Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Може ли неко да се сети где је била слика оног РАФ-овог пилота Грка која је снимљена код четника у Босни? Мислим да сам успео да нађем ко је - преко једне партизанске књиге.
Одговори

Да ли постоји приближан датум пада америчког авиона у Аџиним ливадама?
То је она позната слика са сахране 10 авијатичара.

Или ако је на фотографији читљивије, да се виде имена чланова посаде.
Мислим да овај авион нисам успео да идентификујем.
Одговори

(06-07-2016, 11:14 AM)ватхра Пише:  Да ли постоји приближан датум пада америчког авиона у Аџиним ливадама?
То је она позната слика са сахране 10 авијатичара.

Или ако је на фотографији читљивије, да се виде имена чланова посаде.
Мислим да овај авион нисам успео да идентификујем.
Датум на оном натпису је 15. јул 1944. Дакле то је дан сахране. Можемо претпоставити да су пали 14. јула.
Имена се једва виде. Само на једној крстачи може се прочитати релативно јасно: Бартон. Ћирилицом пише. С тим што нисам сигуран за последње слово, дакле можда није ''н''. Вероватно јесте.
На једној крстачи виде се два последња слова имена: ан. Испред има још једно или два слова, а можда и три.
На једној се виде прва два слова: Те или Ге. Можда су 3. и 4. слово ва, дакле Тева... или Гева... Пето слово се не види, можда је р, а шесто је т. Дакле можда Теварт.
Одговори

Теварт је вероватно Стеварт, одн. Стјуарт како се изговара.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Хвала пуно!
14. јула су летели преко Србије, а 15. поготово.
У периоду пре тога нису неколико дана, па ће то доста смањити претрагу.
Одговори

Јел истина да су комунисти 1945. оборили један амерички авион у Словенији?
Одговори

(07-07-2016, 01:28 AM)Романија Пише:  Јел истина да су комунисти 1945. оборили један амерички авион у Словенији?

JA је оборила амерички Ц-47 1946. у Словенији, а било је више инцидената. Нпр један авион је оштећен и принудне је слетео у Београд.
https://theaviationist.com/tag/douglas-c-47/

Иначе су Американци и после рата наставили да лете тајне мисије у Југославију.[/align]
Одговори

(06-07-2016, 04:31 PM)Милослав Самарџић Пише:  Датум на оном натпису је 15. јул 1944. Дакле то је дан сахране. Можемо претпоставити да су пали 14. јула.

Да ли је сигурно да је 15. јул, а не 15. јун или нешто друго?
Прегледао сам МАЦР-ове за све авионе који су пали 14. и 15. и ниједан не одговара. Од 9. јула нису летели преко Југославије.
Одговори

100 посто, написано је римским цифрама, јасно се виде две линијe после V, dakle VII.
Одговори

(06-07-2016, 04:31 PM)Милослав Самарџић Пише:  Датум на оном натпису је 15. јул 1944. Дакле то је дан сахране. Можемо претпоставити да су пали 14. јула.
Имена се једва виде. Само на једној крстачи може се прочитати релативно јасно: Бартон. Ћирилицом пише. С тим што нисам сигуран за последње слово, дакле можда није ''н''. Вероватно јесте.
На једној крстачи виде се два последња слова имена: ан. Испред има још једно или два слова, а можда и три.
На једној се виде прва два слова: Те или Ге. Можда су 3. и 4. слово ва, дакле Тева... или Гева... Пето слово се не види, можда је р, а шесто је т. Дакле можда Теварт.
Решена мистерија.
У извештају о паду овог авиона наводе грешком да су пали у Јадран (видели су неки други авион). Међутим нигде у документу на наводе где су пали. Често у тим извештајима додају немачки извештај о паду авиона и именима чланова посаде које су заробили или нашли преминуле, али овде очигледно да није било Немаца да истраже догађај.
Одговори

Одлично!
Одговори

(18-04-2016, 12:53 AM)Chicot Пише:  
(17-04-2016, 11:42 PM)ватхра Пише:  William Crockett - ?
Edmond Flagnan - ?
Arthur J. Lund. - ?

За њих и још неке сам случајно нашао изјаве на нет архиви старе штампе.
У питању су авијатичари оборени у Босни. Flaganan на пролеће, Crockett у јулу, а Lund негде на јесен.
Радоје Вукчевић, "На страшном суду", стр 284 - преноси и Крокетов интервју у Chicago Heraldu од 15 априла 1946 (њега нема на нету) у коме овај тврди да су, после неколико дана лутања прво наишли на партизане. Ови их разоружали батинама и држали као заробљенике. После 10 дана су побегли и наишли на Михаиловићеве четнике. Од посаде 4 је одмах погинуло приликом пада а 6 се вратило у базу.
Поново сам пробао на више места да пронађем ову тројицу, чак и са више варијанти презимена, и опет без успеха.
У МАЦР немају податке ни за William Crockett-а, нити да се таква прича одиграла 21. јула како се наводи у ”На страшном суду”.

Ако неко има додатне податке, било би лепо да подели.
Овако је прилично сумњиво да се таква прича уопште одиграла.
Одговори

Добио сам још коју информацију о Крокету из новина.
Изгледа да је преминуо 1951. године.

[Слика: Crockett.png]

[Слика: Sterling_Daily_Gazette.png]

Оно што је необично у овим описима:
- летео је 60 мисија - ово је ретко. Прошао сам насумице 100-ак изјава евакуисаних, највише су имали 50 мисија
- одликован више пута - такође ретко
- евакуисан два пута од четника - нисам нашао ни на један такав пример. Има око 100-ак авијатичара који су евакуисани два или три пута из Југославије. Неколико њих је једном евакуисано од четника који су их предали партизанима, али ниједан није евакуисан чисто од четника, камоли два пута.
(Авијатичари евакуисани преко четника су углавном провели више времена на терену, и губили су летачки статус, па су враћени у Америку.)

Осим тога, Крокета нисам нашао ни у једном документу везаном за евакуације.

На основу свега тога ми се чини да се ради о особи која се лажно представљала.
Одговори

А можда су једноставно такве приче скривали...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним