Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(27-07-2016, 11:03 PM)Бенито Пише:  И? Шта ми гледамо у Србу данас?
Гледамо последице овог о чему пише Ватра, тј. комунистичке акције од почетка рата 1941. па даље.
Одговори

Да ли је неко писао о поморској катастрофи у којој је настрадало 400 заробљених југословенских официра, у Егејском мору, у мају 1941. године? Ово се сматра најпогубнијом несрећом наше војске у историји.
Одговори

(03-08-2016, 01:23 AM)Бенито Пише:  Да ли је неко писао о поморској катастрофи у којој је настрадало 400 заробљених југословенских официра, у Егејском мору, у мају 1941. године? Ово се сматра најпогубнијом несрећом наше војске у историји.
Нисам чуо за то. Напиши шта знаш.
Одговори

То су, углавном, официри који су у Априлском рату прешли у Грчку пешице или су се предали или су заробљени. Немци су их сакупили у Солуну , њих око 500 и бродом кренули да их превезу у логоре. Да ли су налетели на мину или су торпедовани није утврђено.Углавном, већина се утопила. Њихови потомци се сакупљају на дан несреће( не знам тачан датум) у цркви Светог Марка у Београду, ради помена.
Одговори

Писале су "Новости" о томе прошле године.
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81...rugog-rata
Одговори

То је то. Али, читам овај коментар доле, да су то били војници " војводе из Првог светског рата", а у питању је ДСР. Колико само испраних мозгова има , да је то невероватно.
Одговори

(03-08-2016, 01:23 AM)Бенито Пише:  Да ли је неко писао о поморској катастрофи у којој је настрадало 400 заробљених југословенских официра, у Егејском мору, у мају 1941. године? Ово се сматра најпогубнијом несрећом наше војске у историји.
Како може бити највећа? Више официра погинуло је или убијено 13. маја 1045. на Зеленгори. Иначе није овде настрадало око 400, већ око 240, укључујући и редове.
Одговори

Највећа поморска катастрофа. Нагласак је на придеву.
Одговори

(03-08-2016, 09:47 PM)Бенито Пише:  Највећа поморска катастрофа. Нагласак је на придеву.

Не бих био ни у то сигуран.
Било је неколико случајева потапања бродова са више хиљада заробљеника у северним водама, где се налазило и доста наших људи. Нпр. бродови МС Ригел и СС Кап Аркона. Нажалост већина извора даје само збирно број настрадалих, нпр за МС Ригел наводе 2248 совјетских, пољских и српских заробљеника.
Одговори

Ок, ако имате неки пример или сличан податак, ставите овде.
Одговори

(03-08-2016, 10:41 PM)Бенито Пише:  Ок, ако имате неки пример или сличан податак, ставите овде.

Ма ту формулацију "највећа..." пуно воле новинари јер бомбастично звучи, а такви подаци су углавном тешко провериви.
Из истих разлога их било који прави историчар не воли.

У сваком случају то није једини такав догађај.
Одговори

Ма не,ја сам употребио термин " најпогубнија" , јер не знам или нисам знао за догађај да је толики број официра наше војске погинуо при потапању једног брода. А ово за " праве" или праве историчаре, сте у праву. Треба избегавати суперлативе.
Одговори

Самарџићу,
видим да сте за саботаже четника на пругама у неким случајевима користили и извештаје слате Недићу.
Да ли сте покушали да их упоредите са оним што су писали четници о истим диверзијама?
Одговори

(04-08-2016, 02:14 PM)ватхра Пише:  Самарџићу,
видим да сте за саботаже четника на пругама у неким случајевима користили и извештаје слате Недићу.
Да ли сте покушали да их упоредите са оним што су писали четници о истим диверзијама?
Веома мало сам користио недићевска документа за ово. У тим малобројним случајевима, поредио сам кад је било извора. Зашто, шта имате?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 14 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним