Оцена Теме:
  • 2 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Македонија
#57

Нису.Турци су им највећи проблем. И једне и друге највише демотивише географија.У случају неког инцидента не би знали где прво да крену. А та нетрпељивост према Србима са говорном маном је велика у северној Грчкој не верујем баш да је и у самој Атини

Вероватно због тамо има доста Албанаца

Али занимљиво да тамо има идентификовани Влашци?
Одговори
#58

ПРОВОКАЦИЈА ИЗ ГРЧКЕ: МK подељена на 4 дела — грчки, српски, бугарски и албански
19:40 22.01.2018. 6 коментара
Дели на Вајберу
Грчки недељник „Елефтери ОРА“, близак Грчкој православној цркви и десничарским екстремистама, објавио је у најновијем броју, од 21. јануара, мапу Македоније подељене између Албаније, Грчке, Србије и Бугарске, пренео је портал „Антипрес“ на албанском језику.

Према објављеној мапи, Република Македонија је подељена на четири дела, с тим што је, како примећује портал „Антипрес“, најмањи део предвиђен да припадне Албанији, а највећи Грчкој.



Нешто мање него Грчкој предвиђено је да припадне Србији, а мање од тога добила би Бугарска.

„Објављивање такве мапе уз идеју о подели Македоније док се воде разговори о новом имену грчко-словенске Македоније, што је услов за њено чланство у НАТО-у и дугоочекиваног састанка Заева и Ципраса представља озбиљну провокацију за мир на Балкану. Надамо се да је ово шала или невоља као последица хладне и тешке економије Грчке“, наводи портал „Антипрес“.

Сусрет премијера Грчке и Македоније, Алексиса Ципраса и Зорана Заева, најављен је током економског Форума у Давосу од 23. до 26. јануара.

А у Солуну су, иначе, јуче одржане демонстрације које су, према полицијским проценама, окупиле више од 100 хиљада људи који се противе употреби речи „Македонија“ у било каквом решењу спора између Атине и Скопља око имена те бивше југословенске републике.

Иначе, грчки медији најавили су данас да ће у наредних десетак дана међународни представник у овим преговорима Метју Нимец посетити Атину и Скопље у вези са решењем овог спора.
Одговори
#59

ЗАЕВ: Имамо обећање, кад „средимо“ име чланство у НАТО

Беч -- Македонски премијер Зоран Заев изразио уверење да је могуће решити спор са Грчком око имена Македоније до НАТО самита у јулу.

Заев је, у изјави ОРФ-у, казао да су преговори око решавања спора, који су одржани у Бечу, добро почели. Према његовим речима, специјални изасланик УН Метју Нимић представио је на том састанку нове идеје.

Дошло је до првог приближавања ставова и тај процес мора бити настављен“, нагласио је Заев.

Грчка, како је објаснио, има проблем са именом, додајући да у седам тачака за решење проблема, које су предложене, нема идентитета.

„Идентитет је лично питање и не може га променити никакав споразум, нити референдум. Морамо решити питање имена излазећи у сусрет захтевима Грчке, али истовремено уз поштовање нашег достојанства“, поручио је Заев.

Он је уверен да се преговори могу завршити с позитивним исходом до Самита НАТО у јулу. „Имамо обећање да ће чланице НАТО аутоматски, чим саопштимо да смо нашли решење, започети ратификацију споразума о приступању“, објаснио је Заев.
Одговори
#60

Како пролазе шиптарски плаћеници у Македонији.


Pretučen osnivač zajednice pravoslavnih Albanaca
M. Stančić | 06. mart 2018.

Branislav Sinadinovski, osnivač samoproglašene Verske zajednice pravoslavnih Albanaca u Makedoniji, pretučen je u ponedeljak ispred svog stana u skopskom naselju Aerodrom, potvrđeno je iz MUP-a.

Sinadinovskog su dvojica nepoznatih batinaši presreli i besomučno pretukli ispred njegovog stana oko 14.30 časova, kada je slučaj prijavljen policijskoj stanici u skopskom naselju Aerodrom.

Iz MUP-a Makedonije je potvrđeno da se istražuju okolnosti incidenta, ali nisu saopšteni detalji niti eventualni motivi fizičkog napada na Sinadinovskog.

On je u poslednjih nekoliko godina ušao u žižu makedonske javnosti „otkrivanjem“ inoviranog etničkog porekla deklarisanjem da je Albanac i osnivanjem i registrovanjem Verske zajednice pravoslavnih Albanaca u ovoj zemlji. Sinadinovski potiče iz Beličice u oblasti Gornja Reka, iznad Mavrova na zapadu Makedoniju.

Objavio je i kontroverznu knjigu „Pravoslavni Albanci u Republici Makedoniji“ koja je preštampana kao delo državnog univerziteta Albanaca u Tetovu. U toj knjizi, između ostalog, Sinadinovski navodi da u oblasti Gornje Reke na zapadu makedonije živi oko 70.000 pravoslavnih „asimilacijom“ otuđenih Albanaca.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300....h-Albanaca

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори
#61

Македонци: “Ми смо прави стари Срби…“
13. марта 2018.



Његовом величанству Господару МИЛАНУ ОБРЕНОВИЋУ, ЧЕТВРТОМ Господару
Ми смо прави стари Срби и као Срби желимо да будемо с нашом браћом србима. Комитет Бугарски хоће да нас силом побугари. Молимо Тебе Господару. Молимо и Руског цара Александра, гледајте да ми као прави Срби не останемо пред силом Бугари, но да будемо твоји па да се придружимо нашој браћи Србима, наша је стара граница српска граница, Бакрно Гувно, које ми зовемо Побијен Камик, не само ми но цели Санџак софијски је овејани Србин и сви су готови да ово исто кажу, а ако и који буду упитани само не смеду, јер чорбаџије и комитетлије, ако се дозна одмах батинају и хапсе. Ми сад патимо горе од њих него што смо патили од Турака. Код губернатора софијског, господина Алабина, неможемо да предамо тужбу никако, те овако њему да се пожалимо. Ту је комитет Бугарски. Ту су њихови жандари, па чим нас виде и сазнају шта хоћемо, одмах нас бију и терају у апс. Не дај да нас Господару овако муче Бугари и да нас силом Бугаре кад нисмо Бугари, МИ СМО СРБИ … и са србима хоћемо да живимо и да умремо.

​15.маја село Житен, Санџак Софијски, Покорни сеђани :
Михо Божилов, Кмет, Вато Најданов, Веселин Тодоров, Минко Цветин, Ташко Црнин, Донко Кочин, Влчко Младенова, Сокол Лазаров, Гроздан Ленков, Тодор Ђошин, Тоше Бонин, Петар Стончин, Захарин Веселинов, Вучо Златков, Тото Златков, Танцо Младенов, Стојко Младенов, Васиљ Младенов, Ћора Игнатов, Богдан Цветин, Андон Цветин, Миленко Колин, Кола Вучов, Венко Митов, Пижо Бонин.

Српска књижевна задруга “Србија ” 1878 документа : Београд 1978, страна 335, 336.










Бугари су преко ВМРО-а (финансираног од стране Енглеза) годинама вршили етничко чишћење и бугаризовање Срба у Македонији. Њихова тежња да преотму србску територију и народ није нестала ни данас. Да се разумемо, ни наша браћа Грци нису седели скрштених руку, али су процес претапања Срба у Грке ипак изводили мало суптилније.

Очигледно им је овај дуг и мукотрпан “посао“ био узалудан јер Албанци све то много брже одрађују. На руку им вероватно иде и чињеница да једном слуђен народ, који је изгубио своје порекло и који више није сигуран ни у фразу коју све тише понавља (Нисмо ми ни Бугари, ни Срби, ни Грци. Ми смо Македонци.) постаје лак плен за дрске и бахате комшије. Изгубљени у времену и одсечени од својих корена препустили су се таласима историје који их све више разбијају. Није онда чудно да по последњим анкетама своје поверење дају на првом месту Турцима 16%, па тек онда Србима 12,2%. За то време Србија, која као да се одавно помирила са чињеницом да непрестано губи свој народ и своју земљу, немо посматра сва та дешавања.

http://www.vidovdan.org/istorija/makedon...tari-srbi/

Па ових ко Коментаришу, поготово ових Бугари, очигледно нису читали Херодотус
Бих занимљиво да се види ИСКРЕНУ И ИСТИНИТУ ГЕНЕТСКУ МАПУ сва та простора!
Тако видиш колико има Српске генетике на просторима, хрватске, босне, македоније, црне горе, албаније, румуније, бугарске и грчке.
Одговори
#62

Вес Мичел: "Македонији отворена врата за чаланство у НАТО-у"
Одговори
#63

МАКЕДОНИЈА НА ПРАГУ НОВИХ СУКОБА: Народ опкољава Собрање

Македонија би до краја ове седмице могла да добије Закон о употреби језика, који албански уводи као други званични језик у употребу у тој држави и то без дебате о више од 35.000 амандмана које је на тај закон поднела најутицајнија опозициона ВМРО-ДПМНЕ. Велики број грађана окупио се испред Собрања како би протестовало због доношења Закона.

У Скопљу опет напето! У Македонији је у току седница Парламента на којој ће се други пут гласати о Закону о двојезичности. Владајућа већина има довољно гласова да закон изгласа, али је спорно 36.000 амандмана које је поднела опозиција, о којима према Пословнику, како тврди владајућа већина, не мора да се расправља. Испред Собрања већ се окупило неколико хиљада људи који узвикују пароле „македонски у Македонији“.

Политиколог из Скопља Бранко Ђорђевски каже да је ситуација веома напета и да ако закон буде изгласан политичке тензије ће и те како порасти. Он напомиње да је ово други пут да се тај закон усваја у Собрању, што значи да према Уставу председник Македоније, који је први пут одбио да потпише закон, сада то мора да учини.
„То значи да ако би тај закон данас био усвојен он би могао да ступи на снагу у року од седам до десет дана, одмах по објављивању у Службеном гласнику“, објашњава Ђорђевски.

Према његовим речима, проблем је што Пословник Скупштине није до краја јасан и у том делу владајућа већина може да нађе рупу, прескочи амандмане и пређе на усвајање закона.

„Према незваничним информацијама, јуче је одржан састанак председника Собрања и шефова посланичких група на којем нису били чланови опозиције и на којем је договорено да се амандмани одбаце уз образложење да Собрање не може да расправља о амандманима којима се оспорава уставност закона, већ да је за то надлежан Уставни суд“, наводи Ђорђевски.

Иван Стоилковић, представник Срба у Парламенту Македоније, у писаној изјави за Спутњик наводи да ће на данашњој седници Собрања владајућа већина покушати на илегалан и шверцерски начин, мимо одговарајуће пословничке процедуре, на силу да усвоји закон о двојезичности који не само што излази ван оквира Устава, него чак и изван оквира најлибералнијих тумачења Охридског споразума и представља само увод ка „тиранској платформи“ и пројектованом федерализму уставно правног поретка.

„Наш партијски став и моје лично мишљење као посланика и председника ДПСМ-а, које сам у више наврата и вербално демонстрирао у јавним наступима и практично кроз гласање против покушаја доношења оваквог неуставног и практично непримењивог закона, јесте да нити ДПСМ, нити ја као посланик не желимо да учествујемо, нити ћемо учествовати у злочину против македонске државе и македонског народа. Наше мишљење нисмо и нећемо променити поводом тзв. закона о двојезичности зато што процењујемо да исти не само што је штетан по политичку стабилност државе, него је у супротности и са елементарним националним интересима српског народа у Македонији“, навео је Стоилковић.
Посланик највеће албанске странке ДУИ Артан Груби поновио је да очекује да ВМРО-ДПМНЕ гласа за закон, јер су заједно са њима и СДСМ-ом коаутори закона и потписници Оквирног споразума.




„Глас ’за‘ закон ће показати ново лице ВМРО-ДПМНЕ. Ово је прва и велика шанса да покажу да ли ће превазићи предрасуде и од архаичне постати конзервативна партија у модерном грађанском смислу. Све друго би било ’груевизам‘“, рекао је он.

