Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Самарџићу,
да ли знате нешто о Драгољубу Весковићу?
То је био некадашњи фудбалер из Крагујевца, један од оснивача клуба "Млада Шумадија".
Колико ја знам, током првог светског рата био је у војсци, повлачио се кроз Албанију, био је на Солунском фронту.
Да ли се зна шта је затим био са њим? Мислим на други рат.
Одговори

(11-06-2016, 03:32 PM)Николај Пише:  Зар се није звао само Романијски корпус, откуд "Први"?

Ок. Грешка

(11-06-2016, 03:46 PM)Романија Пише:  Да, само Романијски. Не вјерујем да је био иначе тако близу Сарајева...

Зна ли се заа комунистички штаб? Вјерујем да је био сјеверније око Сокоца или Власенице јер су туда иоле били бројнији....

Зашто не вјерујеш, па то је била четничка територија готово цијели рат.
Одговори

(11-06-2016, 05:53 PM)Романија Пише:  
(09-06-2016, 02:56 PM)Никола Пише:  Када је био продор групе армије Е из Грчке, чуо сам да су у том продору,поред Немаца и усташа,учествовали и Ђујићеви четници.
Да ли је то истина и да ли су уопште учествовали четници?

(09-06-2016, 06:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  Није био продор, било је повлачење. Немачке заштитнице напустиле су Атину 1. новембра 1944. године. То нема везе са Ђујићем и четницима.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Пробој_гру...роз_Санџак
Прочитао сам први пасус, ево га:
''Развојем оперативне ситуације у Србији немачка Група армија Е била је принуђена на пробој преко Санџака према Сарајеву[1]. Једини расположив пут водио је преко Сјенице и Пријепоља. На исти правац била је оријентисана и главнина снага ЈВуО које су се повлачиле из централне Србије, избегавајући сукоб са непријатељски настројеном совјетском Црвеном армијом[2]. На том подручју биле су присутне слабије снаге НОВЈ (око 4.000 бораца). Стога је Команда Групе армија Е постигла споразум са овом групом ЈВуО о садејству у борби против НОВЈ.[3]''

Дакле овај чланак говори о пробоју стотина хиљада Немаца кроз редове 4.000 партизана. Smile
Међутим Немци су се осећали бројно инфериорно, па су потражили помоћ 30.000 четника...
Одговори

(11-06-2016, 06:33 PM)luka.luke Пише:  
(11-06-2016, 03:46 PM)Романија Пише:  Да, само Романијски. Не вјерујем да је био иначе тако близу Сарајева...

Зна ли се заа комунистички штаб? Вјерујем да је био сјеверније око Сокоца или Власенице јер су туда иоле били бројнији....

Зашто не вјерујеш, па то је била четничка територија готово цијели рат.

Због евентуалне брзе акције Нијемаца или усташа из Сарајева...то ми паде на памет..
Одговори

(11-06-2016, 07:49 PM)Романија Пише:  
(11-06-2016, 06:33 PM)luka.luke Пише:  
(11-06-2016, 03:46 PM)Романија Пише:  Да, само Романијски. Не вјерујем да је био иначе тако близу Сарајева...

Зна ли се заа комунистички штаб? Вјерујем да је био сјеверније око Сокоца или Власенице јер су туда иоле били бројнији....

Зашто не вјерујеш, па то је била четничка територија готово цијели рат.

Због евентуалне брзе акције Нијемаца или усташа из Сарајева...то ми паде на памет..

Ја не мислим тако, мислим да је ту управо био безбједан, усташе нису имале снаге да озбиљно нападну ту територију ни када Момчиловић није био ту са пратећим јединицама. Нијемци и нису нападали без разлога. Сигурно је да је он био на тој територији, на Луке је долазио, али му није била команада на Лукама. Стари су причали да је управо он водио на Калновик, а мислим и на Шековиће.
Одговори

(11-06-2016, 07:42 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(11-06-2016, 05:53 PM)Романија Пише:  
(09-06-2016, 02:56 PM)Никола Пише:  Када је био продор групе армије Е из Грчке, чуо сам да су у том продору,поред Немаца и усташа,учествовали и Ђујићеви четници.
Да ли је то истина и да ли су уопште учествовали четници?

