(12-09-2014, 08:22 AM)Vlad Alekš Пише: Slabo stojim sa matematikom, ali da li su četnici baš zaista bili 99,9% Srbi? Koliko sam shvatio dva naroda koja su u najvećem procentu ostali lojalni ustavnom poretku Kraljevine Jugoslavije su Srbi i Slovenci. Koliko je bilo Slovenaca u četnicima? Koliko je bilo simpatizera četnika među Slovencima? Koliko je bilo Muslimana (u verskom smislu) u četnicima? Naravno da u četnicima nisu bili vojvođanski Nemci i Mađari, ili kosovski Albanci, ali bili su Vlasi i Cincari, na primer. Koliko je njih bilo u četnicima?
Smatram da je velika greška stavljati znak jednakosti između četnika II svetskog rata i srpskog nacionalizma. To je revizija istorije, kako od strane komunista, tako i od strane srpskih neprijatelja iz ratova iz devedesetih godina.
Није то виша математика, него најпростија. За то ти не треба докторат. У четницима је био
дио Срба и дио Словенаца (не сви Срби и не сви Словенци). Ниједан други народ, осим та два, није био заступљен групно. Словенски дио је био одвојен на своме терену.
За остале дијелове, они су сви били у српским крајевима и само српским (са изузетком дијелова Далмације под Талијанима, ђе су опет били Срби и мањи број Хрвата). И сви до једнога, уз појединачне изузетке несрба, били су Срби.
Чак и око самог Драже. Ко су могли бити србијански четници, осим Срби? Црногоски, санџачки, херцеговачки, босански, лички, далматински? Дајде ту најпростију математику па да направимо ваљан рачун. Дакле, простори на којима су били четници, састав становништва итд.
Став да су четници били Срби је био и у Другом свј. рату. Дража није имао готово никаква успјеха да око себе масовно окупи несрбе, иако је покушавао. Његова војска су били српски четници. Волио он то или не, то је тако било. Мога је он глумити и Југословена и југословенску војску, али брез четника, имао би само групицу разбојника и остао би скроз без војске.
Цитат:Umalo da zaboravim. Potpuno je pogrešno nasesti na igru u kojoj se četnici poistovećuju sa bilo kojom nacijom. A evo, naseo sam i ja. Četnici su branili ustavni poredak Kraljevine Jugoslavije. Ustavni poredak koji je kao i u svakoj normalnoj državi garantovao višepartijski sistem i svetinju privatne imovine. Četnike su podržale sve relevantne partije u Jugoslaviji. Sve osim dve totalitarne partije - ZBOR i KPJ. I nije ih podržala Hrvatska seljačka stranka.
Апсолутно неистина. Војска која је бранила "уставни поредак" се распала, први дио је прешао разним непријатељима, други дио (српски и словенски) је отишао код Хитлера у госте пар година. Остала је шака хајдука у шуми, да глуми "југословенску" војску.
Традиција четника и четништва је српска и само српска. Није се то случајно десило да су се чак и око Драже тако они сами називали (иако Дража није то лично волио).
Сваки Србин је знао ко је и шта је четник.
Какве "све партије" у "југославији"?

Па режим диктатуре је био од 1929. до 7. априла 1941. године. Немој ми ту глумити некакав демократизам и "релевантне партије". Привид некакве тобожње "демократије" под диктатуром није демократнија и најмање је релевантан.
Нити је то била "нормална држава" по било којим мјерилима.
(12-09-2014, 02:58 PM)Милослав Самарџић Пише: Тачно тако, били су војска Краљевине Југославије и тако су се звали - Југословенска војска, као и пре рата. Да ли се то нама свиђа или не, није битно. Битно је да је фактички тако било и да то мора бити у основи објективне историографије.
Исто тако, ''НОВ'' се мора стављати под наводнике. Из истог разлога. Јер је битно шта су они били према законима Краљевине, а не шта они тврде да су били.
Колки постотак су били "југословенски војници" у четницима? Јако, јако мали. Просјечан четник је био млад борац, сељак, који ни по закону те предратне накараде "југославије" није потпадао под војну обавезу. Други дио је био у годинама, исто тако нијесам скроз сигуран да је потпадао под обавезу, осим у случају крајње нужде.
"Југословенска војска" је пришла павелићу, а њезин српски и словенски дио оћеран код Хитлера као марва.
Према законима такозване "југославије", комунисти су били разбојници, значи ван закона. А ипак то нијесметало Дражу да с њима се договара и шурује. Значи, закони или их се држи или не држи. Не могу се примјењивати селективно. Некад оћу, а некад нећу се држати закона, како ми одговара.
Да ли је то била, макар и формално, "Југословенска војска", кад је отказала послушност Врховном команданту и влади? Или су то били хајдуци??