Оцена Теме:
  • 3 Гласов(а) - 3.67 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Краљ Александар I Карађорђевић
#29

Има ли иђе да оцу није ни отишао на сахрану и да је брата држао у лудници преко 20 година (ослободили га мрски Немци)?

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори
#30

Оцу није отишао на сахрану јер је био на операцији слепог црева у Паризу, а за брата нема одговорност од 09. октобра 1934. године.

(12-03-2015, 02:35 PM)Павле Пише:  Постоји ли нека слика Краља Александра са круном Краља Петра?
Он се никада није сликао са круном?
Петар Други има ону слику када стоји поред круне. Зашто наследници Краља Петра Првог нису стављали круну на главу?
Ставио је Петар II 28. марта 1941. године
[Слика: miropomazanje-vladara-17.jpg]
Одговори
#31

Цитат:Краљ Александар I Карађорђевић – заблуде и чињенице
6. август 2015.

Од монархофашистичког диктатора, како је окарактерисан у послератном добу, прешао је пут великосрпског хегемона, до велеиздајника националних интереса и највећег српског усуда прошлог века. Несрећа је вешто манипулисала чињеницама, те од сваког сегмента живота југословенског краља створила енигму.

Краљ Александар је био фашистички диктатор
Комунисти су настојали приказати краља Александра Карађорђевића као следбеника фашизма, како би га лакше ускладили у шаблон ,,народног непријатеља“ – њиховог противника. Истина јесте да је забрањен рад Комунистичкој партији Југославије, управо за време његове владавине. Међутим, таква одлука није могла бити донета из ставова владара блиских фашизму, пошто је чувена Обзнана донета децембра 1920. године, док су фашистичке снаге преузеле власт тек октобра 1922. године.

Фашистичка Италија била је непријатељски расположена према Краљевини Југославији, обзиром да је она укључила Далмацију у свој састав, упркос савезничком обећању да ће она по окончању Великог рата припасти Италији.

На крају, није могуће заобићи и чињеницу да је управо краљ Александар био прва већа жртва фашизма, јер је убијен 1934. године од стране великобугарских и усташких агената, који су боравили на територији Италије, где им је пружана помоћ и заштита од југословенских власти, које су их тражиле ради суђења.

Краљ Александар је био масон
Нема поузданих података о томе да ли је краљ Александар Карађорђевић био припадник неке ложе слободних зидара. Такви подаци се јављају у делима Зорана Ненезића, својевремено великог мајстора Велике ложе Југославије, па самим тим његове тврдње по овом питању, не можемо узети без резерве.

С друге стране, помиње се да постоје фотографије са постављања камена темељца за споменик Незнаном јунаку на Авали, на којима се види краљ Александар са белим рукавицама. Уколико такви материјали заиста и постоје, не морају нужно означавати припадност масонерији, пошто је познато да су беле рукавице употребљаване у војним и аристократским круговима Европе.

Да ли овде има неке истине, тешко је утврдити.

Југословенство
Намеће се теза да је краљ Александар најодговорнији за стварање државне заједнице Срба, Хрвата и Словенаца, која је првенствено постојала као Краљевина СХС, не би ли касније променила име у Краљевина Југославија. Оно што је још страшнија поставка, а без и једног доказа, јесте да је она створена искључиво из краљеве личне амбиције, да не кажемо хира, жеље да се влада већом територијом.

Југословенска идеја је доста старија и настаје неколико деценија пре самог рођена краља Александра I Карађорђевића! Тешко је пратити њен развој и сасвим немогуће пронаћи време настанка. Верује се да њен зачетак пада негде у средину 19. века, те да је један од првих заговорника исте био и сам владика Петар II Петровић Његош, из чијих писама то можемо видети. Примера ради, писмо упућено Меду Пуцићу (српском књижевнику из Дубровника), садржи и следећу Његошеву изјаву: ,,Ја сам се у почетку нешто надао, но данас видим да је засад југословенство идеална ријеч која само признајем гласно лијепо звучи.“ Као што видимо из цитираног дела, Његоша је југословенска идеја држала за кратко, али је важно уочити да је она присутна и прихваћена у његово време.

Ради стварања јасније слике, једна мала напомена – поменуто Његошево писмо настало је 1849. године, односно четири деценије пре рођења краља Александра Карађорђевића.

Идеја стварања југословенске државе прокламована је више пута као српски државни програм. Први пут је то учињено под владавином кнеза Михаила Обреновића. Нишком декларацијом из децембра 1914. године, Краљевина Србија је поново поставила: ,,ослобођење и уједињење све наше неослобођење браће Срба, Хрвата и Словенаца“, за свој ратни циљ. Тамо је стајало да се све силе стављају ,,у службу велике ствари Српске Државе и Српско-Хрватског и Словеначког Племена.“

Ако је веровати речима угледног историчара Милета Бјелајца, државно руководство Србије није могло знати за одредбе Лондонског уговора из 1915. године, којима је Италији дозвољено територијално проширење на Далмацију, док је Краљевина Србија добила знатна проширења на западни Балкан, односно територије са већинским српским становништвом. Уколико поклонимо поверење овој тврдњи, јасно је да прилика за стварањем јединствене српске државе никада није пропуштена.

У тренутку када је хрватски сепаратизам узео и сувише маха, краљ Александар је био припреман на ампутацију Хрватске, по линији која одговара оној чувеној Карлобаг-Огулин-Карловац-Вировитица. Међутим, хрватски политичари су увидели да немају међународну подршку за остваривање било чега вишег од онога што им је краљ Александар понудио, те је привремено њихов сепаратизам утихнуо.

Ђорђе Карађорђевић
Неоспорно је да се Александар I нашао на престолу, који њему најпре није припадао. На месту престолонаследника све до 1909. године, по праву примогенитуре (прворођеног), које је јемчио и тада важећи Устав, налазио се краљевић Ђорђе Карађорђевић, старији син краља Петра I. Након несрећног догађаја у којем је погоршао здравствено стање свог посилног Колаковића, и тиме индиректно проузроковао његову убрзану смрт (обзиром да је и пре боловао), принц Ђорђе се самостално одлучио на абдикацију, односно одрицање од престола. Да је одлука била лично његова, мада под притиском јавности, видимо и у прогласу краља Петра: ,,Мој Син Краљевић Ђорђе, досадашњи Престолонаследник, нашао се побуђен, да на права и прерогативе Престолонаследника, која је по уставу земаљскоме као мој најстарији син имао, поднесе абдикацију, коју је као своју непоколебљиву вољу објавио.“

Познато је да одлуку о абдикацији, Ђорђе доноси упркос вољи и наговорима свог оца краља Петра.

Оваквом одлуком, Ђорђе је трајно изгубио право престолонаследства. Данас се краљ Александар налази под ударом критика, да је преотео краљевски трон од свог брата. Међутим, јасно је да то није истина. Уколико се принц Ђорђе касније покајао због овакве своје одлуке, ту се ништа није могло учинити, пошто је абдикација неопозив акт – једном одрицање од престола је трајно.

Други о краљу Александру
,,Александар ће заувек живети у сећању свог народа као херојска фигура импозантне величине. Попут Вашингтона и Линколна Југославије – као Вашингтон способан и неустрашив генерал који је ослободио своју земљу од угњетавања; као Линколн мудар вођа и патриота који је завршио у мучеништву.“ – Никола Тесла (Њујорк, 19. октобар 1934)

,,Надамо се да ће Српска православна црква прогласити Краља Александра светитељем-мучеником, као што је то учинила Руска црква са својим царем и царском породицом. И то из истих разлога из којих су то учинили Руси…“ – академик Матија Бећковић

,,Принц Александар је био вољан тако поступити, али су га политичари убедили да су угрожене све слободе српског народа и да треба препустити правди, њиховој правди, да слободно делује…“ – Арчибалд Рајс о Александру I Карађорђевићу у време Солунског процеса.

Аутор: Филип Пејковић
Извор: Српски Академски Круг
Одговори
#32

Прича да су наши велики „пријатељи” Енглези приликом састављања такозваног "Лондонског уговора" пред крај Првог светског рата, саветовали Србе да се задовоље између осталог Босном и Херцеговином и знатним делом приморја, једноставно није тачна!

