Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

"Заиста отписани" на јагодинској Палми.
Одговори

Коју литературу препоручујете за балканске ратове?

Горски штаб 310
Одговори

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/39860...no-svo-zlo. Gospodine Samardziću mislim da ste Vi ovaj zločin opisali u nekoj knjizi.
Одговори

Поштовани господине Самарџићу,
Како је погинуо мајор Андрија Весковић? Негде сам прочитао да је погинуо у јуну 1943., али нисам сигуран.
Знате ли шта о четничком команданту Гају Радовићу? Шта је довело до тога да нареди својој јединици да упере пушке ка свом штабу у којем се тада налазио Павле? Наводно је умало дошло до крвопролића.
Одговори

(31-07-2022, 08:58 PM)Ocaus41 Пише:  Коју литературу препоручујете за балканске ратове?

Ћоровића и свакако предратне историчаре.
Од савремених Живојиновића, књига ''Краљ Петар Први''.
Одговори

(08-08-2022, 12:56 AM)Batara Пише:  Поштовани господине Самарџићу,
Како је погинуо мајор Андрија Весковић? Негде сам прочитао да је погинуо у јуну 1943., али нисам сигуран.
Знате ли шта о четничком команданту Гају Радовићу? Шта је довело до тога да нареди својој јединици да упере пушке ка свом штабу у којем се тада налазио Павле? Наводно је умало дошло до крвопролића.

Погинуо је почетком маја 1943, у борби против комуниста, на сектору Сињајеина - Жабљак.
Нисам чуо за тај случај.
Одговори

(06-08-2022, 09:26 PM)Luka Milošev Пише:  https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/39860...no-svo-zlo. Gospodine Samardziću mislim da ste Vi ovaj zločin opisali u nekoj knjizi.

Да, то је онај чувени злочин, што га је описао генерал Лузано, цитирао сам тај опис.
Одговори

(08-08-2022, 04:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(31-07-2022, 08:58 PM)Ocaus41 Пише:  Коју литературу препоручујете за балканске ратове?

Ћоровића и свакако предратне историчаре.
Од савремених Живојиновића, књига ''Краљ Петар Први''.

Милош Јагодић:
"Србија и Стара Србија"
"Односи Срба и Арбанаса у Косовском вилајету 1878-1912"
"Уређење новоослобођених крајева у периоду 1912-1915"
Владимир Ћоровић:
"Наше победе"
Станоје Станојевић:
"Српско - турски рат 1912" (ОВО ОБАВЕЗНО)
Има један сјајан мастер или докторски рад млађег историчара, на жалост не могу да се сетим имена, о Кумановској бици. Мислим да постоји и на њету.
Јаша Томић "Рат у Албанији и око Скадра 1912-1913"
Милић Милићевић "Балкански ратови"
Ето, надам се да је довољно за почетак.  Баја
Без шале, сва ова дела су изванредна и на понос наше историографије.
ПС Александар Животић "Пут у Метохију"
Одговори

(08-08-2022, 05:48 PM)Бенито Пише:  Има један сјајан мастер или докторски рад млађег историчара, на жалост не могу да се сетим имена, о Кумановској бици. Мислим да постоји и на њету.

Да није Срђан Граовац?  Smile
Одговори

(08-08-2022, 09:53 PM)Monarhist Пише:  
(08-08-2022, 05:48 PM)Бенито Пише:  Има један сјајан мастер или докторски рад млађег историчара, на жалост не могу да се сетим имена, о Кумановској бици. Мислим да постоји и на њету.

Да није Срђан Граовац?  Smile

На жалост, не могу да се сетим.
Одговори

(08-08-2022, 04:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(31-07-2022, 08:58 PM)Ocaus41 Пише:  Коју литературу препоручујете за балканске ратове?

Ћоровића и свакако предратне историчаре.
Од савремених Живојиновића, књига ''Краљ Петар Први''.

Др Саво Скоко је такође обрадио Балканске ратове.
Одговори

(08-08-2022, 05:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(08-08-2022, 12:56 AM)Batara Пише:  Поштовани господине Самарџићу,
Како је погинуо мајор Андрија Весковић? Негде сам прочитао да је погинуо у јуну 1943., али нисам сигуран.
Знате ли шта о четничком команданту Гају Радовићу? Шта је довело до тога да нареди својој јединици да упере пушке ка свом штабу у којем се тада налазио Павле? Наводно је умало дошло до крвопролића.

Погинуо је почетком маја 1943, у борби против комуниста, на сектору Сињајеина - Жабљак.
Нисам чуо за тај случај.

Колико сам схватио, избила је нека свађа између Васојевићких четника и колашинских. Ови из Васојевића ушли у град и почели да заводе ред, па се то није свиђело овим Морачанима. Мислим да је повод био убиство неког судије и угледног човјека.У преводу, међуплеменска чарка, карактеристично за Црну Гору. Гаврило Гајо Радовић био командант Прве Колашинске бригаде.
Захваљујем на одговору.
Која је судбина Величка Бојића, и он је убијен у комунистичком упаду, негдје у околини Андријевице. Тада гине и Лека Вујисић, ако се не варам.
Одговори

Ко је преузео команду над Комским корпусом након погибије Величка?
Одговори

Зашто се четници из Куча и Братоножића нису ушествовали у борбама са комунистима јесени 1943.?
Лашић је морао да напусти Беране, а затим и Андријевицу, па се нашао у положају да се суочи са уништењем неколико хиљада својих бораца или да се ослони на Њемце који су држали Подгорицу. Одлучио се за ово друго. Том приликом партизанима се предала италијанска дивизија «Венеција» и дијелови дивизије «Тауринеза». На исти корак се морао одлучити и Војислав Лукачевић.
    Док су се водиле борбе за Колашин, у исто то вријеме у Кучима и Братоножићима су се одмарале добро опремљене четничке бригаде. Командант бригаде капетан Дедић рекао је да није имао никакво наређење за покрет.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним