Власт крије расуло у војсци!
Председник Владе Србије Александар Вучић најавио је да ће држава ускоро ојачати транспортно ваздухопловство куповином хеликоптера Ми-17 или нешто модернијег Ми-171, а већ на наредној седници, 16. априла, Влада ће донети одлуку о финансирању резервних делова за комплетну ловачку авијацију.
Ове оптимистичке вести премијер је изнео на Ускрс, 12. априла, кад је на аеродрому у Батајници, заједно за војним врхом, посетио 204. ваздухопловну и 250. ракетну бригаду Војске Србије. Новинарима није промакло да су на батајничком аеродрому били окупљени главни актери чија се имена наводе у недавно објављеном извештају војне комисије о трагедији војног хеликоптера, кад је 13. марта живот изгубило седам особа.
Били су ту и министар одбране Братислав Гашић, начелник генералштаба Љубиша Диковић, командант ваздухопловства и противваздухопловне одбране генерал-мајор Ранко Живак и командант 204. ваздухопловне бригаде бригадни генерал Предраг Бандић.
„Данас ја одговарам на питања. Генерале ћете моћи да питате све што пожелите следеће недеље, али не и данас“, ауторитативан је био премијер.
Мук генерала
Не само што су сви официри ћутали као заливени, већ се из њиховог међусобног односа могло закључити да су тачне све оне незваничне приче о лошим међусобним односима између Диковића и Гашића, али и између начелника Генералштаба и генерала Бандића и Живака, који су кулиминирали после трагедије.
Осим што је без одговора остало питање ко сноси одговорност за гомилу утврђених процедуралних пропуста, пад хеликоптера је поново скренуо пажњу на лоше стање српске авијације и војске генерално.
Гостујући на РТС-у крајем прошле недеље, војни коментатор Мирослав Лазански устврдио је да после трагедије пилоти Војске Србије одбијају да лете и да нису летели неколико дана, те да је српско небо практично небрањено.
На питање да ли су авиони летели, Вучић је одговорио да не зна.
„Не знам да ли су полетали од среде. Да ли је било потребе? Ако није било потребе – нису летели. Да је било потребе, летели би и летеће увек за све оне који мисле да могу да угрожавају суверенитет Србије“, поручио је премијер.
Он је уверавао да ће упркос удесу војног хеликоптера војска наставити да обавља своје задатке и помагати грађанима у складу с Уставом и законом, као и „да ће бити људи спремних да издају налоге и наређења у тим случајевима“.
„Оно што сам хтео народу да кажем, пошто то занима народ, јесте да то неће значити да нико више не сме да полети и да више нико неће да заштити наше небо“, додао је он.
Ембарго на летове
Претходно је Генералштаб ВС издао саопштење у коме је демантовао тврдње Лазанског о одбијању пилота да лете и небрањеном небу, те поручио да „у систему противваздухопловне одбране стално дежура пара ловачких авиона“.
Лазански, међутим, остаје при својој тврдњи да не лете ни авиони, ни хеликоптери.
„Због процедуралних разлога командант 204. авио-бригаде увео је забрану летења, све док се за летелице и пилоте не обезбеди оно што је прописима и процедурама и предвиђено. Све оно што је годинама тражено, а није обезбеђено. А све је тражено тачно по списку, и сви су ти захтеви пилота склањани у страну. Нема гума за мигове, па после нема ни акумулатора за мигове. Мора ли Владимир Путин да нам донира акумулаторе“, упитао се Лазански у ауторском тексту у „Политици“.
Новца одједном има
Према премијеровим речима, за набавку потребних летелица највећим делом већ је издвојен новац, а ради се о 400 плус 200 милиона динара.
„Циљ нам је да имамо сва четири Мига 29 и Миг 21 у најбољем стању, да до краја 2016. имамо четири једноседа и два двоседа. За све ово, осим последњег, издвојили смо новац или ће он бити издвојен у четвртак на седници Владе „, рекао је Вучић.
Као пример да је његова оцена стања у српској авијацији тачна, Лазански тврди да је „пре неки дан преко земље Србије пролетео непознати авион који се није одазивао позивима из контроле летења“.
Мигови Војске Србије нису узлетели.
Телевизори пречи од кацига
Мирослав Лазански сматра да су резови у систему одбране хитно потребни.
„Пилоти хеликоптера ХТ 40 и ХТ 48 годинама немају кациге, адекватне појасеве за везивање, немају потребан број магнетофона и магнетофонских трака. Али ту су ЛЕД телевизори и процедуре“, наводи Лазански, износећи податак да су за потребе Генералштаба купљена чак 73 велика ЛЕД телевизора, док мигови 29 и 21 нису могли да полете због недостатка резервних делова.
Калкулација животима
Премијер је потврдио да је током посете аеродрому у Батајници иза затворених врата с војним врхом разговарао и о удесу војног хеликоптера, а онда уверавао новинаре како је у бившој Југославији унапред било укалкулисан губитак људских живота због трагедија који се у војсци дешавају.
„Мислим да је унапред било урачунато да целу чету изгубите, што на гађањима, што на другим активностима. У војсци на такве ствари морате да рачунате“, рекао је премијер.
Ј. Арсеновић
Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.