Најпре због тога што је и сама дефиниција појма ЕНГЛЕЗИ вишеслојна категорија јер знамо да је и Интернационална Лихварска Хидра део тога појма!

„Енглези” су у то време не само понудили него ПОТПИСАЛИ давање Дарданела и пролаза у Медитеран Русији док су У ИСТО ВРЕМЕ, неки други „Енглези” организовали Октобарску Револуцију у подрумима Морган банке на Вол Стриту!

Наравно, после завршетка Великог Рата ти исти „Енглези” су се правили Енглези што се Дараданела тиче и СССР, па ни данашња Русија, још увек не могу без питања у Медитеран преко Црног Мора!

„Енглези” су се клели у вечито пријатељство са својом савезницом Русијом па и породичне везе ДВА РОЂАКА, који су чак личили један на другог, Руског Цара и енглеског Краља!

Међутим!

Кад је избила Октобарска Револуција „Енглези” су

М О Р А Л И

да ОДБИЈУ ЗВАНИЧНО ПОНУЂЕНО ГОСТОПРИМСТВО И СПАС ЦАРСКОЈ ПОРОДИЦИ зато што су им неки други „Енглези” запретили тоталним колапсом енглеских вредносних папира и целокупне привреде!

Зато су ти исти „Енглези” морали да ћуте и да се јопет праве Енглези све док Царска Породица није РИТУАЛНО УБИЈЕНА

„Енглези” су се такође правили Енглези за цело време суђења, моралног и на крају ФИЗИЧКОГ РИТУАЛНОГ УБИСТВА ЊИХОВОГ САВЕЗНИКА, СРБСКОГ МУЧЕНИКА ЂЕНЕРАЛА ДРАЖЕ, НА ИСТИ ДАН КАД ЈЕ УБИЈЕНА СВЕТА ЦАРСКА ПОРОДИЦА!!!

„Енглези” су се такође заклињали са руком на срцу, да неће дозволити да се антикомунистичке јединице Србских Добровољаца предају Титу у Аустрији, закључали су их у теретне вагоне и са ИСТОМ ТОМ РУКОМ ДАЛИ СУ ЗНАК ТИТОВИМ ЏЕЛАТИМА ДА ЗАУЗМУ КОМПОЗИЦИЈУ И УПУТЕ ЈЕ КА ЈУГОСЛАВИЈИ, КА СТРАТИШТУ!

„Енглези”...комуна и данашња жута и жућкаста крипто-комуна, исто је то друштванце!

ТАКОЂЕ НЕ ТРЕБА ЗАБОРАВИТИ ДА СУ „ЕНГЛЕЗИ” ПРЕД КРАЈ ВЕЛИКОГ РАТА ДО ПОСЛЕДЊЕГ МОМЕНТА ОКЛЕВАЛИ ИЗМЕЂУ:

1.
РЕСТАУРАЦИЈЕ АУСТРИЈЕ
(Цар Карло је већ био устоличен) И ХРВАТСКЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ У ОКВИРУ ТЕ АУСТРИЈЕ (погледај Трумбићеву Шугославију)

и

2.
СРБСКЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ, УКОЛИКО ОНА НЕ БИ БИЛА ПРО-РУСКА!

Међутим!

Масони са наше стране успели су да превагну, Русија је била уништена а Карађорђевићи су, као про-руски орјентисани, нарочито Регент Александар као руски ђак и Официр, били категорички против било каквог приближавања са јудео-бољшевичким СССР-ом!

С друге стране „Енглези” су на исти начин страховали од њемачког продора ка Медитерану као и од руског па је аустријска варијаната и њемчурска, „хрватска” Шугославија отпала!

ТАКО ЈЕ У ПОСЛЕДЊЕМ ТРЕНУТКУ КОНСТИТУИСАНА СРБСКА КРАЉЕВИНА СХС И КАСНИЈЕ ЈУГОСЛАВИЈА!

КРАЉ ЈЕ ТУ ОДЛИЧНО ОДИГРАО А ФАКТОР ПРО-ЈУГОСЛОВЕНСКОГ ЗАЊЕСЕЊАШТВА, КАО ОДРАЗ ПАН-СЛОВЕНСКОГ ИГРАЧКЕ-ПРОЈЕКТА ЦАРСКЕ РУСИЈЕ, НЕ ТРЕБА ЗАНЕМАРИВАТИ!


Да додамо:

ДА ЈЕ КОЈИМ СЛУЧАЈЕМ ПРЕВАГНУЛА ВАРИЈАНАТА РЕСТАУРАЦИЈЕ АУСТРИЈЕ, ИМАЛИ БИСМО „ХРВАТСКУ” ШУГОСЛАВИЈУ ДО ЗЕМУНА А СРБИЈА НИКАД НЕ БИ ПРЕШЛА НИ ДРИНУ НИ САВУ БЕЗ ОБЗИРА НА ОБЕЋАЊА РАЗНИХ „ЕНГЛЕЗА”, како то србска наива замишља!

ТИТОВА ШУГОСЛАВИЈА ЈЕ БИЛА РЕСТАУРАЦИЈА АУСТРО-УГАРСКЕ, ТАЧНО ТАКО!!!

ЈУГОСЛАВИЈА КРАЉА АЛЕКСАНДРА И СФР ШУГОСЛАВИЈА ЈОСИПА АМБРОЗА СУ ЈЕДНА ДРУГОЈ СУПРОТНОСТ!!!

ТЕ ДВЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ СУ КАО ДВА ВОЗА КОЈА ЈУРЕ НА ДВА РАЗЛИЧИТА КОЛОСЕКА У

С У П Р О Т Н И М

ПРАВЦИМА!


А кад две композиције јуре у супротним правцима, оне се срећу-мимоилзе, само у једној јединој тачци у делићу секунде!

За две ЈУГОСЛАВИЈЕ тај делић секунде је било њихово ИМЕ

Ј У Г О С Л А В И Ј А !

СВЕ
остало је било различито!

ЗАПАМТИ ТО СРБИНЕ, ЈЕДНОМ ЗА СВАГДА!

ДА ПРИВЕДЕМО КРАЈУ И ЗАКЉУЧИМО:

1.
НИЈЕ ТАЧНО ДА ЈЕ ПРВА ЈУГОСЛАВИЈЕ „СТВОРЕНА НА РАЧУН ИНТЕРЕСА СРБСКЕ НАЦИЈЕ”!!!

2.
„ИНТЕРЕСИ СРБСКЕ НАЦИЈЕ” У ТОМ МОМЕНТУ СУ НАЛАГАЛИ ДА СЕ ОД ДВА ЗЛА-РЕСТАУРАЦИЈЕ АУСТРИЈЕ СА „ХРВАТСКОМ” ЈУГОСЛАВИЈОМ


или

СТВАРАЊА СРБСКЕ КАРЉЕВИНЕ СХС,

ИЗАБЕРЕ БОЉЕ А НЕ ГОРЕ ЗЛО!!!


3.
ДА ЈЕ КРАЉ АЛЕКСАНДАР ПРОПУСТИО ТАЈ МОМЕНТУМ, „ЕНГЛЕЗИ”, ТО ЈЕСТ ОНИ КОЈИ СТОЈЕ ИЗА ЊИХ, БИ ФОРМИРАЛИ „ХРВАТСКУ” ЈУГОСЛАВИЈУ И СРБИЈА

Н И К А Д

НЕ БИ ПРЕШЛА НИ ДРИНУ НИ ДУНАВ НИ САВУ!!!


Дакле у то време алтернатива стварању СХС Краљевине била је једино МАЛА СРБИЈА КАО БЕОГРАДСКИ ПАШАЛУК!

Добро, да кажемо као Хришћанин да величина није ни важна, важно је живети у смиренију и бити задовољан с'оним што је Бог дао!

АЛИ ШТА ЋЕМО СА МИЛИОНИМА СРБА ПРЕКО ДУНАВА, САВЕ И ДРИНЕ?!

ДА ИХ ОСТАВИМО ЊИХОВОЈ СУДБИНИ КАО ШТО СУ РАДИЛИ ОБРЕНОВИЋИ
(Које сад комуњаре призивају јер знају да их нема!)?!!!

ЈЕДНО ЈЕ АНАЛИЗИРАЊЕ ИСТОРИЈЕ КРОЗ ДОКУМЕНТА

П О С Л Е

НЕКОЛИКО ДЕЦЕНИЈА ИЛИ ВЕКОВА, А ДРУГО СПОСОБНОСТ ДА СЕ, УЗ ПОМОЋ РЕЛЕВАНТНИХ ИНФОРМАЦИЈА, АНАЛИТИЧАР СТАВИ У ОДРЕЂЕНИ ВРЕМЕНСКИ ПЕРИОД И ДА ПОКУША ДА СХВАТИ ДА СЕ ЖИВОТНО ВАЖНЕ ОДЛУКЕ ЗА НАЦИЈУ МОРАЈУ ДОНОСИТИ У СКЛАДУ СА ВРЕМЕНОМ У КОМЕ ЖИВИМО!

ПОСЛЕ БИТКЕ СВИ СМО ЂЕНЕРАЛИ!

ПРОСВЕТАР, раб Божји и раденик на трудном воздвиженију Часног Крста и срушеног Стлпа Рашко-Сербскјаго.
СРБИН ИМА ПУТИНА ЗА БРАТА,
А ПУТИН ЈЕ ТАТА ОД САРМАТА,
ОД ЛОВЋЕНА ДО УРАЛА,
СВЕ СУ СТРАЖЕ ОД КИНЖАЛА,
ГРАДИЋЕМО НОВИ СЕВАСТОПОЉ,
ШТИТИЋЕ НАС БУЛАВА И ТОПОЉ!
Одговори
#33

Ја више не могу да похватам дал су за све криви Енглези или Јевреји или Немци, Масони, Илуминати, Ционисти, Католици, Муслимани, Комунисти...губим се лагано у свим тим теоријама око свега.
Одговори
#34

У држави Краља Александра су ратни војни инвалиди и хероји чистили ципеле

[Слика: 2u9q0q8.jpg]

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори
#35

[Слика: citat-ks-04.jpg]

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори
#36

(12-08-2015, 11:51 AM)Громовник Пише:  У држави Краља Александра су ратни војни инвалиди и хероји чистили ципеле

[Слика: 18673-2.jpg]

Гроковниче, није ред да налепиш цитат а да не ставиш и потпис!

Паметном доста!

ПРОСВЕТАР, раб Божји и раденик на трудном воздвиженију Часног Крста и срушеног Стлпа Рашко-Сербскјаго.
СРБИН ИМА ПУТИНА ЗА БРАТА,
А ПУТИН ЈЕ ТАТА ОД САРМАТА,
ОД ЛОВЋЕНА ДО УРАЛА,
СВЕ СУ СТРАЖЕ ОД КИНЖАЛА,
ГРАДИЋЕМО НОВИ СЕВАСТОПОЉ,
ШТИТИЋЕ НАС БУЛАВА И ТОПОЉ!
Одговори
#37

Одговори
#38

(07-10-2014, 09:31 PM)Кент Пише:  
(07-10-2014, 09:28 PM)херцеговац Пише:  Ујединитељ?

Оно јест' ујединио крвате, Словенце, наше у ЈУГОСЛАВИЈУ!

Истина. Од Светог цара Николаја II такву поруку краљ Александар II није добио. Одакле му уопште идеја о југословенству ?

Rećiću vam ja odakle njemu,ali i celom srpskom rodu o toj Jugoslaviji.
1844.godina stvoren je dokument koji se zvao Načertanije,njega je napisao Ilija Garašanin,i u tom dokumentu piše da bi bilo poželjno,čak i da Srbi trebaju da naprave zajedničku državu južnih slavena,tj. državu Srba,Hrvata i BUGARA !
To je Srbe kopkalo jako duko,medjutim nakon smrti Ilije Garašanina,taj plan nije niko nasledio,niti ga je javno promovisao,međutim,u Prvom svetskom ratu SAD odlučuje da bi za Srbe bilo najbolje ujediniti se sa Hrvatima i Slovencima,i onda Nikola Pašić pita u Francuskoj da li to mora,oni kađu morate se ujediniti,nagovorili Amerikanci i Britanci Francuze da ubede Aleksandra o ideji Jugoslavije,to se njemu,kao i ostatku Srpskog roda svidelo,tada se nije znalo ko su Hrvati,mislilo se da su oni bili za Austro-Ugare isto što i Srbi za Osmanlije,međutim,oni su bili KATOLICU ,naviknuti da žive kospodski,kao Austro-Ugarski konjušari,oni su kao i Nemci mislili da su Srbi SVINJE i da je srpski i jugoslovenski budući kralj Aleksandar isto svinja kao i njegov rod,mrzeli su njega i nas Srbi (međutim bilo je pojedinaca koji su voleli Aleksandra i Srbe)oni su 1918. godine nagovarali Srbe i Amerikance da moraju da se ujedine sa Srbijom,ZAŠTO ? E pa zato što bi Slavonija i polovina dalmacije pripale Srbiji,odtatak(severni deo) Dalmacije Italiji,Istra isto italiji,Slovenija Austriji,a ostatak,bi ili bio ne zavisan ili bi ga delile Italija i Mađarska,to njima nije bilo povoljno.
Dakle,da rezimiramo,nije Aleksandar kriv za tu ideju,već Ilija Garašanin,Aleksandar je kriv što je podržao tu ideju,ali ne možemo ga kriviti za sve,jer smo mi,Srbi,podržali tu ideju zajedno sa njim,da smo se pobunili,verovastno bi on,kao Srpski vladar ,odlučio da njegov narod neće ujedinjenje sa Hrvatima,i rekao bi,ovo su naše teritorije obećane još 1915.god,a Hrvati nek imaju svoju državu ili nek budu i dalje Ugarski(Mađarski) konjušari,tako da svi imamo delimičnu krivicu za to ujedinjenje.

(05-12-2014, 07:34 AM)Владимир Петровић Пише:  Да је поживео још мало, Краљ би ту грешку, у којој је учествовала и тадашња влада и скупштина, исправио и по плану Јована Цвијића омеђио Краљевину Србију, али га је мучки атентат у Марсеју спречио.

E baš da je preživeo taj atentat,on bi u besu uništio tu Jugoslaviju,uzeo bi granice obećane Srbiji 1915.god. ,da bude lakše uzeo bi ovo sa slike,crvena isprekidana linija koja ide preko zelene teritorije (Savska banovina) i preko žute teritorije (Primorske banovine).

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...as.svg.png

E,to bi bila ta Srbija koju su na obećali i koju smo zaslužili !

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори
#39

(07-09-2015, 06:50 PM)ПРОСВЕТАР Пише:  Гроковниче, није ред да налепиш цитат а да не ставиш и потпис!

То није цитат, то је чињеница, да су војни инвалиди протествовали не једном испред двора, тражећи своја права, која наравно нису добили...

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори
#40

RAZBIJENA JE NAJVEĆA SRPSKA ZABLUDA: "Čuvajte mi Jugoslaviju" srpski kralj NIKADA nije IZGOVORIO na samrti!

http://www.telegraf.rs/vesti/politika/14...foto-video

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори
#41
Photo 

[Слика: attachment.php?attachmentid=424507&d=1485185770]

1933 година, мјесто Слуњ на Кордуну.
Одговори
#42

(07-10-2014, 09:31 PM)Кент Пише:  
(07-10-2014, 09:28 PM)херцеговац Пише:  Ујединитељ?

Оно јест' ујединио крвате, Словенце, наше у ЈУГОСЛАВИЈУ!

Истина. Од Светог цара Николаја II такву поруку краљ Александар I није добио. Одакле му уопште идеја о југословенству ?

(23-08-2016, 04:43 PM)Andrejevic Пише:  
(07-10-2014, 09:31 PM)Кент Пише:  
(07-10-2014, 09:28 PM)херцеговац Пише:  Ујединитељ?

Оно јест' ујединио крвате, Словенце, наше у ЈУГОСЛАВИЈУ!

Истина. Од Светог цара Николаја II такву поруку краљ Александар II није добио. Одакле му уопште идеја о југословенству ?

Rećiću vam ja odakle njemu,ali i celom srpskom rodu o toj Jugoslaviji.
1844.godina stvoren je dokument koji se zvao Načertanije,njega je napisao Ilija Garašanin,i u tom dokumentu piše da bi bilo poželjno,čak i da Srbi trebaju da naprave zajedničku državu južnih slavena,tj. državu Srba,Hrvata i BUGARA !
To je Srbe kopkalo jako duko,medjutim nakon smrti Ilije Garašanina,taj plan nije niko nasledio,niti ga je javno promovisao,međutim,u Prvom svetskom ratu SAD odlučuje da bi za Srbe bilo najbolje ujediniti se sa Hrvatima i Slovencima,i onda Nikola Pašić pita u Francuskoj da li to mora,oni kađu morate se ujediniti,nagovorili Amerikanci i Britanci Francuze da ubede Aleksandra o ideji Jugoslavije,to se njemu,kao i ostatku Srpskog roda svidelo,tada se nije znalo ko su Hrvati,mislilo se da su oni bili za Austro-Ugare isto što i Srbi za Osmanlije,međutim,oni su bili KATOLICU ,naviknuti da žive kospodski,kao Austro-Ugarski konjušari,oni su kao i Nemci mislili da su Srbi SVINJE i da je srpski i jugoslovenski budući kralj Aleksandar isto svinja kao i njegov rod,mrzeli su njega i nas Srbi (međutim bilo je pojedinaca koji su voleli Aleksandra i Srbe)oni su 1918. godine nagovarali Srbe i Amerikance da moraju da se ujedine sa Srbijom,ZAŠTO ? E pa zato što bi Slavonija i polovina dalmacije pripale Srbiji,odtatak(severni deo) Dalmacije Italiji,Istra isto italiji,Slovenija Austriji,a ostatak,bi ili bio ne zavisan ili bi ga delile Italija i Mađarska,to njima nije bilo povoljno.
Dakle,da rezimiramo,nije Aleksandar kriv za tu ideju,već Ilija Garašanin,Aleksandar je kriv što je podržao tu ideju,ali ne možemo ga kriviti za sve,jer smo mi,Srbi,podržali tu ideju zajedno sa njim,da smo se pobunili,verovastno bi on,kao Srpski vladar ,odlučio da njegov narod neće ujedinjenje sa Hrvatima,i rekao bi,ovo su naše teritorije obećane još 1915.god,a Hrvati nek imaju svoju državu ili nek budu i dalje Ugarski(Mađarski) konjušari,tako da svi imamo delimičnu krivicu za to ujedinjenje.

(05-12-2014, 07:34 AM)Владимир Петровић Пише:  Да је поживео још мало, Краљ би ту грешку, у којој је учествовала и тадашња влада и скупштина, исправио и по плану Јована Цвијића омеђио Краљевину Србију, али га је мучки атентат у Марсеју спречио.

E baš da je preživeo taj atentat,on bi u besu uništio tu Jugoslaviju,uzeo bi granice obećane Srbiji 1915.god. ,da bude lakše uzeo bi ovo sa slike,crvena isprekidana linija koja ide preko zelene teritorije (Savska banovina) i preko žute teritorije (Primorske banovine).

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...as.svg.png

E,to bi bila ta Srbija koju su na obećali i koju smo zaslužili !

SAD je faktički ušla u Veliki rat 1918. tako da cela priča pada u vodu.
Zvanični ratni ciljevi Srbije su od objave rta 1914. bila stvaranje Jugoslavije
Od prve naredbe tadašenjg Regenta Aleksandra Karađorđevića, pa do ratifikacije Jugoslavije kao ratnog cilja ( "Niška deklaracija" ).
Pa i dok se SAD razmišljala o ulasku u Rat Nikola Pašić je sa nekim Jugoslovenkim klubom potpisao "Krfsku deklaraciju".
Istina predsednik SAD mason Vilson ( prijatelj s "brtom" Pupinom" ) je na međunarodnom planu ustoličio Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним