Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

(05-12-2016, 07:37 PM)Pravda Пише:  Резервни артиљеријски потпуковник Спасоје Ђ. Нешић,командант среза Тамнавског.
[Слика: 15326203_221830871575086_6013761378610024129_o.jpg]

Негић.
Одговори

Зоране теби свака част, јер си једини културан,паметан и не наметљив од свих активних форумаша овде.Причитао сам у књизи Ваљевски Равногорци од Бојана Димитријевића да је Нешић али под знаком питања, на овој слици са Комарчевићем.Човек који је поставио прву слику на фејсбуку а касније смо се и дописивали,потписује га као неког Кузмића.Ја сам упоредио ове две слике и дошао до закључка да је иста особа у питању.
[Слика: scan0008.jpg]

(29-11-2016, 12:06 PM)Pravda Пише:  Ево и ја да дам свој мали допринос ,опште користан, везано за ову тему.Ова слика официра Горске краљеве гарде,са прославе рођендана Краља Петра, 6. септембра 1944. године у Прањанима,треба да се допуни у опису,пошто има доста значајних официра Гкг на овој слици а нису наведени у опису слике у Албуму.Има и једна значајна исправка!
1.Поред Калабића са десне стране у белој кошуљи није капетан Милан Медић,него поручник Негован Арсенијевић.
2.Капетан Милан Медић стоји први са Калабићеве леве стране.
3.Између Калабића и Медића,стоји Драгослав Милосављевић "Черчил",види му се само глава.
4.Лево од Медића, одмах поред, стоји потпоручник Милован Рајевац.
5.Испред Медића клечи,потпоручник Арсеније Арса Јовановић.
6.Испред Калабића седи у белој кошуљи,потпоручник Живорад Мишић
7.Десно поред Мишића,седи у белој кошуљи,капетан Жика Павловић "Артиљерац",испред му је мали минобацач"Четник".Десно од Павловића седи потпоручник Тихомир Јовановић "Карађорђе",али се не види на овој скраћеној верзији слике.
[Слика: 005_Album_Kalabica_i_Gorske_garde.jpg]

Ко би други могао да буде овде, официр поред минобацача ако није Жика Павловић Артиљерац?Седи у средини а једино њега нисмо препознали на овој слици.
Одговори

Непознати, мајор Радојловић, војвода Мане Роквић, војвода Доброслав Јевђевић, војвода Ђуро Плећаш и војвода Бране Богуновић
[Слика: 14962646_1099231093459057_6632415649750739200_n.jpg]

[Слика: bosanske_vojvode.jpg]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Први с лева треба да је капетан Бабић, што га је Ђујић послао да однесе шифру у Швајцарску.
Одговори

(16-12-2016, 11:15 AM)Pravda Пише:  Зоране теби свака част, јер си једини културан,паметан и не наметљив од свих активних форумаша овде.Причитао сам у књизи Ваљевски Равногорци од Бојана Димитријевића да је Нешић али под знаком питања, на овој слици са Комарчевићем.Човек који је поставио прву слику на фејсбуку а касније смо се и дописивали,потписује га као неког Кузмића.Ја сам упоредио ове две слике и дошао до закључка да је иста особа у питању.
[Слика: scan0008.jpg]

(29-11-2016, 12:06 PM)Pravda Пише:  Ево и ја да дам свој мали допринос ,опште користан, везано за ову тему.Ова слика официра Горске краљеве гарде,са прославе рођендана Краља Петра, 6. септембра 1944. године у Прањанима,треба да се допуни у опису,пошто има доста значајних официра Гкг на овој слици а нису наведени у опису слике у Албуму.Има и једна значајна исправка!
1.Поред Калабића са десне стране у белој кошуљи није капетан Милан Медић,него поручник Негован Арсенијевић.
2.Капетан Милан Медић стоји први са Калабићеве леве стране.
3.Између Калабића и Медића,стоји Драгослав Милосављевић "Черчил",види му се само глава.
4.Лево од Медића, одмах поред, стоји потпоручник Милован Рајевац.
5.Испред Медића клечи,потпоручник Арсеније Арса Јовановић.
6.Испред Калабића седи у белој кошуљи,потпоручник Живорад Мишић
7.Десно поред Мишића,седи у белој кошуљи,капетан Жика Павловић "Артиљерац",испред му је мали минобацач"Четник".Десно од Павловића седи потпоручник Тихомир Јовановић "Карађорђе",али се не види на овој скраћеној верзији слике.
[Слика: 005_Album_Kalabica_i_Gorske_garde.jpg]

Ко би други могао да буде овде, официр поред минобацача ако није Жика Павловић Артиљерац?Седи у средини а једино њега нисмо препознали на овој слици.

Постоји могућност да је поред минобацача потпоручник Алекса Црњак "Деда", начелник штаба Опленачке бригаде, Корпуса Гарде
Одговори

Имаш ли неку његову слику из рата, па да упоредимо?Ако имаш из овог периода када је био дуге браде и косе.
Одговори

Вучко Игњатовић, у ово време вероватно капетан.
[Слика: 10404125_677825672266270_7608710250735768820_n.jpg]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Бане Стојановић, из села Пауне код Ваљева. Борац Ваљевског корпуса ЈВуО. На снимку из 1943. године.
[Слика: 15391154_1163472040435548_7770312075920723242_n.jpg]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ђенерал Дража слави своју Крсну Славу Светог Николу- Никољдан 1943.Срећна Слава браћо Срби.
[Слика: 0001.jpg]
Одговори

Ђорђе и Шпиро Радоја, из области Гламоча, Корпус ''Гаврило Принцип'' - Динарска Четничка Дивизија.
[Слика: 15578526_1010787175692459_522706725333940588_n.jpg]
Одговори

(17-12-2016, 11:21 AM)Pravda Пише:  Имаш ли неку његову слику из рата, па да упоредимо?Ако имаш из овог периода када је био дуге браде и косе.

Једина Алексина слика са дугом косом и брадом је на жалост остала у Сарајеву за вријеме рата. Имам слику из младих дана, али је тешко поредити. На јасној фотографији, гдје се види цијело лице, могао бих га препознати по разрокости. Немам Албум Гарде, а иначе би га вјероватно препознао на некој фотографији. Алекса је био предратни пријатељ Калабићев, учествовао је са њим од почетка рата на организацији покрета и обављао разне функције, па вјероватно има доста његових фотографија. Прије рата је Алекса био на служби у Ваљеву као жандармеријски наредник.
Одговори

Женска Равногорска омладина Делиградског корпуса у Ражњу 1944 године.
[Слика: 15590624_1148024485246384_6033252869991242310_n.jpg]
Одговори

Поручник Радивоје Милојевић звани Пилот,командант 1. Расинске бригаде.
[Слика: porucnik_radivoje_milojevic_zvani_pilot_komandan.jpg]
Поручник Мирко Томашевић,командант 2. Расинске бригаде.
[Слика: Automatsko_oruzje_WWII_0034.jpg]
Одговори

Официри Војске Краљевине Југославије -Срби у Немачком заробљеништву,читају новине Коло.Оно што је карактеристично и најзанимљивије код свих слика наших официра и војника из Немачких логора је дуга брада.Дуга брада је у нашем народу симбол жаљења,јер када неко умре ми се у жалости не бријемо барем 40. дана.Дражини четници су зато и носили дугу браду говорећи:Не бријем се јер сам у жалости за поробљеном Отаџбином!
Очигледно је таква пракса била и код наших у заробљеништву.
[Слика: s_l1600sekss.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 13 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним