Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Како је погинуо?
Одговори

(10-05-2014, 06:07 PM)Романија1 Пише:  Како је погинуо?

Марковић се потом скривао са малим бројем преосталих људи, одржавајући курирску везу са својом вереницом Надом Виријевић, ћерком свештеника из Сочанице код Слатине, сестром шефа пропаганде 2. косовског корпуса, професора Недељка Виријевића. До пролећа 1945. Озна је заврбовала Наду, која је радила као учитељица у Вучитрну. Маја месеца она се састаје са мајором Марковићем на обронцима Копаоника. Није прихватио упозорења својих људи, који су посумњали, ни предлог за повлачење у Грчку. Следећи састанак заказали су на Видовдан, у средњевековном граду Звечану. Пратиоци их остављају у најужем делу тврђаве. После непуног сата одјекују пуцњи из пиштоља. Нада је испалила мајору Марковићу неколико хитаца у слепоочницу. Покушала је да побегнде до јединица Озне, али су је пратиоци ликвидирали. Скојевци облепљују Митровицу плакатима са вешћу о Марковићевој погибији.
Одговори

(10-05-2014, 05:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(07-05-2014, 11:17 PM)КиМ1389 Пише:  Господине Милославе, да ли можете нешто да напишете о Живојину Жики Марковићу, комаданту другог косовског корпуса.

Марковић Живојин, мајор, командант 2. косовског корпуса и Косовског јуришног корпуса Југословенске војске – четници (Приштина, 16. јун 1911- Звечан, 28. јун 1945).
Породица пореклом из Грачанице. Завршио 57. класу Ниже школе Војне академије. Лета 1941, у области Грачанице, један од оснивача Равногорског косовско-метохијског комитета. Комитет закључује да би постојање одреда на Косову и Метохији довело до спаљивања неспаљених српских села. Марковића потом заробљавају Италијани. Крајем 1942. бежи из заробљеништва, оснива Косовски одред, а 1. марта 1943. године 2. косовски корпус. Штаб поставља на обронцима Копаоника, у близини села Копориће у Митровачком срезу.
Имао је шест бригада са око 1.500 људи. Захваљујући британским авио-испорукама, спадао је у ред најбоље наоружаних и одевених четничких јединица (имао је и три топа, два велика и три мала минобацача). Британски официри за везу нуде Марковићу да пређе у партизане, а касније добија и писмени позив лидера комуниста Петра Стамболића. Он је 14. децембра 1943. писао генералу Михаиловићу. ''Сматрам и тврдим да су једино Енглези криви за грађански рат у нашој земљи... Само нас шпијунирају и ми данас имамо легалне агенте енглеске у нашим редовима''...

Хвала на одговору! Успео сам да нађем ову његову слику на интернету.
Само да напоменем да сам ја баш из тих крајева. Smile

[Слика: image.jpg]
Одговори

Ево ти и предратне:

[Слика: z.png]
Одговори

(10-05-2014, 08:32 PM)Николај Пише:  Ево ти и предратне:

[Слика: z.png]

Хвала много.
Одговори

Милославе, можете ли рећи нешто Пећанчевој "Гвозденој гарди" ?

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори

(11-05-2014, 03:06 PM)Мањача Пише:  Милославе, можете ли рећи нешто Пећанчевој "Гвозденој гарди" ?
Никад чуо. Реци ти шта знаш.
Одговори

Скоро сам отишао на љотићевску Фејсбук страницу "Недићева Србија" и тамо видио ову слику.
Уз њу су написали (наравно, у њиховом стилу Smile):
Цитат:По узору на Гвоздену Гарду у Румунији, четнички војвода Коста Пећанац у међуратном периоду основао је србску Гвоздену Гарду као трећепуташку формацију. Ти србски гардисти водили су јуначке битке за истинску Србску идеју током Другог свјетског рата, а њихов идеал и жртва су наш узор и подстријек у националној револуцији.