С друге стране, главна опозициона странка ВМРО-ДПМНЕ апеловала је на Владу да поштује Пословник о раду Скупштине и упозорава да су закони усвојени на незаконит начин, што је преседан који може да постане правило у будућности.

„ВМРО-ДПМНЕ верује да закон о језицима треба повући и разматрати, оцењујући га као неуставан и неупотребљив, што представља дугорочни ризик“, наводе у свом саопштењу.

У међувремену, пред Собрањем се повећава како број грађана, тако и број полицајаца. У Собрању је тренутно пауза.



Политиколог из Скопља Бранко Ђорђевски каже да је ситуација веома напета и да ако закон буде изгласан политичке тензије ће и те како порасти. Он напомиње да је ово други пут да се тај закон усваја у Собрању, што значи да према Уставу председник Македоније, који је први пут одбио да потпише закон, сада то мора да учини.
„То значи да ако би тај закон данас био усвојен он би могао да ступи на снагу у року од седам до десет дана, одмах по објављивању у Службеном гласнику“, објашњава Ђорђевски.

Према његовим речима, проблем је што Пословник Скупштине није до краја јасан и у том делу владајућа већина може да нађе рупу, прескочи амандмане и пређе на усвајање закона.

„Према незваничним информацијама, јуче је одржан састанак председника Собрања и шефова посланичких група на којем нису били чланови опозиције и на којем је договорено да се амандмани одбаце уз образложење да Собрање не може да расправља о амандманима којима се оспорава уставност закона, већ да је за то надлежан Уставни суд“, наводи Ђорђевски.

Иван Стоилковић, представник Срба у Парламенту Македоније, у писаној изјави за Спутњик наводи да ће на данашњој седници Собрања владајућа већина покушати на илегалан и шверцерски начин, мимо одговарајуће пословничке процедуре, на силу да усвоји закон о двојезичности који не само што излази ван оквира Устава, него чак и изван оквира најлибералнијих тумачења Охридског споразума и представља само увод ка „тиранској платформи“ и пројектованом федерализму уставно правног поретка.

„Наш партијски став и моје лично мишљење као посланика и председника ДПСМ-а, које сам у више наврата и вербално демонстрирао у јавним наступима и практично кроз гласање против покушаја доношења оваквог неуставног и практично непримењивог закона, јесте да нити ДПСМ, нити ја као посланик не желимо да учествујемо, нити ћемо учествовати у злочину против македонске државе и македонског народа. Наше мишљење нисмо и нећемо променити поводом тзв. закона о двојезичности зато што процењујемо да исти не само што је штетан по политичку стабилност државе, него је у супротности и са елементарним националним интересима српског народа у Македонији“, навео је Стоилковић.
Посланик највеће албанске странке ДУИ Артан Груби поновио је да очекује да ВМРО-ДПМНЕ гласа за закон, јер су заједно са њима и СДСМ-ом коаутори закона и потписници Оквирног споразума.




„Глас ’за‘ закон ће показати ново лице ВМРО-ДПМНЕ. Ово је прва и велика шанса да покажу да ли ће превазићи предрасуде и од архаичне постати конзервативна партија у модерном грађанском смислу. Све друго би било ’груевизам‘“, рекао је он.

С друге стране, главна опозициона странка ВМРО-ДПМНЕ апеловала је на Владу да поштује Пословник о раду Скупштине и упозорава да су закони усвојени на незаконит начин, што је преседан који може да постане правило у будућности.

„ВМРО-ДПМНЕ верује да закон о језицима треба повући и разматрати, оцењујући га као неуставан и неупотребљив, што представља дугорочни ризик“, наводе у свом саопштењу.

У међувремену, пред Собрањем се повећава како број грађана, тако и број полицајаца. У Собрању је тренутно пауза.


Македонски парламент је, без амандманске расправе, са 64 гласа за, без гласова против и уздржаних усвојила данас Закон о употреби језика, који албански уводи као други званични језик у тој држави.

Председавајући парламента Талат Џафери, из редова албанске партије ДУИ, спровео свој наум и одбацио амандманску расправу.

Он је одбацио расправу о готово 36.000 амандмана које је на тај закон, поднела најутицајнија опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ, што је умало довело до обрачуна бившег лидера те странке и премијера Николе Груевског и Џаферија, па је морало да реагује и обезбеђење.

Како су пренели македонски медији, Груевски је пришао Џаферијевом столу извадио његову картицу из система за гласање и полио чашу воде по столу. Након тога Џафери је прогласио паузу у трајању од 15 минута, а даљи сукоб спречило је обезбеђење Собрања које је стало између Груевског и Џаферија.

ВМРО-ДПМНЕ је више хиљада амандмана на закон поднела након што је он усвојен у парламенту у јануару, а председник Ђорђе Иванов је одбио да га потпише и вратио га у Собрање.
Одговори
#64

НЕДЕЛКОВСКИ: Под окупацијом смо – Македонију ће угурати у НАТО по моделу Црне Горе
14:20 19.03.2018. 3 коментара
Дели на Вајберу
НАТО планира да увуче Македонију у тај војни савез на исти начин како је то урадио са Црном Гором, односно не питајући грађане шта мисле о томе, оцијенио је за “Слободу” познати македонски новинар и дисидент Миленко Неделковски.

Према његовим ријечима, Македонија у фокус јавности долази једино када се извјештава о протестима, насилним сценама из Собрања, хапшењу умјетника и новинара.



– Македонија је, као и све балканске државе, укључујући Црну Гору, Србију, Републику Српску, па и друге, под дугогодишњом окупацијом америчке државе, односно њених амбасадора у тим државама. Тренутни амбасадор САД у Македонији је апсолутно – све и свја – он је предсједник државе, премијер, лидер позиционе партије СДСМ, лидер опозиционе партије ВМРО-ДПМНЕ, он је предсједник Врховног суда, он је предсједник Кривичног суда, он је јавни тужилац – он је све – тако да је Македонија под апсолутном окупацијом, навео је Неделковски.

Објашњавајући зашто се тако мало чује о ономе што се истински дешава у Македонији, Неделковски напомиње да је задњих неколико година на дјелу, не само маргинализација већ и укидање свих информативних гласила, како писаних тако и електронских “како се не би чула било која слободна ријеч у Македонији”.

– Моја емисија је забрањена већ пети пут. Двије националне телевизије, “Канал 5” и “Алфа”, у неколико наврата су скидале и забрањивале емисију, па је враћале на притисак публике. Дјелови у којима се помиње име америчког амбасадора Џеса Бејлија или банкара Рокфелера, Ротшилда, Амбасаде САД, блокирали би се звучним сигналом. Ради се о апсолутној суспензији било какве слободе говора и мисли. Јер, кад немате слободу говора – немате ни слободу политике, указао је Неделковски.

Постоје ли слободни медији у Македонији?

– Нас је остало неколико колега. Ту је Мирка Велиновска, која је најутицајнији колумниста свих времена у Македонији. Не ваља кад критикујем позицију, не ваља ни кад критикујем опозицију. Не би требало никога да критикујем, пошто су се они договорили да одведу Македонију у смрт, да је укину, да укину Македонцима идентитет, да промијене име, да је униште и подијеле територију са Албанцима, са Бугарима, да униште Цркву, и кад неко то почне да прича, њима не одговара. Нема слободних медија, нема независних партија, има неколико интелектуалаца који не могу нигдје да продру.

Шта је онда чинити слободном грађанину?

– Обичном грађанину остаје да изађе на улице и подржи сам себе и да то буде у што већем и масивнијем броју, да се покаже да има људи који нису сагласни са свим што се дешава – да идемо на гиљотину. С тим што медији у Македонији опструирају истину о свом народу, не извјештавају да има ишта на терену.

Били смо свједоци насилног увлачења Црне Горе у НАТО. Према неким најавама, сљедећа је на реду Македонија. Колико ова идеја има подршку грађана, и да ли ће бити референдума?

– Не вјерујем да ће се грађани Македоније питати. Лекција са Црном Гором је научена. Алијанса постоји како би НАТО гојио своје генерале и правио бизнисе од продаје оружја. Нас ће на силу да нагурају. Ми немамо контра силу НАТО-у, на коју бисмо могли да се наслонимо. Русија се држи старе дипломатије, са друге стране САД иде агресивно, са коферима пуним новца. Са једне стране имаш сорошоиде који троше огроман новац, и двоје-троје новинара који не могу да плате телефон, али тај несразмјер Давида и Голијата даје снагу Давиду да каже: „Ипак ја могу да се са овим Голијатом носим“.

Какав је однос са албанском заједницом у овом тренутку? Да ли се поштује Охридски споразум?

– Албанци се на Балкану користе да раде прљави посао. Ја их називам „он-оф“ племе. То је племе које на „он“, укључује Амариканац и искључи на “оф”. Кад их укључи, они излазе на улице, деру се, ломе све, туку, али за битне ствари у вези с њима, када им Американац каже „не“, кад су на „оф“, сједе кући. Они су марионете које користе Американци.

Не бисмо имали ми проблема да су само они у питању, да иза њих не стоји Америка. Све док иза њих стоји САД, имаћемо проблем.

Шта ће бити са именом Македоније, са македонским језиком?

– Хартија све трпи. Био је Кумановски, Охридски споразум, Дејтон – ништа се не поштује. Могу да промијене име Македоније на силу, као што су вас на силу увели у НАТО, или као што су Србији на силу одузели КиМ. Твоје остаје да чуваш своје име, да Срби чувају тапије својих имања на КиМ, да ви чувате своје чојство и да чекамо да се то промијени. Ми за вријеме пет вјекова турског ропства нисмо имали државу – а име је остало, и језик је остао – треба мало већа сила од ове што влада свијетом, а зове се САД.

Искуство Црне Горе је да већ 27 година има непромијењену власт. Како тумачите овај феномен?

– Режим у Црној Гори је најдуговјечнији играч. Мило Ђукановић је од траженог криминалца постао вољени политичар, и то само зато што се адаптира боље од било ког камелеона. Ту смо и ми грађани криви, један број грађана дозвољава да Мило буде на власти јер су ситно корумпирани. Међутим, због те ситне коруптивности, апсолутно крупна корупција је у правосуђу, у органима полиције, војсци, говорим о високим ешалонима. Не смијемо да будемо нереални, да је то само кривица Ђукановића, или само Зорана Заева, него и наша пошто смо ми инертни, јер не желимо да своју комоцију доведемо у питање. Сви смо фејсбук-патриоте, помало смо критични, а послије идеш и спаваш. Мило је ту ситуацију искористио сјајно, иако мислим да се у тим ципелама не живи дуго.

Људи желе слободну ријеч

– Једини простор који имам је мој портал “Дудинка”, није габарита као ИН4С, али представља одраз изнутра – моје емисије прати до 100.000 људи. Значи, људи желе да чују другу ријеч, чак иако нису сагласни са мном. Зато сте се скупили са овом причом, са порталом ИН4С, и “Слободом”. Ми у Македонији то немамо, немамо дневне новине, казао је Неделковски.


Народ трпи док му не прекипи

Оно што се у одређеним тренуцима дешава, да народу прекипи, да изађе на улицу, па чак жели да узме ствар у своје руке, завршава се тако што бивају хапшени или ућуткивани људи који су ненасилни, али су апсолутно доказани у својим умјетничким професијама, као што је маестро Игор Дурловски, режисер Борис Дамовски, глумац Владо Јовановски, или пуно новинара, рекао је Неделковски.

Извор: nspm.rs

Па дешава се због живите под диктатуром као остали делове СФРЈ, а за боље и незнаде!
Одговори
#65

Политика: Договор Грка и Македонаца око новог имена БЈРМ појачаће притисак Запада на Србију да призна Косово ( "Споразум" ).

http://www.politika.rs/scc/clanak/404971...na-Beograd
Одговори
#66

https://www.intermagazin.rs/amerikanci-t...-rat-zbog/
Одговори
#67

https://rs.sputniknews.com/regioni/20180...-invazija/
Одговори
#68

https://rs.sputniknews.com/regioni/20181...amnestija/
Одговори
#69

https://www.youtube.com/watch?time_conti...ygP9ZzUqOQ

https://www.youtube.com/watch?v=yygP9ZzUqOQ
Одговори
#70

https://www.rt.com/news/441797-macedonia...me-change/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним