Оцена Теме:
  • 44 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Нисам, свака част Динчићу!
Одговори

Одговори

Увек се одушевим новим интервјуом Smile Можете ли рећи мало више о томе да четничке војводе предводе герилску борбу ако главни фронт падне,пошто сте напоменули то у интервјуу

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори

Господине Самарчџићу гледао сам Ваше гостовање на Балкан Инфо-у, где сте приликом излагања на тему четничких ратних злочина споменули Зелени кадар. Ја сам читао о Зеленом кадру у Великом рату и после Великог рата, да је то била скупина дезертера, а да је међу њима било и комуниста. Имам два питања за Вас, прво да ли је Светозар Боројевић имао везе са Зеленим кадром у Првом рату и да ли је истина да је на противљење Хрвата одбијен његов пријем у војску Краљевине СХС после Великог рата, 1919. године? Друго питање је какву улогу је имала та муслиманска Зелена гарда у другом рату, такозвана Хускина војска? Јесу ли били званично у саставу устаских формација или су били самостална јединица која је сарађивала са свима редом и са комунистима и са усташама и са Немцима? Поздрав.
Одговори

(17-02-2019, 11:38 AM)Mitic Пише:  

Један од најбољих наступа, свака част.

Иначе, и један мој земљак је убијен априла 41. у КГ од стране комуниста. Име је познато али до сада нисам нигде нашао податак да га је неко поменуо.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(17-02-2019, 11:56 AM)Mario Пише:  Увек се одушевим новим интервјуом Smile Можете ли рећи мало више о томе да четничке војводе предводе герилску борбу ако главни фронт падне,пошто сте напоменули то у интервјуу
Тројица војвода, у три дела земље: Бирчанин, Пећанац и Мина Станковић. Први и трећи заробљени, другог преварили Немци. Њихова овлашћења влада је пренела на Дражу.
Одговори

(17-02-2019, 05:52 PM)NikolaKG1987 Пише:  Господине Самарчџићу гледао сам Ваше гостовање на Балкан Инфо-у, где сте приликом излагања на тему четничких ратних злочина споменули Зелени кадар. Ја сам читао о Зеленом кадру у Великом рату и после Великог рата, да је то била скупина дезертера, а да је међу њима било и комуниста. Имам два питања за Вас, прво да ли је Светозар Боројевић имао везе са Зеленим кадром у Првом рату и да ли је истина да је на противљење Хрвата одбијен његов пријем у војску Краљевине СХС после Великог рата, 1919. године? Друго питање је какву улогу је имала та муслиманска Зелена гарда у другом рату, такозвана Хускина војска? Јесу ли били званично у саставу устаских формација или су били самостална јединица која је сарађивала са свима редом и са комунистима и са усташама и са Немцима? Поздрав.
Не знам то прво, а у везе зеленог кадра током Другог светског рата, они су били под НДХ. Један од њихових команданата, Миљковић, сарађивао је са комунистима, па су га због тога убили.
Одговори

(17-02-2019, 06:10 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(17-02-2019, 05:52 PM)NikolaKG1987 Пише:  Господине Самарчџићу гледао сам Ваше гостовање на Балкан Инфо-у, где сте приликом излагања на тему четничких ратних злочина споменули Зелени кадар. Ја сам читао о Зеленом кадру у Великом рату и после Великог рата, да је то била скупина дезертера, а да је међу њима било и комуниста. Имам два питања за Вас, прво да ли је Светозар Боројевић имао везе са Зеленим кадром у Првом рату и да ли је истина да је на противљење Хрвата одбијен његов пријем у војску Краљевине СХС после Великог рата, 1919. године? Друго питање је какву улогу је имала та муслиманска Зелена гарда у другом рату, такозвана Хускина војска? Јесу ли били званично у саставу устаских формација или су били самостална јединица која је сарађивала са свима редом и са комунистима и са усташама и са Немцима? Поздрав.
Не знам то прво, а у везе зеленог кадра током Другог светског рата, они су били под НДХ. Један од њихових команданата, Миљковић, сарађивао је са комунистима, па су га због тога убили.

Треба поменути, како не би дошло до забуне, и тзв. Зелени кадар на планини Тари који је окупљао присталице убијеног Миће Рогића односно Радовићеве противнике.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да ли си негде налетео на податак да је Дража знао да ће Немачка да нападне СССР?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(17-02-2019, 06:41 PM)Перун Пише:  Да ли си негде налетео на податак да је Дража знао да ће Немачка да нападне СССР?
Не, а нисам знао ни за тај Зелени кадар на Тари. Баш тако су се звали?
Одговори

(17-02-2019, 05:52 PM)NikolaKG1987 Пише:  Друго питање је какву улогу је имала та муслиманска Зелена гарда у другом рату, такозвана Хускина војска? Јесу ли били званично у саставу устаских формација или су били самостална јединица која је сарађивала са свима редом и са комунистима и са усташама и са Немцима? Поздрав.

Зелени кадар су били дезертери из осовинских формација, вођа им је био учитељ Несад Топчић. Имали су контакте са четницима, и вероватно би, у случају другачијег исхода рата комплетно пришли Дражи. Деловали су углавном у зеничком и тузланском крају.

Хускина милиција није била Зелени кадар. У "НДХ" су имали званичан назив "Домдо пуковнија" (заборавио сам редни број јединице), а када би прешли комунистима били су Унска оперативна група. Хуска је предратни члан КПЈ. И он је имао слабе контакте са четницима, ако се добро сећам, Ђујић то помиње у некој депеши.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(17-02-2019, 07:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(17-02-2019, 06:41 PM)Перун Пише:  Да ли си негде налетео на податак да је Дража знао да ће Немачка да нападне СССР?
Не, а нисам знао ни за тај Зелени кадар на Тари. Баш тако су се звали?

Па ето, сад сам те просветлио. Smile

Било их је доста, можда чак и цела чета. Углавном то су били Рогићеве присталице и, што се каже, прекаљени борци са Вишеградског ратишта.

Шта мислиш ово за Дражу да ли може да буде реална прича?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Сад се сетих да и Аца Милошевић у својим мемоарима помиње да су у јесен 1944., пред повлачење у Босну, дезертери из његових јединица, као и они који се нису одазвали мобилизацији, побегли у шуму и мислим да су се исто тако назвали.

Мада он каже да је то кратко трајало, припретио је да ће колективно казнити њихова села ако се не врате кућама, па су се брзо разишли.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Хвала свима на одговорима. Smile
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним