Поруке: 3,914
Теме: 103
Придружен: May 2017
Ветерани: Нећемо празник, за патриотску власт нисмо ни број
у Друштво 26. октобра 2017. 0
Београд – Оне који су се, својом вољом или против ње, одазвали војним позивима и отишли у те ратове, друштво данас препознаје као људе с маргине. Међу њима је буру изазвала иницијатива министра одбране Александра Вулина да се 4. децембар прогласи за Дан ратника, празник посвећен палим и преживелим учесницима ратова, од оних у 19. веку, па до 90-их.
Док Војни синдикат подржава иницијативу, ратни ветерани поручују да им уместо празника треба Закон који годинама траже.
Деведесетих је на Косову ратовао за Србију и ако прође иницијатива министра одбране Александра Вулина – 4. децембар требало би да слави као свој – Дан ратника. Требало би, али неће. Јер осталих 355 дана у години живи на трулом воћу и поврћу које у супермаркетима више није за продају. Отуд стид пред камером. За државу нисмо чак ни број, кажу ратни ветерани.
Држава никада није утврдила тачан број погинулих у ратовима 90-их, али ни тачан број ратних ветерана којих је, уместо на приступницама борачких удружења, све више на умрлицама.
Преживели кажу да никада нису били пониженији него сада. Од власти која себе, подсећају, назива патриотском очекивали су, кажу, много више. Зато им не треба пазник, већ Закон о ратним ветеранима.
„Ово су све људи који су чекали тај фамозни закон који је господин Александар Вулин обећао. Они су, нажалост, умрли од најгорих болести. Погледајте ове људе, годиште 1976, 1979, 1970 – учесник два рата, види Срђана, човек 1970. годиште био је на КиМ, ево нашег Ненада… Господин Вулин је свима њима обећао Закон, они то нису сачекали. Ми смо ову државу бранили, ми смо ову државу створили, да није било нас не би било ни ове државе, не би било ни министра Вулина“, наводи Миле Милошевић, председник Српских ратних ветерана.
И, ето посла за министра задуженог за борачка питања. Већ чека предлог о закону, кад стиже и други о Дану ратника. Оба потписује исти човек – Александар Вулин.
„Добио сам иницијативу од Министарства одбране и не бих ја давао своје мишљење сада, јер постоји одбор који расправља о томе. Видећемо који ће то дан бити, о томе ће одлучити одбор, а јавност ће бити благовремено обавештена“, каже Зоран Ђорђевић, министар за борачка и социјална питања.
„Доста смо се по туђој вољи стидели наших јунака“, образлаже свој предлог министар Вулин. Не мисли министар на оне који су учествовали у ратовима, већ на ратне протагонисте, мишљења је историчар Миливој Бешлин.
„Предлог министра Вулина је у функцији даље рехабилитације 90-их година, рехабилитације свега онога што су биле вредности националистичке идеологиије и ратне политике чији су протагонисти и даље на власти. Дакле, они тиме рехабилитују властиту политику из 90-их година, које очито немају намеру да се одрекну“, наводи Миливој Бешлин, историчар.
Сете их се пред изборе, у Београду им и смањен попуст на инфостан
Ветерана се власт сети сваки пут пред изборе. Раковичким ветеранима 2013. писао је Синиша Мали, пре него што ће постати градоначелник. Тада им је обећао нове олакшице и централно спомен обележје, чим се, како је навео, стабилизују градске финансије. Четири године касније, Град је олакшао само себи – попуст на Инфостан од 50% који су ветерани имали смањио је на 30%.
Маја Николић / Н1
Вучић је схватио да датум није довољан па ће уместо материјалне помоћи српским ветреанима дати неки Музеј Српске војке у Нишу.