11-03-2017, 03:50 PM
![[Слика: istorija_republike_srpske_vv_2.jpg]](https://s16.postimg.org/gktz9zrf9/istorija_republike_srpske_vv_2.jpg)
Је ли набавио још неко?
Нисам је још прочитао целу па не могу да судим, али сам прочитао поглавље о Другом светском рату. Готово прекопирана историографија социјалистичке Југославије на ту тему. Једина разлика је што се каже да су комунисти и усташе сарађивали око Фоче у време операције "Трио" 1942. године.
Четници Јевђевића и "злогласног" Ђуришића су починили "бројне злочине" над муслиманским и католичким становништвом, док су партизани у Херцеговни и Црној Гори спроводили "терор", "прогањајући" политичке неистомишљенике. Четници су били нецентрализовани, нејединствени, неповезани, неактивни, ови други све супротно од тога. Партизани освајају "стратешки важан" Бихаћ и стварају јаку војску, чији официрски кадар чине "искусни команданти из 1941. године", формирају слободну територију скоро па већу од Швајцарске, где својим програмом привлаче сеоско сиромашно становништво, свих вера и нациноналности.
Четници су "у неким случајевима" оправдано оптуживани за сарадњу са окупатором, док је циљ партизана на "Мартовским преговорима" био размена заробљеника и признање статуса ратујуће стране, мада је постигнут и споразум да их Немци пропусте до италијанске зоне ради обрачуна са четницима.
Након капитулације Италије, партизани ослобађају делове Далмације и долазе у посед "значајног наоружања", док су четници успели да опколе Вишеград и продру до Сарајева које нису заузели (из овако срочене реченице испада да нису освојили ни Вишеград, већ га само "опколили"). Али су зато комунисти успели да заузму Тузлу почетком октобра 1943. године, када им је пришао цео домобрански гарнизон Сулејмана Филиповића, итд. Наводи се постотак Срба у партизанским јединицама Босне, док се четнички корпуси са те територије ни не помињу.
У књизи нема ниједне фотографије четника, али има Тита у Дрвару, и немачког десанта, Францетића, Ђуре Пуцара, Велебита и Скендера Куленовића, Рата Дугоњића, Цвијетина Мијатовића...
"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године