(09-06-2016, 06:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  Није био продор, било је повлачење. Немачке заштитнице напустиле су Атину 1. новембра 1944. године. То нема везе са Ђујићем и четницима.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Пробој_гру...роз_Санџак
Прочитао сам први пасус, ево га:
''Развојем оперативне ситуације у Србији немачка Група армија Е била је принуђена на пробој преко Санџака према Сарајеву[1]. Једини расположив пут водио је преко Сјенице и Пријепоља. На исти правац била је оријентисана и главнина снага ЈВуО које су се повлачиле из централне Србије, избегавајући сукоб са непријатељски настројеном совјетском Црвеном армијом[2]. На том подручју биле су присутне слабије снаге НОВЈ (око 4.000 бораца). Стога је Команда Групе армија Е постигла споразум са овом групом ЈВуО о садејству у борби против НОВЈ.[3]''

Дакле овај чланак говори о пробоју стотина хиљада Немаца кроз редове 4.000 партизана. Smile
Међутим Немци су се осећали бројно инфериорно, па су потражили помоћ 30.000 четника...

Колико сам разумео, Немци су избегавали Совјете па су ишли према партизанима који су имали 4000 војника али су се ипак уплашили па су потражили помоћ.Smile

Зашто су четници носили браде?
У прошлим ратовима није била нека традиција да се пуштају.
Одговори

(12-06-2016, 09:06 PM)Никола Пише:  Зашто су четници носили браде?
У прошлим ратовима није била нека традиција да се пуштају.

Креза

А ко вели да није? Само који 10-20 година прије браде су носили готово сви официри у Војсци Кнежевине и Краљ. Србије.

Погледај слике Танкосића, Пећанца, Довезенског, Мицка итд. па реци да нијесу носили браде.
И оно мало слика које су остале од ондашњи четника нијесу сликане на терену, у акцији, него на сигурном, у Србији.

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори

(13-06-2016, 12:41 PM)мунгос Пише:  А ко вели да није? Само који 10-20 година прије браде су носили готово сви официри у Војсци Кнежевине и Краљ. Србије.

Редовна војска је морала да брије браду не само због хигијене, већ и због заптивања заштитне маске.
Уколико се маска стави на браду отровни гас може да прође.
Одговори

(12-06-2016, 09:06 PM)Никола Пише:  Зашто су четници носили браде?
У прошлим ратовима није била нека традиција да се пуштају.
Више од 99 % нису носили. Има по преласку у Италију свих из ДЧД са брадама. Једно 30-40 њих од барем 6.000.
Одговори

(13-06-2016, 04:57 PM)ватхра Пише:  Редовна војска је морала да брије браду не само због хигијене, већ и због заптивања заштитне маске.
Уколико се маска стави на браду отровни гас може да прође.

То је посље за вријеме Првог свј. рата, кад су Њемци први пут побили бојним отровима масе војске и још више уништили живе за цијели живот.

Мода прије Првог свј. рата су биле брчине по свим европским војскама, а кроз 19. вијек браде. Како је свака војска пресјек друштва коме припада у свим његовима позитивним и негативним цртама, тако је и мода дио тога.

(13-06-2016, 05:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  Више од 99 % нису носили. Има по преласку у Италију свих из ДЧД са брадама. Једно 30-40 њих од барем 6.000.

Моји су били у ДЧД, на сликама браде имају сви осим они који их нијесу могли имати због година.

Многи нијесу носили браду, а многи и јесу. Слике баш нијесу поуздан доказ. Многе слике су сликане кад је било мирније, поготово слике из Италије - тад су се готово сви бријали.

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори

Да ли би 1.000 слика представљало неки доказ за тебе:
http://www.pogledi.rs/album-dinarske-cet...0-slika-2/
Кладим се да не би. Smile
Одговори

Колико сам видео на сликама,браде имају највише официри.
Одговори

Милославе, јеси гледао ОКО данас на РТС-у? Smile
Одговори

Да, била је реприза ове емисије о Драгиши Васићу, од прошле године:
http://www.pogledi.rs/video/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 20 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним