(28-02-2020, 03:24 PM)Александар Динчић Пише: (28-02-2020, 02:07 PM)мунгос Пише: И Срби су имали јаке диверзантске групе које су стално упадале преко линија. Нпр. јединица Капетана Драгана а у Босни је било пуно таквије јединица у ВРС.
И то стоји, само што су их први више користили и штете наносили својим противницима. На пример - "тузланска колона" представља класичан герилски напад са великим последицама по нападнуту страну. Исти је то случај и са масакром у добровољачкој или са препадима на Трпињској цести.
Не бих се сложио.
Напади у Добровољчкој и Тузли су се десили на територији која је под пуном контролом нападача. Прилично далеко иза већ прилично формираних линија фронта. Напади су изведени на остатке једне војске у договореном повлачењу. Чак обрнуто да су ти остаци ЈНА узвратили на напад или они напали нападача могли би се сматрати герилом.
У таквој ситуацији.
(28-02-2020, 11:38 AM)Шумадинац Пише: После 2. св рата више не важи да су "Четници" само добровољци или герила, већ су "Четници" сви честити и побожни српски војници који су одлежали тј. оздравили од комунизма, који воле и бране свој народ и своју Отаџбину. Чак, штавише, појам "Четници" добија доста шире и универзално значење, па и изван војне структуре. "Четник" данас постаје начин живота, мисли и осећања.
Отприлике тако некакао, зато су помјешана тумачења у смислу четништава у од постанка па до краја ДСР и четништава од краја ДСР па до данас.
Практично, четништво од краја ДСР значи српство, јер сви национално свјесни Срби су етикетирани и од стране свих осталих (комунисти и остали народи) као четници, а и сами су се тако осјећали и у рату и у миру.
Е сада, ако посматрамо само јединице које су у ратовима 91-95 називане четничким, као што су Алексићева, Мандина, Васкетова..., које су цијело вријеме рата провеле на ратишту. Оне се по начину ратовања на разликују се суштински од осталих јединица ВРС и биле су под командом ВРС од формирања ВРС, а у почетку рата под командом кризних штабова, као уосталом и сви остали. Да ли су се они понекад знали помало "отргнути контроли", друго је питање. Све су те јединице углавном имале неку везу са Српском радикалном странком (од које су су добивали и неку ситну помоћ), па су баштинили четништво из ДСР у смислу ношења обиљежја. У правом смислу четничког начина ратовања, они се не могу називати четницима, као ни добровољачке јединице (као нпр. Брнетова), које су долазиле са под таквим углавном самоименујућим називима.
Једноставно у самом почетку рата било је популарно да се поједине јединице дају саме себи (или им неко "кумује") називе,који моћно звуче, типа гарда, четници, вукови, тигрови и сл.
Герилског начина ратовања у ратовима 91-95 није уопште било.
Питања је да ли је било и диверзантских акција у правом смислу. Ријетко. Мислим, да су се правили упади у територију под контролом противничке стране и тамо извршавале диверзије на војним или цивилним објектима.