21-01-2014, 06:39 PM
(21-01-2014, 03:10 AM)Chicot Пише: Самарџићу,Не знам који проценат, али правило је било - што нижи чин, дакле што млађи човек, то се радије избегава заробљеништво. Код Драже је било негде око 3.000 официра, највише потпоручника, па поручника, итд, а само једа генерал до 1944. године (од 1944. још два). Немци су сматрали да је једна од највећих мана четника недостатак официра.
који је отприлике проценат високих официра који су избегли заробљеништво након априлског рата? Колико је високих официра било пре избијања рата?
Мора се признати да је недостатак командног кадра био рак рана за организацију - с обзиром да су,природно, задржали војно устројство.
Парадокс је да многи проблеми са којима су се Дражини суочавали су комунисте просто мимоишли - јер се они и нису ослањали на официре и војно устројство, већ партијско/догматско. Они су имали проблеме друге врсте - водили су их војни дудуци и фанатици јер су им и циљеви били другачији. Партизанима и није било неопходно бог зна какво војно знање за остварење циљева.
Однос потчињених према наређењима је у старту био другачији: за неизвршење, комунисти су могли да очекују етикету "колебљивца", "издајника"... и смртну казну. Четника укоре, ражалују, истерају из организације,а смртна казна је била само за најгоре преступе и много ређе је примењивана. Комунисти су,тј њихова делатност, је као целина била компактнија.
И за једне и за друге стоји то што помињете и у позитивном и у негативном смислу - аспект и конотација су другачији.
С друге стране, партизани су новембра 1943. у Бихаћкој републици имали 29. официра и вероватно још толико у осталим деловима земље. Ни то мало официра није могло да дође до изражаја, јер су се комунисти бојали да им предају војску, па су их радије држали у позадини и под контролом комесара.
Недостатак стручног кадра код комуниста имао је ужасне последице - због тога су трпели страховите губитке. Обратно, због стручних официра код четника, немачке операције против четника углавном нису успевале.
Тако да те статистика демантује. У рат је свакако боље ући са војном, него са партијском организацијом.
Иначе, КПЈ је у рат ушла са 1.500 чланова, а пре 22. јуна Гестапо им је довео око 400 ''Шпанаца'', од којих је 22. и 23. јуна известан број ухапшен и убијен.
Ако се гледа борбено искуство, много више четника је било у ранијим ратовима и у Априлском рату (који наравно није изгледао као у серији ''Равна Гора''), а ако се гледа герилско искуство, ту је најважнији био рат са Албанцима 1919-1920. и уопште служба у тим крајевима после тога (нпр. граничарски капетан Душан Смиљанић).
Ако се гледа политичко искуство, у смислу придобијања маса, тек ту су комунисти заостајали, јер су то код четника радили професионалци, који су пре рата добијали изборе. Практично ни један комуниста није имао искуство у раду са масама. Зато је рецимо у Чајетини у лето 1941. њих 2.000 отишло код Андрије Јевремовића, а ни један код оног Јерковића.