(28-11-2014, 04:04 PM)Милослав Самарџић Пише: (28-11-2014, 11:08 AM)Громовник Пише: Како не схваташ Милославе да друг Просветар чека да Америка тотално пукне и пропадне па да се одсели, а дотад ће да се "жртвује" и да "трпи" на западном тлу у име свих нас 
Па да, он живо тамо доживљава као живот у манастиру. 
Пааа...да'иш Гос'н Самарџићу сад ти се омаче једна велика истина, не знам...дал'рече знано или незнано ал'истина је!
Наиме и прозорљив Монах у Манастиру који се стицајем околности налази у непријатељској земљи, види и зна шта ће да се деси ал'не пада му напамет да се из свог Манастира сели!
Тако и ми ође који смо се укрцали на брод Цркве Православне, селидба је скупа а тамо, ван
УПОРИШТА*, никог не знамо!
*За иноверне и атеисте било би душекорисно да бар ишчитају
УПОРИШТЕ од нашег врлог почившег пријатеља Драгоша Калајића, старо издање, нажалост штампано титовском усташицом с'краја 60-их, мислим да је дизајн радио Дане Машић.
Паметном доста!
Него манимо се празнословља но погледајмо мало ође што се тиче БРИКСА и сродних тема, па каже:
Цитат:РАТ ПРОТИВ БРИКСА: Председница Бразила нова мета Запада
Објављено: 25/11/2014
Новоодабрана председница Бразила, Дилма Русеф, преживела је масовну кампању пуну дезинформација коју је против ње водио Стејт департмент САД са својом марионетом, Есијом Невесом.
Наравно, већ је јасно да је Вашингтон покренуо напад на једног од кључних лидера економске групе БРИКС – Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.
------------------
Разлог због којег Вашингтон жели да се отараси Русефове је јасан. Она је, као председница Бразила, једна од пет лидера БРИКС-а, која је потписала споразум од 100 милијарди америчких долара о формирању БРИКС Развојне банке и формирању нове резервне валуте.
Она такође подржава замену долара новом резервном валутом (!!!)
----------------------
Њен ривал Есио Невес, којег подржавају САД и који води Бразилску социјалдемократску странку, служи интересима тајкуна и савезника у Вашингтону.
Главни Невесов економски саветник који је требало да постане министар финансија током Невесове владе, Арминио Фрага Нето, блиски је пријатељ и бивши сарадник Сороша (Ах Сороше-олоше! Прим. ПРОСВЕТАР) и његовог хеџ фонда Квантум.
Невесов виши саветник, који је требало да буде министар иностраних послова, јесте Рубенс Антонио Барбоса, бивши бразилски амбасадор у Вашингтону, који је данас виши директор АСГ-а са седиштем у Сао Паолу.
АСГ је консалтинг група Медлин Олбрајт, бивше секретарке државе САД за време бомбардовања Југославије 1999. године. Олбрајтова је такође председница главне невладине организације САД, Националног демократског института (НДИ).
Није изненађујуће да је Барбоса у недавној кампањи позвао на ојачање односа између Бразила и САД, али и на ослабљење односа између Бразила и Кине.
У сваком случају, напади на Рузефову су све јачи.
Глобална стратегија Русефове
Није само савез Русефове са државама БРИКС-а оно што је чини главном Вашингтоновом метом за дестабилизацију. Под њеним мандатом, Бразил се полако одупире електронском праћењу НСА.
---------------------------
Сноуденова открића 2013. о НСА, између осталог, открила су кључну повезаност ИТ компанија попут Циско Системс, Мајкрософт и других са обавештајном заједницом САД. Он је изјавио да је „питање интегритета и рањивости података важно за сваку телекомуникациону компанију“.
Бразил је реаговао на открића о НСА правећи ревизију све опреме израђене у иностранству како би се иста проверила и како би се убрзао напредак државе ка независној технологији.
До сада је готово сав трансатлантски ИТ саобраћај путовао преко источне обале САД до европе и Африке, омогућавајући шпијунирање од стране Вашингтона.
Као реакцију на Сноуденова открића, влада Рузефове је наложила окончање уговора са Мајкрософт-овим Оутлоок сервисом. Рузефова је у то време рекла да је то ради „спречавања могућег шпијунирања“. Уместо тога, Бразил је увео нови имејл систем Експрессо.
Геополитика нафте је такође кључна
Бразил се такође одупире англоамеричкој доминацији по питању експлоатисања нафте и гаса. Крајем 2007. године, Петробрас је открио потпуно ново налазиште нафте у сливу Сантос, који је у потпуности и успешно црпео.
Бразилски континентални спруд би укупно могао да садржи 100 милијарди барела нафте, што би Бразил начинило новом већом нафтном силом.
Закон из 2009. је начинио директора Петробрас-а главним руководиоцем приобалских блокова.
Вашингтон и нафтни гиганти САД су били разјарени зато што су изгубили контролу над потенцијално највећим нафтним открићем у последњих неколико деценија.
Не само што су амерички гиганти попут Екскон Мобил-а отерани, већ је Петробрас отворио врата сарадњи са Кинезима.
Вашингтон није био одушевљен
Петробрас је заједно са сарадничким компанијама 2012. године направио велико откриће на Глави шећера (порт. Пãо де Аçúцар), што се на крају испоставило као једно од 10 највећих открића у 2012. години.
Како су се односи између владе Рузефове и Кине, али и Русије и других партнера БРИЦС-а продубљивали, амерички потпредседник, Џо Бајден је отпутовао у Бразил где се усредсредио на развој нафте и гаса. Он се састао са председницом Дилмом Русеф, али и са водећим енергетским компанијама у Бразилу, укључујући Петробрас.
Иако је мало тога речено у јавности, Рузефова је одбила поништавање нафтног закона из 2009. године на начин који је одговарао Бајдену и Вашингтону.
Пар дана након Бајденове посете, појавила су се Сноуденова открића која су показала да су САД шпијунирале Русефову и више званичнике Петробрас-а.
Она је наравно била бесна и осудила је Обамину администрацију у септембру пред Генералном скупштином УН због кршења међународног закона. Такође је из протеста отказала планирану посеету Вашингтону. Након тога су односи између Бразила и САД у паду.
Сада када је поново добила изборе и победила добро изфинансиране олигархе и опозицију, Вашингтон ће сигурно покушати на нови начин да се отараси још једог од лидера БРИКС-а.
Евидентно је да ће 2015. година бити авантуристичка, не само за Бразил, већ и за цео свет.
Хммм...нешто кад помислимо...па могли би да скокнемо до Бразила да одморимо старе кости мало на сунцу, а добро је и за очи да се гледа мало около!
(28-11-2014, 04:12 PM)Vlad Alekš Пише: Samardžiću, interesuje me da li postoje analogije između sadašnje situacije Srbije i one iz II svetskog rata?
Srbija je tada bila okupirana od strane Nemaca, a Nedić je tvrdio da takva Srbija mora da nađe mesto u novom evropskom poretku. Draža je, naprotiv, radio protiv okupatora.
Danas je Kosovo okupirano. Da li treba da se ponašamo kao Nedić ili kao Draža?
Да, требало би да се понашамо!