него реци Ти нама где си у теми "Краљ Петар или Тито" угледао династију Обреновића?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним