Поруке: 14,503
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,042
20-11-2023, 08:11 PM
Хавијер Милеи је нови председник Аргентине. Реч је о човеку који је био изразити политички аутсајдер пред председничке изборе у Аргентини. То га није омело да убедљиво победи на истим.... Политичка филозофија новог председника Аргентине је изразито десничарска: сматра државу, а поготово "социјалну државу" највећим непријатељем народа. Већ је најавио укидање министарстава просвете и здравља, као две установе које су највише уназадиле Аргентину; прети увођењем долара и укидањем домаће валуте и домаће националне банке; смањење броја запослених у државним органима на најмању могућу меру; извођење целог народа на апсолутно слободно аргентинско тржиште као једини начин за спас аргентинског народа.....
Има он још много идеја, да их не наводим сада све. Оно што је сигурно, ради се о једној сасвим новој политичкој идеји, а поготово у Латинској Америци, где су једине две политичке струје одвајкада биле подељене на оне који бране друштвене елите, а једна од најважнијих је војска, а које су традиционално биле окренуте САД; и са супростављене стране били су левичари који су се упорно борили за власт и државу као једино место где се може остварити социјално и историјско право сиротиње које има много у свим земљама Латинске Америке.
Милеи је нешто сасвим ново у политици. Ни налик на оно што смо до сада гледали у Јужној Америци. То је довело и до озбиљних преиспитивања међу осталим режимима у Латинској Америци, који су сви одреда левичарски, а неки чак и комунистички. Ако Милеи успе, велико је питање да ли ће цела Јужна Америка кренути једним новим правцем.
Није ни чудо што је лондонски Економист, још пре избора, отворено навијао за Хавијера Милеиа само зато што желе да виде овај политички концепт на делу.
Такође, није ни чудо што је управо изразито левичарски РТС јавио да је на изборима победио "контраверзни", "ултра -десничар" и слично....
Да ли је, заправо, Јужна Америка, а не Африка континент будућности и да ли присуствујемо историјској промени у светској политици???
Поруке: 16,985
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,870
Да, дешавају се велике промене свугде. Први пут после 300 година Запад не доминира планетом. Јужна Америка је најспремнија за промене, у скидању социјалистичких режима и јачању економије, јер је најразвијенија у односу на остале делове ''Трећег света''. Поједине државе имају стандард скоро као западноевропске.
Поруке: 14,503
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,042
Хавијер Милеи звучи као да је Твој неки сабрат што се тиче схватања у економији.
Шта велиш за њега?
Поруке: 1,098
Теме: 11
Придружен: May 2021
Углед:
245
Тај део света још 1820-их година, тј. различитих покрета и ратова за независност од Краљевине Шпаније, кубури са разним врстама тоталитарних и диктаторских режима и константне нестабилности.
Велико је питање колико су сви ти покрети били народни са обзиром да су њихови лидери махом били богати шпански велепоседници (латифундисти) који су искористили рањиву позицију Шпаније након Наполеонских ратова и њен унутрашњи хаос. Самим тим након пораза шпанских трупа и формално дате независности, наступила је борба око власти између различитих фракција, тако да је сиротиња редовно страдала. Треба имати у виду и деловање снажних ројалистичких герилских јединица од којих су неке постале легендарне пре свега због тога што су уживале подршку урођеничких племена и обичног народа.
Све у свему далеко је Јужна Америка од неког великог напретка...
Поруке: 14,503
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,042
Нико није био даље од неког напретка него Пољска 1987. године. Па, ето шта би за неких 25 година.
Немојте у овом тренутку обраћати пажњу на прошлост. Да је нови председник Аргентине сличан у било ком смислу са председником Колумбије, Перуа или Бразила, не би ни покренуо ову тему. Ради се о човеку толико оригиналних политичких идеја које до сада тешко да су и помињане, а камоли биле у прилици да буду примењиване.
Другим речима, ако му успе макар део онога што је замислио и успе да се одржи на власти, Милеиа ће приметити (ако већ није) и светски капитал, који је превасходно стациониран у САД, која већ више од века сматра оба америчка континента "својим двориштем". А пошто је Кина већ у значајном паду у односу на стопе годишњих развоја "пре пандемије", очигледно је да треба да се негде догоди "нова шанса" за крупан капитал. Многи су прогнозирали да је то Африка, али изгледа да ни Јужна Америка није ван те трке. Поготово што, иако још увек значајно сиромашна, далеко је боље стојећа у свим могућим параметрима од Африке.
Зато победу Милеиа у Аргентини, можда и кључној држави Јужне Америке, треба сагледати из више различитих углова. Наравно, ако успе да одржи власт спроводећи идеје са којима је победио на изборима, јер ће отпор оних који су се генерацијама навикли на државни новац, а то су перонисти који су владали Аргентином деценијама, и још увек имају већину у парламенту, бити значајан и оштар.
У сваком случају, очекују нас озбиљно интересантни догађаји у Аргентини у наредном периоду.
Поруке: 2,302
Теме: 21
Придружен: Jan 2014
Углед:
515
Штефан Цвајг је 1941. године објавио једну књигу под насловом "Brasilien. Ein Land der Zukunft". Што би се са лакоћом могло превести на српски као "Бразил. Земља будућности". Он је добро знао о чему говори. Побегавши из Аустрије због хитлеризма, прешао је добар део Запада, да би се коначно скрасио у Петрополису. Згрожен Европом и ситуацијом у свету уопште, извршио је самоубиство 1942, али авај, остала му је трунчица наде и она се очигледно звала Бразил. Зашто Бразил? Зато што је довољно удаљен од Европе, зато што је велики, леп и богат, зато што ту има и замбоса и местика и мулата... Последње Кафкино дело се звало једноставно "Америка". Велики Франц није спомињао никакву будућност. Будући да Кафка није истерао ствар до краја, велики Штефан је морао да се појави и да одради оно шта је морало да се одради.
А што се тиче Аргентине, то је већ на неки начин виђено у Чилеу. Пиноче, бато. Али авај, не можеш два пута ступити у исту реку, нити је Пјер Менар могао да напише Дон Кихота. Чикашки момци, који су, пак, били под утицајем аустријске школе економије, јебали су маму мамину Чилеанцима преко Пиночеа. Сад Самарџић може да каже "али економски показатељи...". Па нека иде Самарџић у Чиле и нека живи тамо у неонацизму. Све је повезано, Аустрија је најгора држава у историји света, а све шта вам није јасно пише у књигама. Изволите, па ме питајте.
P.S. Умало да заборавим. Буенос Аирес је главни град Аргентине, а тамо је добар ваздух. Због тога је и Стојадин отишао тамо да сконча. Преминуо је једне снежне јулске ноћи, сањајући да Аргентина бива одбијена за чланство у БРИКС-у...
Порука студентима у штрајку - јебите им мајку!
Поруке: 2,302
Теме: 21
Придружен: Jan 2014
Углед:
515
Хавијеров пас се зове Фридман.
Шта мислите о томе?
Порука студентима у штрајку - јебите им мајку!
Поруке: 2,302
Теме: 21
Придружен: Jan 2014
Углед:
515
(25-03-2025, 02:04 PM)Митић Пише: Председник Аргентине Хавијер Милеи наредио је да се скине ознака тајности са свих докумената који се односе на нацисте који су побегли у ту јужноамеричку земљу после Другог светског рата.
Ово је известио председник аргентинске владе Гиљермо Франкос:
„Пре извесног времена, председник Милеи је примио [америчког] сенатора Дејнса, који се дуго бори за објављивање свих докумената из времена када је Аргентина заштитила оне који су побегли из нацистичке Немачке. Још увек постоје документи који нису објављени, посебно они који се односе на банкарско пословање. Председник Милеи је, на Дејнсов захтев, дао налог да се ставе на располагање сви документи који свака државна агенција може да има. Нема разлога да се ове информације чувају“.“
https://x.com/MyLordBebo/status/1904469832692629976
https://news-pravda.com/eu/2025/03/25/1175963.html
Да не дође до забуне - у Аргентину нису побегли само нацисти из Немачке. Побегли су сви крвници и зликовци који су имали било какве везе са тим Хитлеровим режимом. Ја сам лично, главом и брадом, упознао девојку из Аргентине чији је деда тамо пребегао из Литваније. А о усташама сви знамо, то не треба ни да спомињем.
И једна мала сугестија. Реч "нацизам" је, по мени барем, колоквијалан. Исправно је "националсоцијализам". Или пун назив - "раднички националсоцијализам".
Порука студентима у штрајку - јебите им мајку!
Поруке: 2,302
Теме: 21
Придружен: Jan 2014
Углед:
515
(01-12-2023, 11:46 AM)Vlad Alekš Пише: Хавијеров пас се зове Фридман.
Шта мислите о томе? 
Митићу, нико ми није одговорио на ово фриволно питање.
Шта ти мислиш о имену Хавијеровог пса?
Порука студентима у штрајку - јебите им мајку!
Поруке: 2,302
Теме: 21
Придружен: Jan 2014
Углед:
515
(26-03-2025, 09:11 AM)Митић Пише: (26-03-2025, 08:36 AM)Vlad Alekš Пише: (01-12-2023, 11:46 AM)Vlad Alekš Пише: Хавијеров пас се зове Фридман.
Шта мислите о томе? 
Митићу, нико ми није одговорио на ово фриволно питање.
Шта ти мислиш о имену Хавијеровог пса?
Пса је назвао по америчком економисти Милтону Фридману.
Не могу да се сетим још неког Фридмана.
Наравно да је дао име псу по Милтону Фридману.
А моје питање се и односило на то - зашто је баш такво име дао псу?
Порука студентима у штрајку - јебите им мајку!