Док се у једном коментару каже:
Цитат:Војвода Коста Пећанац блиско је сарађивао у предратном периоду са Кодреануом и хтио је да створи један такав покрет и међу Србима. Идеологија Легионарског покрета, која је била јако слична ЗБОР-овој, имала је јак утицај на војводу Пећанца. Формирао је крајем 20-тих и почетком 30тих година србску Гвоздену Гарду сачињену од србских четника који су и касније, за вријеме Другог свјетског рата били у редовима Косте Пећанца. ЗБОР прије рата није имао своје крило за директне акције, своју паравојну формацију, и србска Гвоздена Гарда је преузела ту улогу. Погибијом Косте Пећанца затире се сваки даљи помен о србској Гвозденој Гарди. Униформе србске Г. Гарде биле су готово идентичне са румунским легионарким униформама (зелене кошуље, црне кравате...) само су стављени србски симболи, кокарде и србске шубаре. Слика није довољно јасна за то али се јасно види србска легионарска униформа. Остали детаљи још се истражују.

Ево линк:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=...=1&theater

[Слика: 102694836362816064501063.jpg]

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори

А јел има нешто у тим јуначким биткама?
Одговори

Постоје ли њемачки извори за 354 погинула у Вишеграду? Откуд Менсфилду прецизни подаци о томе?
Одговори

Какав је пут мајора Аце Милошевића, од Зеленгоре 13. маја 1945. до емиграције?
Одговори

(13-05-2014, 09:15 PM)Романија1 Пише:  Постоје ли њемачки извори за 354 погинула у Вишеграду? Откуд Менсфилду прецизни подаци о томе?
Ово је документовано:

Сравњивањем четничких и немачких извора може се закључити да је највећи број од 162 војника, подофицира и официра 3. батаљона 370. пука, погинулих тих дана, оставио кости управо на Семећком Пољу.

Дакле, Вишеград и Семећко поље, што се тиче 369. Вражје дивизије (две трећине хрватски легионари, трећина Немци). А само они су ту носили немачке униформе.
Било је и домобрана, њихови губици су мањи, а ни Немци ни Хрвати нису водили евиденцију за муслиманске усташе, који су највише изгинули.
354 је четнички извештај о укупном броју погинулих непријатељских војника.
Одговори

(13-05-2014, 10:11 PM)Вукашин Петковић Пише:  Какав је пут мајора Аце Милошевића, од Зеленгоре 13. маја 1945. до емиграције?
Писао ми је једном о томе. Ишао је полако на исток, у долини Лима се састао са Калабићем, али није делио његов ентузијазам у вези наставка борбе. Дошао је до родног села, Сараново код Тополе, са неколицином својих људи, и ту су се скривали до лета 1946, када су отишли у Грчку. У Саранову се тајно оженио, жена је еигрирала са њим. По њиховом одласку, похапшена је већа група јатака и осуђена на дугогодишње робије.
Одговори

(14-05-2014, 12:14 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(13-05-2014, 09:15 PM)Романија1 Пише:  Постоје ли њемачки извори за 354 погинула у Вишеграду? Откуд Менсфилду прецизни подаци о томе?
Ово је документовано:

Сравњивањем четничких и немачких извора може се закључити да је највећи број од 162 војника, подофицира и официра 3. батаљона 370. пука, погинулих тих дана, оставио кости управо на Семећком Пољу.

Дакле, Вишеград и Семећко поље, што се тиче 369. Вражје дивизије (две трећине хрватски легионари, трећина Немци). А само они су ту носили немачке униформе.
Било је и домобрана, њихови губици су мањи, а ни Немци ни Хрвати нису водили евиденцију за муслиманске усташе, који су највише изгинули.
354 је четнички извештај о укупном броју погинулих непријатељских војника.

Значи 354 за Вишеград и Сјемећ? Да ли постоје муслимански извори о њиховим страдалим?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 33 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним