Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(28-01-2022, 04:26 PM)Антитоталитаран Пише:  Да ли је тачно да су Хрвати које су Совјети заробили на Источном фронту касније добили униформе Југословенске војске?

Јесте. Па после им дали петокраке.
Одговори

Да ли знате, да ли је тачно да је Живан Лазовић ком. Смедеревског корпуса сахрањен у селу Горњи Скугрић, код Модриче
Одговори

(29-01-2022, 03:05 PM)ZdravkoR Пише:  Да ли знате, да ли је тачно да је Живан Лазовић ком. Смедеревског корпуса сахрањен у селу Горњи Скугрић, код Модриче

Погледајте књигу Босанска Голгота,имате слику споменика и појашњење,страна 580.
Одговори

(30-01-2022, 02:19 PM)РежисерСтари Пише:  
(29-01-2022, 03:05 PM)ZdravkoR Пише:  Да ли знате, да ли је тачно да је Живан Лазовић ком. Смедеревског корпуса сахрањен у селу Горњи Скугрић, код Модриче

Погледајте књигу Босанска Голгота,имате слику споменика и појашњење,страна 580.
Хвала вам, братски поздрав!
Одговори

(29-01-2022, 03:05 PM)ZdravkoR Пише:  Да ли знате, да ли је тачно да је Живан Лазовић ком. Смедеревског корпуса сахрањен у селу Горњи Скугрић, код Модриче

https://www.pogledi.rs/kapetan-lazovic-p...gricu.html
Одговори

(30-01-2022, 07:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(29-01-2022, 03:05 PM)ZdravkoR Пише:  Да ли знате, да ли је тачно да је Живан Лазовић ком. Смедеревског корпуса сахрањен у селу Горњи Скугрић, код Модриче

https://www.pogledi.rs/kapetan-lazovic-p...gricu.html

Mnogo vam hvala na odgovoru.
Одговори

Поздрав, интересује ме нешто у вези Јована Шкавовића у јесен 41. Знам да је Шкавовић био Пећанчев четник и да је предао Немцима Партизане 41. у новембру, то ми је познато. Он је те партизане преузео у селу Маркова Црква од Даке Тешмановића(ако је то тачно). 
Е сад, неку другу мању групу партизана је Шкавовић у јесен 41. у тој истој Марковој Цркви у кући мог чукундеде Драгутина Мијаиловића осудио на смрт. Како је мени деда рекао, они су се у нашој тадашњој кући крили, да су то били млади људи, такорећи деца. Није ми рекао како их је Шкавовић нашао, само ми је рекао да су их одатле одвели на стрељање код гробља у засеоку Стошић. Имам осећај да то није било баш тако, и да деда није хтео да ми каже нешто лоше за чукундеду, а и баба је прокоментарисала да он то њој није тако причао. А не могу да га питам поново јер ми је непријатно, могу да питам другу двојицу деда кад буде прилике.
Волео бих да знам да ли ми је Чукундеда радио за Пећанчеве четнике(што свакако не бих волео) јер њега нису дирали а нису ни комунисти после рата. За сам догађај не бих ни знао да га случајно нисам прочитао на википедији и видео чукундедино име и име села. Где би могле да се нађу неке информације о овоме.
Иначе је јако испреплетано било, његов један син је 41. отишао са Четницима, али не знам са којим, пошто је био малолетан пустили су га кући и следеће године су га одвели партизани, у међувремену су га заробили Немци а Драгутин је некако издејствовао да га пусте. Други син је био у Љотићевцима, али не знам од кад до кад. Ово сам чуо као мали.
Одговори

Poštovanje, 
Nikako da nađem vremena da se priključim.
Već duže vreme pokušavam da pronađem neke informacije o svojim precima koji su nestali za vreme Drugog rata. 
1. Simeon(Dragoljub) Sarić
Selo Rogaca, Kosmaj, Sopot
Pripadnik 7.čet.57srp.peš.puka
Nestao u Aprilskom ratu u borbi kod Male Ivanče
Tu mu se gubi svaki trag i njemu i o njegovoj jedinici nisam uspeo da saznam bas nista.... 

Ako postoji bilo kakva informacija ili neki savet gde bih mogao nesto saznati, bio bih zahvalan.
Одговори

Druga osoba za kojom tragamo je deda moje supruge. Kapetan Pantelija Puhar... 
Poslednji susret sa svojom suprugom je imao na obali Drine kod Krupnja u jesen 1941.Posle toga prešao je u Bosnu i nikada ništa o njemu nije se čulo.  Tek pre izvesnog vremena sam ja saznao da je on bio komandant Radjevske brigade i da je poginuo u maju 1945.pri prelasku iz Bosne. Kod Bratunca. Voleli bi smo da znamo da li postoji negde grob ili je i on završio u Drini kao mnogi mučenici. Dosta toga sam pročitao o Cerskom korpusu, ali nisam našao ništa konkretno o Rađevskoj brigadi.
Iz nekih Komunističkih izvora našao sam info. Da je u selu Belotic lokalni čet. K-nt Panta Puhar naredio  17.01.'44. Streljanje 7 meštana ne navodeći razlog.  Sa rezervom to uzimam, jer iz priče njegove pokojne  supruge o njemu i kakav je on bio čovek, teško u to možemo poverovati.  Častan i školovani kraljev oficir i čovek kakav je on bio, ne bi sebi dozvolio da pogazi svoju ljudskost i ubija nevine ljude, pogotovo ne žene....
Voleo bih da pronađem još podataka o njemu ako je to moguće i naravno gde mu je grob..... 
Pozdrav
Одговори

Пискарам нешто, па би ми требали неки подаци. Зна ли се БРОЈНО СТАЊЕ официрског кадра за ЈВуО, ЈВвО, ЈВ у заробљеништву, СДС (ЗБОР) и СДС, рецимо за 41-2 год.?
Одговори

(31-01-2022, 03:49 PM)Ђорђе Ивковић Пише:  Пискарам нешто, па би ми требали неки подаци. Зна ли се БРОЈНО СТАЊЕ официрског кадра за ЈВуО, ЈВвО, ЈВ у заробљеништву, СДС (ЗБОР) и СДС, рецимо за 41-2 год.?
Четници за цели рат 3000, тада можда 2000.
Ван отаџбине око 300.
У заробљеништву 30000.
СДС - недићевци - можда 2000.
Љотићевци можда 200, укључујући штука официре.
Комунисти тада 29 у Бихаћкој републици и можда још толико на другим местима.
Одговори

(31-01-2022, 02:47 PM)Alexminator Пише:  Druga osoba za kojom tragamo je deda moje supruge. Kapetan Pantelija Puhar... 
Poslednji susret sa svojom suprugom je imao na obali Drine kod Krupnja u jesen 1941.Posle toga prešao je u Bosnu i nikada ništa o njemu nije se čulo.  Tek pre izvesnog vremena sam ja saznao da je on bio komandant Radjevske brigade i da je poginuo u maju 1945.pri prelasku iz Bosne. Kod Bratunca. Voleli bi smo da znamo da li postoji negde grob ili je i on završio u Drini kao mnogi mučenici. Dosta toga sam pročitao o Cerskom korpusu, ali nisam našao ništa konkretno o Rađevskoj brigadi.
Iz nekih Komunističkih izvora našao sam info. Da je u selu Belotic lokalni čet. K-nt Panta Puhar naredio  17.01.'44. Streljanje 7 meštana ne navodeći razlog.  Sa rezervom to uzimam, jer iz priče njegove pokojne  supruge o njemu i kakav je on bio čovek, teško u to možemo poverovati.  Častan i školovani kraljev oficir i čovek kakav je on bio, ne bi sebi dozvolio da pogazi svoju ljudskost i ubija nevine ljude, pogotovo ne žene....
Voleo bih da pronađem još podataka o njemu ako je to moguće i naravno gde mu je grob..... 
Pozdrav

Средином 1943.године нареди Рачић капетану Пухару да побије породицу партизанског сарадника Милорада Јовића.Једно вече упадне Пухар са осам четника у стан Милорадов и наће само његову жену Жику са три ћерке.Одмах почиње суђење.По комунистикој причи четници одмах почињу да бирају ,,ко ће коју,.Мајка Жика тражи од Пухара да њу закољу прву да не гледа како јој убијају децу.Капетан Пухар изводи своје људе у другу просторију да поново већају.После краћег времена се врати и каже да им је живот за вечерас опроштен.Наравно Рачић му је оштро замерио.Пухар се бранио како није нашао главног кривца Милорада а а децу није хтео да дира.Рачић му је рекао,,кад ниси ти њих онда ће они тебе,.Пролазећи после пар дана поред стана капетан Пухар је убацио цедуљу на којој је писало,,Госпођо,из ових стопа бежите са моје територије.Ако вас опет нађем,неће бити као пре.Панта Пухар.
Одговори

(31-01-2022, 07:15 PM)Петар Пише:  
(31-01-2022, 02:47 PM)Alexminator Пише:  Druga osoba za kojom tragamo je deda moje supruge. Kapetan Pantelija Puhar... 
Poslednji susret sa svojom suprugom je imao na obali Drine kod Krupnja u jesen 1941.Posle toga prešao je u Bosnu i nikada ništa o njemu nije se čulo.  Tek pre izvesnog vremena sam ja saznao da je on bio komandant Radjevske brigade i da je poginuo u maju 1945.pri prelasku iz Bosne. Kod Bratunca. Voleli bi smo da znamo da li postoji negde grob ili je i on završio u Drini kao mnogi mučenici. Dosta toga sam pročitao o Cerskom korpusu, ali nisam našao ništa konkretno o Rađevskoj brigadi.
Iz nekih Komunističkih izvora našao sam info. Da je u selu Belotic lokalni čet. K-nt Panta Puhar naredio  17.01.'44. Streljanje 7 meštana ne navodeći razlog.  Sa rezervom to uzimam, jer iz priče njegove pokojne  supruge o njemu i kakav je on bio čovek, teško u to možemo poverovati.  Častan i školovani kraljev oficir i čovek kakav je on bio, ne bi sebi dozvolio da pogazi svoju ljudskost i ubija nevine ljude, pogotovo ne žene....
Voleo bih da pronađem još podataka o njemu ako je to moguće i naravno gde mu je grob..... 
Pozdrav

Средином 1943.године нареди Рачић капетану Пухару да побије породицу партизанског сарадника Милорада Јовића.Једно вече упадне Пухар са осам четника у стан Милорадов и наће само његову жену Жику са три ћерке.Одмах почиње суђење.По комунистикој причи четници одмах почињу да бирају ,,ко ће коју,.Мајка Жика тражи од Пухара да њу закољу прву да не гледа како јој убијају децу.Капетан Пухар изводи своје људе у другу просторију да поново већају.После краћег времена се врати и каже да им је живот за вечерас опроштен.Наравно Рачић му је оштро замерио.Пухар се бранио како није нашао главног кривца Милорада а а децу није хтео да дира.Рачић му је рекао,,кад ниси ти њих онда ће они тебе,.Пролазећи после пар дана поред стана капетан Пухар је убацио цедуљу на којој је писало,,Госпођо,из ових стопа бежите са моје територије.Ако вас опет нађем,неће бити као пре.Панта Пухар.

Ово комунисти називају историографијом...
Имају тако за сваког официра.
Одговори

Хвала, г. Самарџићу.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 26 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним